Görüş Bildir
Haberler
Ukrayna Başbakanı İstifa Etti

Ukrayna Başbakanı İstifa Etti

Caner
24.07.2014 - 21:15
onedio.com
İçeriğin Devamı Aşağıda

Ukrayna Başbakanı İstifa Etti

Ukrayna’da şubat ayında başbakanlık görevine getirilen Arseniy Yatsenyuk, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Ukraynalı Başbakan’ın, istifa konuşmasında şu ifadeler yer aldı:

“Koalisyonun çökmesi ve hükümetin çalışmalarının engellenmesi sebebiyle istifamı sunuyorum. Avrupa’nın bir parçası olmak için Özgürlük Meydanı’nda aylarca protestolar düzenleyen insanların kalplerini ve zihinlerini kaybetmek üzereyiz. Tarih bizi affetmeyecek. Milyonlarca insan bu devrimi yaptı. Ölen yüzlerce kişi Avrupa’yı seçti ancak biz yapamadık.”

Yatsenyuk, milletvekillerini enerji yasalarını ve ordu için bütçe artırımını meclisten geçirememekle suçladı:

'Hükümetimizin şu sorulara cevabı yoktur: Maaşları nasıl ödeyeceğiz? Askeri araçlarımıza yarın nasıl yakıt göndereceğiz? Asker yakınlarını savaşta kaybeden ailelerin kaybını nasıl ödeyeceğiz?'

Ukrayna parlamentosunun perşembe günü yapılan oturumunda, Reformlar İçin Demokratik İttifakı (UDAR) ile aşırı sağcı Tüm Ukraynalıların Özgürlük Birliği'nin (Svoboda) koalisyondan çekildiğini açıklamıştı.

Svoboda partisi genel başkanı Oleg Tyagnibok bu kararın Devlet Başkanı’nın parlamentoyu feshederek erken seçim kararı almasına imkân sağlamak amacıyla alındığını belirtti. Öte yandan Parlamento Başkanı Aleksandr Turçinov ise koalisyonun dağılmasının önemli yasaların kabul edilmesini zorlaştıracağını kaydetti.

Gösterilerin ardından göreve gelmişti

1974 doğumlu Arseniy Yatsenyuk, hukuk ve ekonomi alanlarında lisans eğitimi gördü.

Hukuk ve ekonomi danışmanlığı tecrübesinden sonra 27 yaşındayken Kırım Özerk Bölgesi Ekonomi Bakanı oldu.

2005-2006 yılları arasında Ukrayna Ekonomi Bakanı olan Yatsenyuk, 2007’de Dışişleri Bakanlığına yükseldi. 2007’den 2008 yılına kadarki süreçte parlamento başkanlığı yaptı.

Eski Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in Kasım 2013’te AB ile Ortaklık Anlaşması imzalamaktan vazgeçmesi üzerine başlayan hükümet karşıtı protestolarda muhalefete liderlik yaptı.

Ülkede giderek büyüyen protestolar ve çatışmalar sonrası, Ukrayna parlamentosu Yanukoviç’in görevine son verildiğini açıkladı.

Eski Başbakan Nikolay Azarov hükümetinin düşmesinin ardından, Yatsenyuk 27 Şubat 2014 tarihinde başbakanlık görevine getirildi.

Savaşın bütçesi artırılmak isteniyor

Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesi, ülkedeki bazı doğu kentlerinin Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından ilhak edilmesi sonrası Kasım ayında başlayan iç karışıklık iç savaşa dönüştü.

Yüzlerce kişinin öldüğü iç savaşta en büyük kayıp Cuma günü füzeyle düşürülen Malezya uçağıyla yaşandı. Hâlen kimin düşürdüğü netleşmeyen uçak kazasında 298 kişi öldü.

Kaza sonrası Ukrayna meclisi Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı yürütülecek savaşın bütçesini görüşmeye başlamıştı.

Kaynak: Reuters, Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/ukr...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0