Türk Büyükelçi'den Müthiş Bir Fikir ve Alkışlanacak Hareket: Dilenen Çocuklara Para Yerine Kitap!

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Güney Sudan Cumhuriyeti‘nde görev yapan Türkiye Juba Büyükelçisi Hasan Sevilir Aşan, arabasının içine çocuk kitaplarından oluşan mini bir kitaplık kurdu. Kırmızı ışıkta bekleyen araçlardan para isteyen çocuklara, bu kitaplardan veriyor.  Aşan "Yıllardır bu durumdaki çocuklara öncelikle karınları doyabilsin diye arabamda bulundurduğum gofret, şeker, elma, portakal, simit gibi yiyecekler veriyordum. Son birkaç yıl içinde kitap daha cazip ve pratik geldi. Gofret sıcaklarda eriyor, meyveler çürüyor. En dayanıklısı ve ruhu da besleyici olanı, kitap" diyor... 

"Dilenen çocuklara para vermenin yanlış olduğunu düşünüyorum"

Hürriyet’ten Esra Ülkar'a konuşan Aşan, çocuklara para vermenin yanlış olduğunu vurguluyor ve şöyle devam ediyor:

“Kırmızı ışıklarda arabalara koşan veya başka mekânlarda rastladığımız dilenen çocuklara para vermenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Paranın o çocukları kullanan çeteleri beslemek ve bu mesleği özendirmek anlamına geldiği görüşündeyim. Aç olduğunu söyleyerek para toplayan hiçbir çocuğun o parayı kendisine bir lokma bir şey almak için harcayabildiğini sanmıyorum. Yıllardır bu durumdaki çocuklara öncelikle karınları doyabilsin diye arabamda bulundurduğum gofret, şeker, elma, portakal, simit gibi yiyecekler veriyordum. Son birkaç yıl içinde kitap daha cazip ve pratik geldi. Gofret sıcaklarda eriyor, meyveler çürüyor. En dayanıklısı ve ruhu da besleyici olanı, kitap. Arabamın sol kapısının cebi adeta mini bir kitaplık. Rapunzel, Güliver, 80 Günde Devri Âlem, Robenson gibi renkli ve resimli klasik öykü kitaplarını 1 TL’den başlayan fiyatlarla marketlerde bulmak mümkün.”

"Mesaiye ara verip, kaldırıma oturup hemen kitabı karıştırmaya başlayanları çoğunlukta oluyor"

Peki çocuklar nasıl tepki veriyor? Büyükelçi Hasan Sevilir Aşan yaşadıklarını şöyle aktarıyor: 

“Üç beş kuruş için el açmışken minik ellerine resimli kitap tutuşturuyorsunuz. Önce şaşkınlıkla devamını, parayı bekliyor, sonra özel bir hediye almış gibi kitabı karıştırmaya başlıyor. Bazıları için belki de hayatında sahiplendiği ilk kitap oluyor. Mesaiye ara verip, kaldırıma oturup hemen kitabı karıştırmaya başlayanları çoğunlukta oluyor. Ayrıca Suriyeli çocuklar daha çok şaşırsalar da kitaba sevinerek ilgi gösteriyorlar. Renkli ve resimli çocuk kitapları olduğu için ‘Okuma bilmem abi’ diyenleri de cezbedebiliyor.”

İşte karşılaştığı tepkilerden biri: "Şaşkınlıkla karışık sevinç" 👇

Büyükelçinin ilk projesi bu değil. 2000’li yılların başında Melbourne’de başkonsolos olduğu sırada burada yaşayan Türklerle Düzce kalıcı deprem sosyal tesisleri için ‘Oyuncak Kütüphanesi’ projesini de gerçekleştirmiş.

Binlerce Avustralyalı Türk, Düzce depreminin yaralarının sarılması çalışmaları sırasında topladığı oyuncakları gemiyle Düzce Kızılay’ına ulaştırmış. Depremzede çocukların oyuncak kütüphanesinden ödünç oyuncak almaları sağlanmış.

Sosyal medya kullanıcıları bu fikri beğenmiş görünüyor ☺️

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

KitapSosyal MedyaTürk Kızılayıdepremşeker
Görüş Bildir