Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uykusuz Kaldığınızda Başınıza Gelecekleri Okudukça Muhtemelen Yatağa Koşacaksınız!

-

Neden uyuruz? Uykuya neden ihtiyaç duyarız? Acaba hiç uyumasak ne olur?

Bu ve bunun gibi diğer sorular, uykuda geçirilen saatleri bir kayıp olarak gören birçok kişinin aklındaki sorulardan sadece birkaçı.

Fakat, uykuya direnmenin ve uykuda geçirilen saatleri olması gerekenden fazla kısaltmanın ciddi zararları var.

Uykusuz kalmanın biyolojik saati bozduğunu ve vücuttaki hormonların salınımlarını sekteye uğrattığını muhtemelen birçoğunuz duymuşsunuzdur.

Özellikle melatonin hormonunun salınımının azalımı, uykusuzluğun en önemli sonuçlarından birisidir.

Melatonin hormonunun bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğine dair pek çok çalışma var. Bağışıklık sistemi yolunda gitmeyen bir şey varsa ya da dışarıdan gelen zararlılar varsa bunları temizler.  Bu nedenle melatonin hormonunun görevini yapması için sağlıklı ve kaliteli uyku şarttır.

Konuyla alakalı yapılan son bilimsel çalışma ise “bir daha asla uykusuz kalmam!” demenizi sağlayacak ilginç sonuçlar içeriyor.

Öncelikle uyku ile alakalı şunu bilmekte fayda var: Uyuduğunuz süre içerisinde beyniniz, gün içerisinde gerçekleşen sinirsel aktivitelerin kalıntılarını temizler.

Ayrıca, vücuttaki tüm hücrelerde olduğu gibi, beyindeki sinir hücreleri de glial hücrelerin iki türü tarafından yenilenir.

Mikroglial hücreler, fagositoz yoluyla eski ve yıpranmış hücreleri temizlemekten sorumluyken, diğer tür olan astrositlerin görevi ise beyindeki gereksiz sinapsları budamaktır.

Eğer siz yeteri kadar uykunuzu alıyorsanız, bu hücreler siz uykudayken, gün içerisinde yaşanan nörolojik yıpranmanın etkilerini yok edebiliyor.

Fakat, sorun şu ki eğer siz uyumazsanız bu hücreler faaliyetlerini durdurmuyor ve beyindeki sinir hücrelerini budamaya, temizlemeye devam ediyor.

“Ee ne var abi bunda, ne güzel uyumasakta temizlik yapılıyormuş işte.” diyebilirsiniz.

Ama olay bu kadar basit değil, çünkü beyin kendisine zarar vermeye başlıyor.

Uyku esnasında yapılan temizlik ile uyumadığınız anlarda yapılan temizliği anlamak adına şu örneği düşünün.

Uyuduğunuz zamanlarda evinizdeki çöpler temizlenirken, uyumadığınız zamanlarda evde halen kullandığınız yatak, buzdolabı, çamaşır makinesi temizleniyor.

Kısacası gitmesi gereken, zararlı şeyler değil de aksine halen kullandığınız ve işinize yarayan eşyaları kaybediyorsunuz.

Beyindeki nörolojik yıpranma da tam olarak böyle işliyor işte.

Uyuduğunuz sırada o günün nörolojik yıpranması sonucu sinirlerin beyinden uzaklaştırılması yaşanırken, uyumadığınız zamanlarda bu temizliği yapan hücreler faaliyetlerine devam ediyor ve bir anlamda ‘beyninizi yemeye’ başlıyor.

Beynin uykusuzluğa verdiği tepkiyi saptamak isteyen nörolog Michele Bellesi, fareleri denek olarak kullandığı bir deney hazırlamış ve bu ilginç sonuçları elde etmiş.

Uykusuzluktan dolayı sinapsların bir kısmının astrositlerce yendiğini ilk defa gösteren nörolog Bellesi, uykusuzluğu sorun olarak görmememizi ve yeteri kadar uyumamızın hayati derecede önemli olduğunu söylüyor.

Kısacası, beyninizi yememek ve gündelik hayatınızı normal olarak sürdürmek için, uyuyun…

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mroyalty

2. öğretimler ne yapsın?

kdramadelisi

Valla çalışan bir insan mecburen uyuması gerekiyor.Çalışmaya başlamadan önce çok uyurdum.Gece dizi izler gündüz bütün gün uyurdum. Teyzem dua etti ; Gerçi beddua mı etti dua mı etti bilemiyorum :D '' Tuğba inşallah çalışmaya başlarsın da bu uyuduğun günleri özlersin.Artık kalk yataktan yatak soğusun'' dedi :) Artık o kadar rahatsız oluyorlardı. Ama şimdi bakın ne hale geldim.İnsan mecbur olunca paşa paşa uyuyor. Demek istediğim çalışan bir insan zaten yatağa uçmak zorunda :) He yok ben uyumayacam derseniz orası ayrı.

graphicser

Sitenin yaş ortalaması 16 - 22 seyrediyor sanırım artık. Yorumları ona göre dikkate alın. Buda benden bir tavsiye.

rokobok

uykusuzluktan ve beyinsizlikten ölen duymadım. aksine uykusuzluk depresyonu azaltıyor.

i-dunno

şuan saat 5.32, ben bu gece uyumadım 😕

panda-slothful

aferin sana...

Görüş Bildir