Umut Nöbeti 67'nci Gününde: 'Bu Dünya Despotlara Kalmadı, Kalmayacak'

 > -
Abone ol

Tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün serbest bırakılması için başlatılan Umut Nöbeti'ni 67'nci gününde gazeteciler Hasan Cemal ve Cengiz Çandar devraldı. Hasan Cemal yaptığı açıklamada “Şu anda Silivri hapishanesinin önünde Can Dündar'a Erdem Gül'e ve hapishanedeki diğer meslektaşlarımıza bir kez daha seslenmek istiyoruz; bu dünya despotlara kalmadı ve kalmayacak!” dedi.

Fotoğraf: Twitter / @HSNCML

Umut nöbetini meslektaşı Cengiz Çandar ile birlikte devralan Hasan Cemal, “Buraya sevgili gazeteci meslektaşlarımız Can Dündar ve Erdem Gül için onlarla dayanışmamızı göstermek için geldik. Hem onların özgürlüğünü hem de kendi mesleğimizin özgürlüğünü ve ifade özgürlüğünü savunmak için geldik. Hem de halen Silivri'de ve diğer hapishanelerde olan, gazeteci arkadaşlarımızın, meslektaşlarımızın özgürlüklerine konuşmaları için geldik.” diye konuştu.

Gazetecilik mesleğinin en iyi bir şekilde yapılabilmesi için özgürlüğün şart olduğunu belirten Cemal, “Erdoğan yönetimi ile Türkiye'de demokratik hak ve özgürlüklerin çok fena kol ve kanadının kırıldığına tanıklık ediyoruz. Şu anda Silivri hapishanesinin önünde Can Dündar'a Erdem Gül'e ve hapishanedeki diğer meslektaşlarımıza bir kez daha seslenmek istiyoruz; bu dünya despotlara kalmadı ve kalmayacak” ifadelerini kullandı.

"İddianame utanç verici"

Can Dündar ve Erdem Gül ile İlgili İddianame Kabul Edildi - onedio.com
Can Dündar ve Erdem Gül ile İlgili İddianame Kabul Edildi - onedio.com

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi dün, Dündar ve Gül hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmaları istemiyle hazırlanan iddianameyi kabul etmişti.

Kabul edilen iddianameyi değerlendiren Cemal, “İddianamenin tümünü okumadım. İddianame hukuk adına utanç verici bir lekeyi Türkiye’nin alnına tekrar vurmuştur. Gerçekten utanç verici bir iddianamedir. Böyle iddialarla Can Dündar ve Erdem Gül’ün artık hapiste tutulmaması lazım. İlk duruşmada serbest kalacaklarına inanıyorum. Bu iddianame, hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğü açısından tam bir kara lekedir“ şeklinde konuştu.

CHP ilçe örgütünden 'Kalemler silah değildir' pankartı

CHP Başakşehir İlçe Örgütü de Dündar ve Gül'e destek için Silivri'ye geldi. Ellerinde CHP bayrakları ile gazetecilerin serbest bırakılması çağrısında bulunan grup, "Kalemler silah değildir; özgür basın istiyoruz" yazılı bir pankart da açtı.

T24 ve Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir