Türkiye Cumhuriyeti Tarihinin En Kısa Süreli Başbakanı: Turhan Feyzioğlu

-

Türkiye Cumhuriyeti tarihi, 1923'ten günümüze farklı kesimlerden ve farklı görüşlerden birçok siyasetçiye tanıklık etti. Bazıları daima zihinlerde kaldı, bazıları ise çabucak unutulup gittiler. Profesör Turhan Feyzioğlu da günümüzde unutulan siyasilerden birisidir.

Turhan Feyzioğlu 1922 yılında Kayseri'de doğdu. Yeni kurulacak cumhuriyetin imkanlarıyla, parlak bir gelecek onu beklemekteydi.

İlkokulu burada bitirdikten sonra doğru İstanbul'un yolunu tuttu. Galatasaray Lisesine girdi. Burada alacağı eğitim onun geleceğini şekillendirecektir. Sonraki durağı ise İstanbul Üniversitesi-Hukuk Fakültesi olacaktır. Fakat Feyzioğlu bununla da yetinmedi. Lisanüstü eğitim için İngiltere'ye gitti ve burada Anayasa Hukuku doktorasını aldı.

Feyzioğlu'nun Profesör unvanını aldığı 1955 yılında Demokrat Parti iktidardaydı, Adnan Menderes rüzgarı esiyordu.

Turhan Feyzioğlu, Siyasal Bilgiler Fakültesi dekanlığına getirilmişti. Bu görevinin yanı sıra, Demokrat Parti'ye muhalif kanadın sesi olan Forum dergisinde yazmaya başladı. Buradaki iktidara sert eleştiriler getiren yazıları sebebiyle çeşitli davalar sonucu üniversiteden ayrılmak zorunda kaldı.

Turhan Feyzioğlu'nun bundan sonraki durağı ise siyaset olacaktır.

Feyzioğlu 1957'de Cumhuriyet Halk Partisi'nden Sivas Milletvekili seçilerek meclise girdi. 1960 İhtilali sonrasında ODTÜ rektörlüğüne atandı ve 1961 Anayasasının hazırlanmasında da görev aldı. Kısa süreliğine Milli Eğitim Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

1970'li yıllara gelindiğinde ise Cumhuriyet Halk Partisi de bir değişim içerisine girecekti.

İsmet İnönü 88 yaşına gelmişti, Turhan Feyzioğlu genel başkanlığa gelmesi düşünülen isimlerden birisiydi. Bu sırada Bülent Ecevit ses getiren ani bir atılım yaptı. Genel Sekreterlik görevinden istifa etti. İnönü hiç itiraz etmedi, derhal kurultayı topladı 'ya ben, ya Bülent' dedi. 1972 Baharında toplanan kurultay Bülent Ecevit'i başkan seçti. İsmet İnönü sessiz ve sakin bir biçimde Türk siyasetinden çekildi, bir yıl sonra da hayata veda etti.

Turhan Feyzioğlu bu gelişmeler üzerine Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa etti.

Ardından istifa eden 47 milletvekiliyle beraber Güven Partisi'ni kurdu. Daha sonra ise Cumhuriyet Partisi ile birleşildi ve Cumhuriyetçi Güven Partisi ortaya çıktı.

Parti sloganı ne aşırı sağ ne de aşırı sol diyordu.

C.G.P 'Atatürk yolunda birleşelim' söylemiyle yola çıkmıştı. Bu zeminde C.G.P 1973 seçimlerinde 13 milletvekiliyle mecliste yer almayı başardı. Yerel seçimlerde ise 36 belediyeyi kazandılar. 13 Milletvekilliği günümüzde önemsiz gibi görünse de devrin siyasi şartlarında koalisyonlara destek anlamında çok mühimdi. Bu sayede Turhan Feyzioğlu, kurulan koalisyon hükumetlerinde kısa süreliğine Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı vazifelerini üstlendi.

12 Eylül 1980 sonrası ise Türkiye Cumhuriyeti siyaseti yeniden şekillendi.

Askeri müdahale sonrasında bütün siyasi partiler kapatıldı. 12 Eylül gecesi Turhan Feyzioğlu başbakan olarak atandı. Turgut Özal'a da bakanlık görevi verilecekti. Fakat tam bu anda bir şey oldu. Özal, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Haydar Saltık'a ''bütün siyasi partiler kapatılıp başkanları tutuklanmışken, C.G.P lideri Feyzioğlu'nun başbakan yapılmasının doğru olmayacağını'' söyledi. Böylece Turhan Feyzioğlu sadece 5 saat süren başbakanlık görevinden ayrıldı.

Turhan Feyzioğlu 1980 sonrasında siyasi yaşamına noktayı koydu.

1988 yılında 66 yaşındayken geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda etti. Turhan Feyzioğlu aynı zamanda günümüzde tanınan isimlerden birisi olan Metin Feyzioğlu'nun dedesiydi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

Arda TuranBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiİngiltereİstanbulKayseriOrta Doğu Teknik ÜniversitesiSivasTurgut Özal
Görüş Bildir