Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ünlü Piyanist Emre Şen'in Seçimiyle Klasik Müziğin Ruha Gıda Veren Gelmiş Geçmiş 16 Büyük Bestecisi

-
Abone ol

Klasik müzik belki "altın çağı"nı yaşamıyor ancak duygusal ve entelektüel derinlik açısından estetik önemini olanca gücüyle korumaya devam ediyor. Türkiye'de klasik müzik dendiğinde akla ilk gelen isimlerden olan ünlü piyanist Emre Şen, tamamen Onedio için özel olarak ve kendi müzik anlayışı bakımından klasik müziğin gelmiş geçmiş en büyük 16 bestecisini belirledi. Biz de bunu liste hâline getirdik. Buradan kendisine ilgisi için çok teşekkür ediyoruz...

1. Frederic Chopin (1810-1849)

Dünyaca ünlü Polonyalı virtüöz piyanist ve besteci Frederic Chopin, Emre Şen'in tercihlerinde ilk sırada yer aldı. Chopin'in neden onun için ilk sırada olduğunu yine onun ifâdelerinden öğrenelim:

"Chopin çok küçük yaşında piyanonun başına oturduğu zaman, piyanonun çıkardığı sesler onu çok etkiler ve ağlatırmış. Böyle böyle yeteneği keşfedilmiş ve çok kısa sürede öyle derin ve samimi bir müzik ortaya koymuş ki, onu dinleyenler ağlamadan ve etkilenmeden edemez olmuş. Chopin, benim için bir enstrümana en yüksek derecede yakınlığı kurmuş bestecidir. Piyano Chopin'le canlanır, konuşur, kahkaha atar, ağlar, flört eder, öykünür, tam anlamıyla 'yaşar'..."

2. Johann Sebastian Bach (1685 -1750)

Müzisyen bir ailenin üyesi olan Alman besteci Bach tüm zamanların en büyük sanatçılarından biri olarak kabul edilmektedir. Çok sayıda esere imza atmıştır.

3. Sergei Rachmaninov (1873 -1943)

Rus besteci, orkestra şefi, piyanist Rachmaninov, 20. yüzyılın en büyük piyanist ve bestecilerinden biridir. Rus romantizminin son büyük bestecisi olarak görülür.

4. Johannes Brahms (1833-1897)

Alman besteci, piyanist ve orkestra şefi olan Brahms, 19. yüzyılın ikinci yarısının en önemli Alman romantik akım bestecilerinden biri olarak kabul edilir.

5. Sergei Sergeyevich Prokofiev (1891-1953)

birçok değişik müzik türünü ustalıkla icra edebilen, bu özelliği ile 20. yüzyılın en önemli yorumcularından sayılan ünlü piyanist ve besteci.

6. Ludwig van Beethoven (1770-1827)

Alman klasik müzik bestecisi ve piyanist. İşitme engeli olmasına rağmen çalışmalarına devam etmiştir. Tüm zamanların en büyük bestecilerinden biri olarak kabul edilir. Beethoven’ın dokuz senfonisi, beş piyano konçertosu, bir keman konçertosu, bir piyano, keman ve çello için üçlü konçerto, otuz iki piyano sonatı ve birçok oda müziği eseri bulunmaktadır.

7. Pyotr Ilyich Tchaikovsky (1840-1893)

Romantik Dönemin büyük Rus bestecisidir. Senfoni, opera, bale, enstrümantal ve oda müziği ile şarkı gibi birçok tarzda eserler vermiştir. Günümüz klasik müzik repertuarında yer alan en popüler konser ve gösteri müziklerini yazmıştır. Bunların arasında Kuğu GölüUyuyan GüzelFındıkkıran gibi meşhur bale müzikleri de bulunmaktadır.

8. Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)

Mozart, klasik Batı müziğinin, en üretken ve en etkili bestecilerinden biridir. Müzik tarihinin en önemli sanatçılarından biri olarak görülür. Yapıtları, senfonileri konçertoları, oda orkestralarını, piyanoyu, operayı ve korolu müzikleri etkilemiştir. 35 yıllık ömrüne 626 eser sığdırmıştır.

9. Robert Schumann (1810-1856)

Robert Schumann, Almanya’daki romantik hareketin öncülerinden olan Alman besteci, piyanist ve müzik eleştirmenidir. Sanat hayatının yanı sıra, müzik üzerine bir gazete yayımlayıp yönetmiştir.

10. Franz Liszt (1811-1886)

Müzisyen, besteci, piyanist, orkestra şefi, müzik öğretmeni. 19. yüzyılın en önemli piyanistlerinden birisi, senfonik şiir tarzının yaratıcısı olarak kabul edilir.

11. Felix Mendelssohn (1809-1847)

Alman müzisyen, besteci, piyanist, orgcu ve orkestra şefi olan Mendelssohn, eserlerini daha çok Alman romantizmi çerçevesinde vermiştir.

12. Domenico Scarlatti (1685-1757)

İtalyan besteci Scarlatti, Barok dönemde yaşamış olmasına karşın, müziği daha çok klasik dönemi etkilemiştir.Chopin, Brahms gibi besteciler üzerinde iz bırakmıştır.

13. Franz Schubert (1797-1828)

Franz Peter Schubert, yaklaşık 600'ün üzerinde şarkı, 9 senfoni (ünlü "Bitmemiş Senfoni"nin de içlerinde bulunduğu), operalar, çok sayıda oda müziği ve piyano parçaları bestelemiştir. Ününü ölümünün ardından kazanmıştır...

14. Maurice Ravel (1875-1937)

Joseph-Maurice Ravel,  20. yüzyılın önemli bestecilerinden kabul edilen Fransız piyanist ve sanatçıdır.

15. Antonín Dvořák (1841-1904)

Dvořák geç romantik dönem, klasik Batı müziği bestecisi ve keman ve org virtüözüdür...

16. Niccolò Paganini (1782 -1840)

İtalyan besteci, keman virtüözü gitarist. Müzik tarihinin en ünlü keman virtüözlerinden biri olarak kabul edilir. Keman tekniğine önemli katkılarda bulunmuş; keman, gitar ve oda müziği alanında birçok eser vermiştir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir