Görüş Bildir
Haberler
"Uzay"da Reklam Filmi Çektiler

"Uzay"da Reklam Filmi Çektiler

Mert Doğan
26.11.2014 - 14:27 Son Güncelleme: 26.11.2014 - 17:26
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İstanbul Kültür Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu 26 yaşındaki Ata Taş, elektronik teknisyeni Abdullah Eren ve uzay bilimleri üzerine araştırmalar yapan Serkan Taşpınar, tasarladıkları mini bir uzay taşıtıyla reklam filmi çekti. 

Reklam sektöründe çalışan ve amatör televizyon programcılığı yapan Ata Taş, yaptığı açıklamada, arkadaşları Eren ve Taşpınar ile uzun süredir uzayda reklam filmi üzerinde çalıştıklarını söyledi. 

Bu çerçevede yaklaşık 10 bin lira harcayarak mini bir uzay taşıtı tasarladıklarını ifade eden Taş, 'Bir çizgi filmden esinlenerek 'Sonic Uzay Modülü' adını verdiğimiz bu taşıtla ilgili test çalışmalarımız olumlu sonuçlandı. Kendimizi hazır hissettiğimiz anda kuaför koltuğu ve kozmetik ürünler üreten bir firmaya konuyu anlattık. Firma da bize sponsor oldu ve reklam filmini uzayda çekmemizi istedi' dedi. 

Modülü, geçen hafta Sakarya'nın Söğütlü ilçesinden uzaya gönderdiklerini dile getiren Taş, şöyle devam etti: 'Projemizde full HD bir kamera kullandık. Mini bir aksiyon kamerasının bulunduğu soğuk geçirmeyen özel bir plastik malzemeyle kaplı modül, bağlı bulunduğu balonun yardımıyla gökyüzüne salındı. Hızla gökyüzüne yükselen balon yaklaşık 2,5 saatlik bir yolculuğun ardından 35 bin metre yükseldi. Stratosfer tabakasına ulaşan modül içindeki kamera, bu yolculuğun her anını görüntüledi. Kamera objektifinin önüne konulan sponsor firmanın berber koltuğuna ait fotoğraf da saniye saniye görüntünün içinde yer aldı. 

Böylece uzayda reklam filmini çekmiş olduk.' Taş, 35 bin metrelik yükselişin ardından eksi 55 dereceye varan soğuk nedeniyle balonun patlamasıyla modülün düştüğünü anlatarak, 'Tekrar dünyaya dönen modül, binlerce metre yükseklikten üzerine monte edilen küçük ve özel bir paraşüt yardımıyla indi. Gökyüzüne bıraktığımız noktadan kilometrelerce uzaklığa Bolu'nun Sebenardı köyüne düştü' diye konuştu.

Kaynak: http://www.biribiziokuyor.net/2014/11...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın