Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye İlk Çeyrekte Media Player Classic ve Java Üzerinden Hack'lendi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye İlk Çeyrekte Media Player Classic Ve Java Üzerinden Hack'lendi

Kaspersky Lab, dünya genelindeki siber tehditleri ile ilgili hazırladığı raporların yanında, Kaspersky Security Network üzerinden elde edilen verileri temel alarak 2014′ün ilk çeyreğinde Türkiye ile ilgili istatistikleri de yayınladı.

2014′ün ilk çeyreğinde bilgisayarlar ve mobil cihazlarda kurulu Kaspersky Lab ürünleri tarafından, 15 milyonu aşkın siber saldırı ve kötü amaçlı yazılım etkisiz hale getirildi. Bu verilerle 2013′ün aynı döneminde bildirilen vakalar kıyaslandığında yüzde 50 oranında bir artış görüldü. Bu güvenlik oranı ise dünya genelindeki toplamın yüzde 1,3′ünü oluşturuyor.

Kaspersky Lab Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Ghareeb Saad ise konuyla ilgili şunları söyledi: “2013 senesinde taşınabilir medya ve yerel ağlar Türkiye’deki temel siber tehlikeler iken, 2014’ün ilk çeyreğinde internet saldırıları tehditlerin başını çekti. Bu özellikle drive-by saldırılar denilen ve kullanıcıların virüs bulaşmış bir siteye uğramaları sonucu haberleri olmadan kötücül yazılımın bilgisayarlarına yüklenmesi ve sisteme virüs bulaşması ile olan saldırılar için geçerlidir. Bu tarz saldırılardan korunmak için şirketlerin ve ev kullanıcılarının tehditleri algılayabilecek Internet Security sınıfı çözümlere ihtiyacı bulunuyor. Tarayıcılar ve eklentiler için en son güncellemelerin yapılması da büyük önem taşıyor.”

8,7 milyon siber tehdit ile karşılaştık

İnceleme dönemi boyunca Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 31,4′ü web üzerinden gelen 8,7 milyon tehdit ile karşılaştı. Web bağlantılı tehlikelerde, Türkiye bu rakamlarla dünya genelindeki derecelendirmede 17. sırada yer alıyor. Bu sonuç, kullanıcılarının yüzde 30′unun bu türdeki tehditlerden etkilendiği Almanya’ya çok yakınken, sırasıyla yüzde 26,7, yüzde 15,7 ve yüzde 24,3 oranlarına sahip Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Afrika veya Mısır’dan ise daha fazla olacak

Katılımcı bilgisayarlarında toplam 6,9 milyon yerel kötücül vaka tespit edildi. Bölgesel araştırmalardan elde edilen bulgular, Türkiye’deki toplam kullanıcıların yüzde 44,9′unun yerel kötü amaçlı yazılımlardan etkilendiğini gösteriyor. Bu yüzde ise Türkiye’yi 25. sıraya yerleştiriyor. Bu konuda Almanya’nın oranı yüzde 25,2′dir.

2014’ün ilk çeyreğinde Türkiye’de en çok faydalanılan zayıf noktalar, Media Player Classic ve Oracle Java’daki güvenlik açıklıkları oldu.

Herhangi bir Kaspersky Lab müşterisinin çevrimiçi bir tehdit ile saldırıya uğraması durumunda, şirket uzmanları, sisteme girmeye çalışan kötü amaçlı nesnelerin konumunu ve bu tehditlerin kaynağını araştırıyor. Bu verilere dayalı olarak, Türkiye’deki kötü amaçlı yazılımların neden olduğu zararlı vakaların oranı olan yüzde 0,81 (bu oran, 2,9 milyondan fazla vaka anlamına gelmektedir), Türkiye’yi dünya genelinde 12. sıraya taşıyor. Türkiye’deki kötü amaçlı sunucuların sayısı, örneğin, Almanya (yüzde 10,54 ile 4. sırada) veya İngiltere (yüzde 6,3 ile 5. sırada) ile kıyaslandığında daha düşük olduğu görülüyor.

stuff

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaBirleşik Arap EmirlikleriİngiltereMısırhackweb
Görüş Bildir