Görüş Bildir
Haberler
Türkiye'nin İlk "Kitap Bankası" Açıldı

Türkiye'nin İlk "Kitap Bankası" Açıldı

Ali Çeşmeci
14.02.2014 - 18:52 Son Güncelleme: 14.02.2014 - 18:58

Türkiye'nin İlk "Kitap Bankası" Açıldı

Türkiye’nin ilk Kitap Bankası Ankara Üniversitesi’nde (AÜ) açıldı.

Kitap bağışçılarının katkılarıyla oluşturulan KitapBankası’nda üniversite öğrencileri, eğitimleri vekişisel gelişimleri için gerekli kitapları, kütüphanelerdeki uygulamanın aksine kayıt yaptırmadan alabiliyor, böylece kitaplar elden ele dolaşıyor.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitelerinin daha önce oluşturulan Giysi ve Eşya Bankası ile öğrencilerine günlük yaşamlarında destek olduğunu şimdi de “Kitap Bankası” kurarak eğitim ve kişiselgelişimlerine katkı vermeyi amaçladıklarını ifade etti.

Tandoğan Yerleşkesindeki Kitap Bankasından öncelikli olarak üniversite öğrencilerinin ve mensuplarının yararlanmasını amaçladıklarını dile getiren İbiş, bu banka zenginleştikçe diğer öğrencilere ve eğitim kurumlarının kütüphanelerine de destek sağlayabileceğini söyledi.

Kitap bankası koleksiyonunun, üniversite dışı bağışçıların yanı sıra üniversite paydaşları olan öğrenciler, akademisyenler ve idari personelin kitap desteğiyle oluşturulduğunu anlatan İbiş, kitap bankası koleksiyonunda bağış yapılan eserlerin aşırı yıpranmamış, eksiksiz ve kullanılabilir olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Konularına göre tasnif edilen eserlerin raflarda özenle yer almasının sağlandığını, düzenli vesağlıklı bir paylaşım olmasına dikkat edildiğini belirten İbiş, “bağışlanmak istenen kitaplar doğrudan Tandoğan Yerleşkesi Öğrenme Merkezinde bulunan Kitap Bankasına ya daakademik birimlerimizde oluşturulan Kitap Bankası Koordinasyon Birimlerine bırakılabilir. Öğrencilerimiz de hiçbir ön koşulu olmadan Kitap Bankasından diledikleri kitapları alabilir. Bu işbirliği tümüyle sosyal sorumluluk bilincine, dürüstlüğe, güvene ve paylaşım esasına dayanmaktadır. Hiç kimsenin ticari amaçlı yararlanım içerisinde olacağını düşünmüyorum” dedi.

Amaç okunurluğu arttırmak

Rektör İbiş, Kitap Bankasının kütüphane mantığıyla kurulmadığını, bankadan kitapların herhangi bir kayıt olmadan alınıp okunabileceğini belirterek, bankadaki raflara dileyenin kitabını getirip bırakabileceğini, dileyenin alıp götürebileceğini, okuduktan sonra geri getirebileceğini ifade etti. Kayıt altına alınmayan ve demirbaş kaydı yapılmayan kitapların elden ele dolaşacağını ifade eden İbiş, “Bu bankada kitap kaydı yok. Dileyen dilediği kitabı alacak ve okuduktan sonra bir başkasının okuması için raflara tekrar bırakacak. Böylece kitaplar kayıtsız, takipsiz elden ele dolaşacak. Bir çeşit açık kütüphane gibi de yorumlanabilir” dedi.

Erkan İbiş, şöyle konuştu

“Türkiye’de üniversiteler arasında kütüphanelerin ortak kullanım protokolleri yaptık. Böylece 26 büyük üniveriste ile kütüphane ortaklıkları oluşturduk Şimdi de Kitap Bankası etkinliğini başlatıyoruz. Amacımız kitapları kişiler arasında dolaşıma sokarak kitap okunurluğunu arttırmak. Dileyen herkes raflarda dolaşabilecek. Kayıt altına alınmayan ve demirbaş kaydı yapılmayan kitaplarımız elden ele dolaşacak. Bu arada herkesin kitaplara sahip çıkacağı bir yapı da kurmak istiyoruz. Bu arada kitaplar kaybolursa kaybolsun ama yeter ki okunsun. Kitaplara kilit vurmak gibi bir amacımız yok.. Bu arada raflardaki kitaplar eksilebilir. Sorun değil. Yeter ki okunsun. Kitap nasılsa birileri tarafından okunmak için alınmıştır. Hedefimiz daha fazla kitap okunmasını sağlamak. Kitaplara kilit vurmak gibi bir amacımız yok. Herkesten talebimiz okunan ya da ihtiyaç fazlası kitapların raflarımıza bırakılması. Bu şekilde tıpkı bizim Giysi Bankamız gibi güçlü bir döngü yaratılabilir. Giysi bankamız aynı şekilde yıllardır çalışmakta olup binlerce öğrenciye ya da ihtiyaç sahibine hizmet vermiştir.”

Kaynak: AA

Kaynak: http://www.unimetre.com/turkiyenin-il...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın