Görüş Bildir
Haberler
Türkiye Ekonomisine Uzman Uyarısı

Türkiye Ekonomisine Uzman Uyarısı

Onedio Medya
14.01.2014 - 19:37

Türkiye Ekonomisine Uzman Uyarısı

'En iyi genç ekonomist' ödüllü, dünyanın önde gelen ekonomistleri arasında yer alan Daron Acemoğlu, Türkiye’nin kısa vadeli sermaye akımlarına muhtaç olduğunu, daha az likidite, yatırım yapmak için daha az paranın fırsatları aradığı bir ortamda tüm gelişen ülke ekonomileri sıkıntıda olacağını belirtti. Acemoğlu “Buna bir de AKP içinde Erdoğan ve Gülen arasında yaşanan kavganın yarattığı politik istikrarsızlığı da eklersek, yanıcı bir karışım yaratmış olursunuz” dedi.

The Wall Street Journal’dan Fercan Yalınkılıç’ın sorularını e-mail yoluyla yanıtlayan Massachusetts Institute of Technologh (MIT) öğretim görevlisi Daron Acemoğlu,

Türkiye ekonomisinde son 3 yılda geri dönüşler ve bozulmalar olduğunu söyleyerek, bu durumun Türkiye ekonomisi için iyi bir işaret olmadığını vurguladı.

Acemoğlu, Fed'in parasal sıkılaştırmaya gitmesinin de fonlama sıkıntısı yaratacağını belirtti. Kısa vadeli sermaye akımlarında ani bir duruş yaşanırsa konut fiyatlarında ve tüketimde yaşanacak büyük bir düşüşün kendisine endişe vereceğini söyledi.

TÜRKİYE EKONOMİSİNDE SON 3 YILDA BOZULMALAR OLDU

Acemoğlu, James Robinson ile birlikte yazdığı ve son dönemin en çok ses getiren ekonomi kitaplarından olan “Ulusların Çöküşü” nden yola çıkarak Türkiye’deki politik çekişmeler göz önüne alındığında ülkenin ekonomik geleceğinin nasıl olacağı şöyle değerlendirdi:

“Türkiye'nin Ulusların Düşüşü'nde bahsedilen geniş çatıya tam uyduğunu düşünüyorum. Türkiye'deki ekonomi kurumları yakın tarih boyunca dışlayıcı ve kapsayıcı yapıların karışımı oldular ve dışlayıcı politik kurumlar tarafından desteklendiler. Ordunun, bürokratların ve önde gelen iş adamlarının hakimiyetini, halkın genelinin harcanması pahasına yarattılar. Özellikle, ekonomik kurumlar rekabetçi bir ortam yaratmakta başarısız oldular ve halkın büyük kesimi gerekli eğitimi alamadı ya da en karlı işlere, pozisyonlara gelme şansı yakalayamadı.

Son 12 yılda Türkiye'de daha geniş tabanlı ekonomik ve politik yapı için önemli adımlar oldu. Bu adımlar, Türkiye ekonomisindeki bu dönemde yaşanan sağlam ekonomik büyümenin kökleri oldu. Ancak bu çok yavaş bir süreç oldu, geri dönüşler, bozulmalar ve düzelmeler de yaşandı. Son 3 yıl ise daha çok geri dönüşler ve bozulmalar tarafında oldu. Bu da Türkiye ekonomisi için iyi bir işaret değil. Türkiye ekonomisinin büyük bir potansiyeli var.

Ancak eğer 1990ların ekonomisi gibi, büyük anlaşmaların rekabet yerine bağlantılar ve yolsuzlukla verildiği, makroekonomik politikalar ve enflasyon hakkında ciddi belirsizlik olduğu, yargı sisteminin tarafsız olmadığı ve oyun sahasının ciddi derecede eğik olduğu döneme dönersek, Türkiye potansiyeline ulaşmakta başarısız olur”

CARİ AÇIĞIN AZALMAYA BAŞLAMASI CESARET VERİCİ

Daron Acemoğlu, Bir buçuk yıl önce Agos gazetesiyle yaptığınız röportajda Türkiye'nin emlak sektörü nedeniyle bir 'balon ekonomisi' olduğunu söylediğinin ve bu görüşü koruyup korumadığının sorulması üzerine, “Evet ve hayır. Evet, çünkü Türkiye ekonomisi hala kısa vadeli sermaye akımları ile destekleniyor, reel faiz oranları çok çok düşük ve hala konut balonun ortasında. Bu üç etken, balonların oluşmasına yardımcı. Ancak diğer taraftan, cari açık azalmaya başladı ki bu cesaret verici. Eğer kısa vadeli sermaye akımlarında ani bir duruş yaşanırsa konut fiyatlarında ve tüketimde yaşanacak büyük bir düşüş bana endişe verir” dedi.

Odatv.com

Kaynak: http://www.odatv.com/n.php?n=iyiye-is...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0