Görüş Bildir

Teniste Şike İddialarına İnceleme

Anasayfa > Gündem

ATP, WTA ve ITF, şikeyle mücadelede yetersiz kalındığı gerekçesiyle Teniste Dürüstlük Birimi hakkında inceleme başlattı.

ATP, WTA, ITF ve TIU yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, görevlendirilen bağımsız inceleme heyetinin birimin yürüttüğü teniste şikeyle mücadele programını inceleyerek uygunsuz ve yetersiz durumları rapor edeceği, değişim için gerekli önerileri sunacağı belirtildi. Heyetin, TIU'nun şikeyle mücadele etmek adına yeterli kaynağa sahip olup olmadığını sorgulayarak, yürütülen soruşturmaların şeffaflığını artırmak için çalışacağı bildirildi. İncelemeyi, spor hukuku uzmanı İngiliz avukat Adam Smith'in yöneteceği aktarıldı.

İddialar doğrultusunda bir an önce harekete geçmenin önemine vurgu yapan ATP Başkanı Chris Kermode, tenise olan güveni tekrar yerine getirmeleri gerektiğini ifade etti.

TIU Başkanı Philip Brook ise tenis sporunun gördüğü zararı ortadan kaldırmak için hızlı bir şekilde inceleme başlatılmasına karar verildiğini belirtti.

İngiliz yayın kurumu BBC ve ABD merkezli internet sitesi BuzzFeed'e ulaşan belgelerde, Rusya ve İtalya'da, aralarında grand slam turnuvası Wimbledon'ın da yer aldığı bazı tenis maçlarında yapılan şike vasıtasıyla yüz binlerce dolar kazanan bahis şebekeleri bulunduğu iddiası ortaya atılmıştı.

ITF, ATP ve WTA girişimiyle 2008 yılında kurulan Teniste Dürüstlük Birimi, son 10 yılda dünya sıralamasında ilk 50'de bulunan 16 tenisçi hakkında şike yaparak maçtan çekildikleri şüphesiyle uyarılmıştı. Yetkililere 2008'de şike yaptığından kuşkulanılan isimlerin soruşturulması için öneride bulunulduğu ancak bulguların takip edilmediği de iddia edilmişti. Bu isimler arasında grand slam şampiyonlarının yer aldığı da ileri sürülmüştü.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?