Unutulmaz Feminist Yazarımız Duygu Asena'dan Hayata ve Kadın Olmaya Dair 15 Alıntı

5.7bPAYLAŞIM

Feminizm yükseliyor; Beyonce kocaman "Feminist" yazan sahnenin önünde şarkılarını söylüyor, Onedio cinsiyetçilik üzerine içerikler yayınlıyor, feminist dergilerin sayısı giderek artıyor...

Oysa elbette ki varılan bu mücadelenin bir geçmişi var. Geriye dönüp baktığımızda da o mücadelenin başında rahmetli Duygu Asena var! "Seksizm" sözcüğünü Türkçe'ye kazandıran, tüm nefret oklarının hedefi haline gelmesine rağmen asla korkmayan ve hayatı boyunca çalışan; ilham veren, yol gösteren bir kadın...

Onu bir içeriğe sığdıramayız! Fakat muhteşem alıntılarıyla anısını yad etmek isteriz!

1. "Dostluk da, saygı da eşitlikle olur, anlamıyor musunuz? Eşitliğin olmadığı yerde ikisi de yok."

"Anlamıyor musunuz siz, kendim olmak istiyorum, kendi adımla anılmak istiyorum ve erkeklerden, evlilikten yalnızca dostluk bekliyorum. Dostluk da, saygı da eşitlikle olur, anlamıyor musunuz? Eşitliğin olmadığı yerde ikisi de yok."

2. "Mutluluğu ağzımın içinde yuvarlanan konyağın yakıcı tadı gibi tatmak istiyorum, yoğun yoğun."

3. "Bir kez ve çok güçlü acı çekmek, yaşam boyu kronikleşmiş acıyı çekmekten daha kolaydır."

4. "Özgürlük kimseye bir zararın olmadan canının istediğini yapabilmektir. Ahlak; o da kimseye bir zararı olmadan yaşayabilmektir."

"Özgürlük kimseye bir zararın olmadan canının istediğini yapabilmektir. Ahlak; o da kimseye bir zararı olmadan yaşayabilmektir. Dürüstlük, içiyle dışı bir olabilmektir. Aşk, bir saat bile sürecek olsa, bir insana coşkuyla, arzuyla sarılabilmektir. Yaşam her anı, her saniyeyi yaşayabildiğin kadar iyi yaşayabilmektir."

5. "İnsan yaşamında eksik olanı, 'her şey' sanıyor."

6. "Onlar genellikle ne istediğini bilen, yaşamı tanıyan güçlü kişilerdir. "

"Yalnız yaşamayı bilinçli olarak seçenler, hiçbir zaman gerçek anlamda yalnız kalmazlar. Onlar genellikle ne istediğini bilen, yaşamı tanıyan güçlü kişilerdir. Çevreleri vardır, dostları çoktur, sevenler arasında yaşarlar. İstedikleri zaman başkalarıyla birlikte, istedikleri zaman tek başınadırlar. Onların yaşamlarına müdahale eden, onun adına kararlar alan, yaşamlarını kısıtlayan kimseler yoktur yalnızca."

7. "Sadakat bir ahlak kavramı değildir."

"Sadakat bir ahlak kavramı değildir. Sadakatsizlik ahlaksızlık, sadakat da büyük bir ahlak belirtisi değildir. Bir fedakarlıktır yalnızca. Herkesin önüne beğeneceği bir başkası çıkabilir. Çok doğaldır bu. Ama onunla birlikte olmamak, esas sevdiğini üzmemek için yapılan bir özveridir. Hepsi bu."

8. "Bunca yıllık yaşamımda bir tek şunu öğrendim. Şu reçeteyi; mutlu olmadığın ortamdan kaç git. Bunun için de güçlü ol, kendi kendine yet."

9. "Aşk için her şeyden vazgeçen kadınlar mutlu olamıyor."

"Herkes aşkı arıyor ama belki de yanlış yerde arıyoruz aşkı. Hayat aşk demek değil, hayatını güzelleştirebiliyorsan, aşkını da buluyorsun. Aşk için her şeyden vazgeçen kadınlar mutlu olamıyor."

10. "Biz artık büyüdük, istediği kadar dirensin, direnemiyor; çünkü biz büyüyoruz ama onlar yaşlanıyor!"

11. "Balayı odalarının naylon kaplı çarşafları üzerinde kızlar, acılar içinde, üç dakika içinde sıkı sıkı saklandıkları namuslarını büyük bir namusluluk içinde verip, acılar içinde, kocalarının boynuna sarılıp uyuyorlar…"

12. "Artık kaç yaşındasın, çocuk gibi bu nasıl aşk" diyenlere acıyorum.

"Sevmeyen, durmak yorulmak bilmeden sevmeyenler için üzülüyorum. Sanki yaşamıyorlar gibi..."

13. "Önce içinde yaşadığın kuralları yık sonra özgürlük savaşı ver."

14. "Evlilik nedir, biliyor musun? "

"Evlendiğin insanın nasıl olması gerek, biliyor musun? Evlilik bir kurallar cenderesi. Dünyada milyonlarca insan yaşıyor ve sen birini seçiyorsun. Ötekilerden yoksun kalıyorsun. Evlendiğin kişi hiçbir konuda hiçbir şeyin yoksunluğunu duyurtmamalı insana..."

15. "Ya hoşgörüp bağışlayacaklar ya da aşağılayıp suçlayacaklar. Kadın olduğum için, yalnızca kadın olduğum için."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
canb

Kadin erkek esitligi denince aklima. ortasinda esitlik olan ama bir tarafindan toplama, bir tarafinda cikartma islemi olan bir esitlik geliyor. Herkesin kendisinin bilecegi sey, esitligin hnagi tarafinda yeraldigi. Örnegin 100-49=25+26

canb

Ablanin kitaplarini okudum, okumasina da... Aklima Nezih Demirkent geliyor birden ve bütün yazdiklari bu abalanin, bir Cihangir fantazisinden öteye gidemiyor, diye düsünüyorum. Olan kadinlarin hepsinin adi ise bence Ugur'dur (Masumiyet ya da Kader filmleri)... Cevat'iyla, Zagor'uyla, Bekir'iyle hepsi gercektir. Bunalimdan tutku cikmaz... ama yoksulluktan tutkunun krali cikar. Bekir, mutsuzlugumu haketmek icin, geri döndüm yeniden yürüdüm'üdür hayatin.

Gizli Kullanıcı

Eşitlik hiçbi zaman ulaşamayacağımız bi şey. Eşitsizlik her zaman olacak. Güçlü ve güçsüz arasında, vicdanlı ve vicdansız arasında, zengin ve yoksul arasında, zeki ve aptal arasında, şanslı ve şanssız arasında. Bunu değiştirmek elimizde değildir. Sadece adil olabiliriz.

uglyhotdude

İlkine katılmıyorum. Sevi ve saygı için eşitlik gerekmez. Eşitliğe karşı değilim. Bu arada içeriği hazırlayan arkadaş sözleri ve resimleri öyle bir koymuş ki insan içinden kim ulen bu edgelord diyor.

gzm-ynklr

Sevgiyle anıyorum.

Görüş Bildir