Unutulmaz Feminist Yazarımız Duygu Asena'dan Hayata ve Kadın Olmaya Dair 15 Alıntı

-

Feminizm yükseliyor; Beyonce kocaman "Feminist" yazan sahnenin önünde şarkılarını söylüyor, Onedio cinsiyetçilik üzerine içerikler yayınlıyor, feminist dergilerin sayısı giderek artıyor...

Oysa elbette ki varılan bu mücadelenin bir geçmişi var. Geriye dönüp baktığımızda da o mücadelenin başında rahmetli Duygu Asena var! "Seksizm" sözcüğünü Türkçe'ye kazandıran, tüm nefret oklarının hedefi haline gelmesine rağmen asla korkmayan ve hayatı boyunca çalışan; ilham veren, yol gösteren bir kadın...

Onu bir içeriğe sığdıramayız! Fakat muhteşem alıntılarıyla anısını yad etmek isteriz!

1. "Dostluk da, saygı da eşitlikle olur, anlamıyor musunuz? Eşitliğin olmadığı yerde ikisi de yok."

"Anlamıyor musunuz siz, kendim olmak istiyorum, kendi adımla anılmak istiyorum ve erkeklerden, evlilikten yalnızca dostluk bekliyorum. Dostluk da, saygı da eşitlikle olur, anlamıyor musunuz? Eşitliğin olmadığı yerde ikisi de yok."

2. "Mutluluğu ağzımın içinde yuvarlanan konyağın yakıcı tadı gibi tatmak istiyorum, yoğun yoğun."

3. "Bir kez ve çok güçlü acı çekmek, yaşam boyu kronikleşmiş acıyı çekmekten daha kolaydır."

4. "Özgürlük kimseye bir zararın olmadan canının istediğini yapabilmektir. Ahlak; o da kimseye bir zararı olmadan yaşayabilmektir."

"Özgürlük kimseye bir zararın olmadan canının istediğini yapabilmektir. Ahlak; o da kimseye bir zararı olmadan yaşayabilmektir. Dürüstlük, içiyle dışı bir olabilmektir. Aşk, bir saat bile sürecek olsa, bir insana coşkuyla, arzuyla sarılabilmektir. Yaşam her anı, her saniyeyi yaşayabildiğin kadar iyi yaşayabilmektir."

5. "İnsan yaşamında eksik olanı, 'her şey' sanıyor."

6. "Onlar genellikle ne istediğini bilen, yaşamı tanıyan güçlü kişilerdir. "

"Yalnız yaşamayı bilinçli olarak seçenler, hiçbir zaman gerçek anlamda yalnız kalmazlar. Onlar genellikle ne istediğini bilen, yaşamı tanıyan güçlü kişilerdir. Çevreleri vardır, dostları çoktur, sevenler arasında yaşarlar. İstedikleri zaman başkalarıyla birlikte, istedikleri zaman tek başınadırlar. Onların yaşamlarına müdahale eden, onun adına kararlar alan, yaşamlarını kısıtlayan kimseler yoktur yalnızca."

7. "Sadakat bir ahlak kavramı değildir."

"Sadakat bir ahlak kavramı değildir. Sadakatsizlik ahlaksızlık, sadakat da büyük bir ahlak belirtisi değildir. Bir fedakarlıktır yalnızca. Herkesin önüne beğeneceği bir başkası çıkabilir. Çok doğaldır bu. Ama onunla birlikte olmamak, esas sevdiğini üzmemek için yapılan bir özveridir. Hepsi bu."

8. "Bunca yıllık yaşamımda bir tek şunu öğrendim. Şu reçeteyi; mutlu olmadığın ortamdan kaç git. Bunun için de güçlü ol, kendi kendine yet."

9. "Aşk için her şeyden vazgeçen kadınlar mutlu olamıyor."

"Herkes aşkı arıyor ama belki de yanlış yerde arıyoruz aşkı. Hayat aşk demek değil, hayatını güzelleştirebiliyorsan, aşkını da buluyorsun. Aşk için her şeyden vazgeçen kadınlar mutlu olamıyor."

10. "Biz artık büyüdük, istediği kadar dirensin, direnemiyor; çünkü biz büyüyoruz ama onlar yaşlanıyor!"

11. "Balayı odalarının naylon kaplı çarşafları üzerinde kızlar, acılar içinde, üç dakika içinde sıkı sıkı saklandıkları namuslarını büyük bir namusluluk içinde verip, acılar içinde, kocalarının boynuna sarılıp uyuyorlar…"

12. "Artık kaç yaşındasın, çocuk gibi bu nasıl aşk" diyenlere acıyorum.

"Sevmeyen, durmak yorulmak bilmeden sevmeyenler için üzülüyorum. Sanki yaşamıyorlar gibi..."

13. "Önce içinde yaşadığın kuralları yık sonra özgürlük savaşı ver."

14. "Evlilik nedir, biliyor musun? "

"Evlendiğin insanın nasıl olması gerek, biliyor musun? Evlilik bir kurallar cenderesi. Dünyada milyonlarca insan yaşıyor ve sen birini seçiyorsun. Ötekilerden yoksun kalıyorsun. Evlendiğin kişi hiçbir konuda hiçbir şeyin yoksunluğunu duyurtmamalı insana..."

15. "Ya hoşgörüp bağışlayacaklar ya da aşağılayıp suçlayacaklar. Kadın olduğum için, yalnızca kadın olduğum için."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cornflakeslover-boy

Modernizm, popülarizm ayağına özgürlük vs. diye yutturmaya çalıştıkları şeyler insanda bulunması gereken sadakat, saygı, irade. Ahlak gibi güzel bi kavramı yok etme çabası bu... İnsanda utanma ve ayıp duygusu olmalı, yazıklar olsun. Evliliğe bile dil uzatmış, tek eşliliği eleştirmiş. Ulan... Kusra bakmayın modern dünya dedikleri bu saçmalığı ve sonuçlarını reddediyorum. Modernizm diye ahlaksızlığa göz yumamam... Yazıklar olsun böyle dünyaya...

Gizli Kullanıcı

Dostum senin gibi benim gibi insanlar düşüncelerimizi dile getirdikçe yobaz,çağ dışı ve dar görüşlü oluyoruz.Yazının başında adı geçen Beyonce gibi aslında feminizmin temellerinden çok uzak ama yukarıda ki büyük abiler tarafından öyle gösterilmeye çalışılıyor.Bastan dizayn ediliyor.Doğruluğu her telden kabul görmüş (buraya ne yazsam eleştiri alırım,bazı doğruları desem kime göre diyen illa birisi çıkacaktır.)toplumsal normları bağnazlıkla suçlayıp soft power ile alaşağı edip yerine kendi stratejileri yönünde biçim verip insanlara modernlik kisvesi altında satan,genç kitle sosyal statü konumunu her daim yüksekte tutmaya çalıştığından dolayı boş ve alıcı konumda ki genç beyinlere çok kolay pazarlayan m.s 21.yy'ın 2017 si burası.Burada çağ dışı ve dar kafalı moruklara yer yok.Çabuk yırtık pantolonunu giy ve kapağında kapitalizmi kötüleyen bir motto ya sahip iphone 7 plus ını kap.Geç kalıyorsun.

cornflakeslover-boy

Çok doğru yazmışsın dostum. Ne acı ki kültürümüzü ahlağımızı sömürüyorlar ve bunun farkına varmayan ve ya varmak istemeyenler de onlara arz-talep doğrultusunda yardım ediyor. Geri kafalılık dedikleri bazı şeyler, insan olmanın zorunlulukları... İnsanlar çok eşli olamazmış, irade boşuna mı var? Hayvanlardan ne farkı kalır o zaman insanın? ''İnsanda hayvandır'' diyeceklere hitaben: Tek eşli bazı hayvanlar kuğular, kurtlar, kır tarla fareleri. ''Hayvanlar bile'' tek eşli olup, eşlerine sadık kalabiliyorlar. Diyeceklerim bu kadar...

azra-ozkaynak

Haklısınız ama benim kafam çok karışıyo yani feminizimi destekleyenler kadın erkek eşitliğini savunanlara da hak veriyorum ama yabancı ülkelere batıya özenerek asimile olmaktan korkuyorum.

ercy

Gelip geçici bir furya! Beyonce Destiny's Child grubundan sonra ne zaman "koca kıçlı" olarak beğenilmemeye ve erkek dergilerinden uzaklaşmaya başladı, "feminist" oluverdi... Daha kadınlar kendi aralarında ne olduğuna karar veremediler ki bu "feminizm" denen düşünceye. Eninde sonunda erkek düşmanlığına dönüyor ve bunun suçunu da yine biz erkeklere yüklüyorlar! Evliliği kötülemek, her türlü ahlaksızlığı erdem ve özgürlük; ahlakı ise "dünyanın zevklerinden mahrum kalmak" olarak göstermiş. Bu tavırlarınızla karikatürize olmaya devam edeceksiniz.

schrodingerr

karşıyım arkadaş karşıyım pozitif ayrımcılığada karşıyım feminizmede eşitliğede kadınla erkek eşit değildir olmayacaktır üstünlük demiyorum ama bu dediğiniz 1=2 oluyor olmaz ikiside farklıdır ikisininde yapıp yapamayacağı şeyler vardır anlayın şunu artık saygı duyun birbirinize. geçen gün paylaşmış biri sıkıştırmış açmış bacaklarını bu bütün kadınlar adına zaferdir nereden biliyorsun belki yanındaki sen açıyorsun diye kapattı ayaklarını kaldı ki sen kimsin kadınlar seni mi secti hakkımızı savun diye niye kadınların adına boyle cirkin birşey ypaıyorsun dışarıdan bakan bir kadın ıyy ne akdar iğrenç oturusa bak dediyse bu nedir neden sevmediğin şeyi baskasına yapıyorsun ?

seval0501

Kadın erkek eşitliği derken sosyal,ekonomik,kültürel ve politik eşitliğinden bahsedilir.Yapıp yapamayacağı işlerden değil.Siz de şunu anlasanız artık.

schrodingerr

hmmm siz erkekler anlayamazsınız zaten demeye çalışıyorsun sanırım :) peki madem öyle istiyorsun sosyal ve ekonomik eşitlik mesela erkekler evde otursun çalışmasın ev işlerini vs yapsın kadınlar çalışsın erkekler gün filan yapsın hangi toplum kaldırabilir bunu hiçbiri :) ayrıca kadınların özellikle işte karar merci olmasına karşıyım zira kadının yapısı gereği en serti bile duygu dalgalanması çok fazla yanlış kararlar verdiriyor.ben eşitlik istemiyorum karşılıklı saygı istiyorum sizin istediğiniz terazinin bir kefesine 3 tane 1 kglik agırlık digerine 3 tane 500 luk konsun ama adet aynı diye dengede dursun olmaz. ama siz napıyorsunuz o kefeye 3 tane 1 kglik koyup uzerine 500g yazıyorsunuz sonra bak biz eşit olmalıyız diyorsunuz bu yüzden kadınlardan daha çok korkuyorum üremenin yolunu bulsalar erkekleri soykırım ederler. kadın erkek yaradılış olarak farklıdır eşit olamaz cunku aynı şey değiller. ama bir denge olmalı ben bunu savunuyorum

muazzez-balci

Ay meczup galiba yazık

schrodingerr

hmm ilginç bir vaka birdiler 2 oldular

patronus

Eşitlik kavramıyla ilgili sıkıntınız var galiba. Aynı demiyor kimse, eşit diyor. Dünya üzerinde milyarlarca insan yaşıyor ve her biri birbirinden farklıdır, farklı güçlere, farklı zekalara, farklı kapasitelere, farklı özellik ve huylara sahiptir ama herkes eşittir. En azından yasalara göre teoride eşit haklara sahiptirler ve böyle olması da gerekir. Örneğin "zencilerle beyazlar şu bakımlardan farklıdır, o yüzden zencilerle beyazlar eşit olamaz" demek saçma olur. Kadın-erkek meselesinde de böyle. Farklı olmak, eşit olmamak demek değildir. (İnançlı insanlara göre de bu böyledir, tanrı için her kul eşittir, üstünlük yalnızca takvadadır.)

ercy

Dostum, ben her feministe savaştım burada ama bir türlü laf anlatamazsın! Eninde sonunda zeytinyağı gibi üste çıkarlar, bir de "eşitlik" diye hezeyanda bulunurlar...

Gizli Kullanıcı

Erkeklerde evvela kendi başlarına üreyebilir.Ama önce bir sakinleş hemen "ulan dangalak nerede büyüyecek bu zigot,nereden çıkacak bu çocuklar" diye.Suni rahim teknolojisi hayvanlar için birçok kere denendi başarılı oldu insanlar için ise gelişmesi yakındır.Diyeceksin ki e peki yumurta hücresi olmadan nasıl olacak ?Basbayağı olacak matmazel genetik mühendisliğinin sınırları şuan onedio dan okuduğun popüler bilim seviyesinden çok daha geniş bir seviyede.Hatta insan domuz melezi bile ürettiler araştırabilirsin.İleride domuzu domuz yapan bütün materyali eleyip eril erkeklerden elde edilen dna bilgisi ile yeni insanlar meydana gelebilir.

Gizli Kullanıcı

Siz öyle diyorsanız. :)

schrodingerr

dostum sen niye böyle kasıyorsun birşey anlatmaya anlamayacak belli ki kulaktan dolma bilgilerle vs vs diyecek. hanımefendi bir düşünün bakalım o üreye şekillerini tekniklerini bulan bilimsel ekibin başındaki kim yada ekibin kaçı kadın kaçı erkek :) erkeksiz bir dünya istiyorsanız veririz ancak sıkıntıları siz yaşarsınız :)

schrodingerr

hıhı kafayı yiyen biziz zaten :)

azra-ozkaynak

bu doğanın kanununa aykırı olur mu öyle şey erkekler yok olsun ne anlamı var o zaman feministliği kadın üstünlüğü yaptınız iyice

haydar-varyemez

kısacası hayvan olun demiş

Başlıklar

AşkBeyonceEvlilikaşkkadınlaronedio
Görüş Bildir