Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün Yolsuzluk Raporundan Türkiye'ye İlişkin Öne Çıkan 8 Başlık

 > -
Abone ol

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün 2016 Küresel Yolsuzluk Barometresi sonuçlarına göre, Türkiye'de toplumun yüzde 45'i yolsuzluğun dört yıl öncesine göre daha yaygın olduğunu düşünüyor. Dünya genelinde yolsuzluğun çok ciddi boyutlarda olduğunu gözler önüne seren araştırmada, dünyada yolsuzluğa en çok karışan gruplar olarak milletvekilleri ve kamu görevlileri gösteriliyor.

Rapordan Türkiye'ye ilişkin öne çıkan başlıkları derledik...

Avrupa ve Orta Asya’daki 42 ülkede gerçekleştirilen Uluslararası Şeffaflık Örgütü "2016 Küresel Yolsuzluk Barometresi" araştırması, dünya çapında yolsuzluğun çok ciddi boyutlarda olduğuna işaret ediyor.

Doğan Haber Ajansı'nın aktardığı araştırma sonuçlarına göre yolsuzluk en büyük üç sorundan biri olarak belirlendi ve araştırmaya katılanlardan yüzde 53’ü hükümetlerin yolsuzlukla mücadelede başarılı olmadığını belirtti. 

Dünyada yolsuzluğa en çok karışan gruplar, milletvekilleri ve kamu görevlileri olarak gösterildi.

1- 'Türkiye'deki bulgular dünyadaki yolsuzluk portresiyle benzerlik gösteriyor'

2- Türkiye'de toplumun yüzde 45'i yolsuzluğun dört yıl öncesine göre daha yaygın olduğunu düşünüyor.

Türkiye’deki bulguların da dünyadaki yolsuzluk portresiyle benzerlik gösterdiğinin altı çizilen araştırma sonuçlarına göre %45’lik bir kesim yolsuzluğun 4 yıl öncesine göre daha yaygın olduğunu, %29’luk kesim ise yolsuzluk konusunda bir iyileşme olduğunu düşünüyor.

3- 'Siyasal kutuplaşma yolsuzluğa dair algılarda önemli rol oynuyor'

Araştırma sonuçlarına ilişkin açıklamada, "Bir diğer temel bulgu da siyasal kutuplaşmanın yolsuzluğa dair algılarda önemli bir rol oynadığına işaret ediyor. Toplumun yüzde 41’i hükümeti yolsuzlukla mücadele konusunda başarılı bulurken, yine yüzde 41’lik bir kesim başarısız olduğunu düşünüyor" denildi.

Katılımcıların yüzde 62’sinin de (yüzde 23 tümü, yüzde 24 kısmen ve yüzde 15’i çoğunlukla olmak üzere), yürütme erkini oluşturan tüm kurumların ve kurum temsilcilerinin yolsuzluğa karıştığını düşündüğü belirtilen açıklamada, "Bu kurum ve temsilcilerin yolsuzluğa karışmadığını düşünen yüzde 19’luk, fikir beyan etmek istemeyen ise yüzde 20’lik bir kesim bulunuyor" denildi ve araştırmanın şu sonuçlarının altı çizildi:

4- Türkiye'den katılanların %41’i yolsuzluğun en yoğun olduğu kurumlar sorulduğunda hükümet yetkililerine işaret ediyor.

5- Milletvekilleri yüzde 67, hükümet yetkilileri yüzde 66 ve yerel yönetim temsilcileri yüzde 66 oranında yolsuz olarak bulunuyor.

6- Toplum, yargı erkini temsil eden yetkililere de yüzde 64 oranında güven duymuyor ve yargının yolsuzluğa karıştığını düşünüyor.

Aynı şekilde, toplumun yüzde 58’i din görevlilerinin de yolsuzluğa karıştığını düşünüyor.

7- 'Sosyal hizmetlere erişim sırasında, en temel sosyal hakların kullanımında yolsuzluğun önemli bir sorun ve engel olduğu görülüyor'

"Sosyal hizmetlere erişimi sırasında, en temel sosyal hakların kullanımında yolsuzluğun önemli bir sorun ve engel olduğu görülüyor" denilen açıklamada, son 12 ayda kamu hizmet ve işlemleri sırasında yurttaşların,

  • Yüzde 23’ü işsizlik güvencelerinden yararlanmak isterken, 

  • Yüzde 20’si yargı süreçlerinde, 

  • Yüzde 18’i devlet okullarında, 

  • Yüzde 17’si diğer okullarda, 

  • Yüzde 16’sı sosyal güvenlik sistemine dair haklarını kullanmak isterken, 

  • Yüzde 12’si kamusal sağlık hizmetlerinde, 

  • Yüzde 12’si iş ve işlemlerine ilişkin resmi belge talebi sırasında,

  • Yüzde 11’i trafik polisleriyle ilişkilerinde rüşvet ve usulsüz ödeme yoluna başvurduğu belirtiliyor ve şöyle deniyor:

"Yukarıda sayılan hizmetlerin en azından birine erişirken rüşvet verenler yüzde 18’lik bir dilimi oluşturuyor. Bu oran kurumsallaşmış demokrasilerle karşılaştırıldığında çok yüksek olduğu anlaşılıyor."

8- Toplumun %50'lik dilimi zenginlerin hükümet politikalarının belirlenmesinde etkili olmasını bir sorun olarak görüyor.

Araştırma sonuçlarına göre, toplumun yüzde 50’lik dilimi, zenginlerin hükümet politikalarının belirlenmesinde etkili olmasını bir sorun olarak görürken, yüzde 27’lik dilim bunun bir sorun olmadığını ifade ettiği belirtilen Uluslararası Şeffaflık Örgütü açıklamasında şu saptamalara da yer verildi:

"Toplumun yüzde 41’i şirketlerin partilere ve adaylara bağışlarının sınırlandırılmaması gerektiğini, yüzde 36’sı sınırlandırılması ya da tamamen yasaklanması gerektiğini düşünüyor, bu durum da siyasetinin finansmanı konusunda toplumsal farkındalığın artması gerektiğine işaret ediyor. Umut verici tek sonuç ise toplumun yüzde 60’ının sade vatandaşların yolsuzlukla mücadelede bir fark yaratabileceğini düşünmesidir. Benzer bir biçimde yüzde 64’lük bir kesim toplumun yolsuzluğu ihbar edenleri olumlu karşıladığını, yüzde 61’lik bir kesim yolsuzluğa tanık olması durumunda ihbar edeceğini, yüzde 62’lik bir kesim de mahkemede bir gün geçirmek zorunda kalsa da ihbar edeceğini ifade etti."

2016 Küresel Yolsuzluk Barometresi raporunun tamamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Söz sizde: Sizce devletin eğilmesi gereken en önemli sorunlar neler?

Yolsuzluk/rüşvet
Ekonomi
Sağlık
Eğitim
İşsizlik
Suç
Siyasi istikrar/güvenlik
Göç
Altyapı
Çevre

Araştırmaya katılanların beşte üçü varlıklı kişilerin devletin kararlarını etkilediğini düşünüyor. Siz ne diyorsunuz?

Katılıyorum
Katılmıyorum

Yolsuzlukla etkin mücadele edildiğini düşünüyor musunuz?

Evet
Hayır

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir