Görüş Bildir
Haberler
TBMM'de 'Telekulak' İddiası

TBMM'de 'Telekulak' İddiası

adem kara
02.07.2014 - 13:34

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM Bilgi İşlem Dairesi'nin TBMM'deki tüm milletvekillerinin makam telefonlarını kayıt altına aldığını ve TBMM sistemine bağlı tüm bilgisayarlarda yer alan bilgilere ulaşabildiğini iddia etti.

Tanal, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şöyle dedi

'TBMM Bilgi İşlem Başkanlığı'ndan sorumlu TBMM yöneticileri kimlerdir?

TBMM Bilgi İşlem Başkanlığı'nda çalışan görevliler, milletvekilleri de dahil olmak üzere TBMM'de çalışan herkesin telefon ve internet kayıtlarına ulaşabilmekte midir? Bunu sağlayacak bir sistem mevcut mudur?

'KİMLER KONTROL EDİYOR?'

TBMM'de milletvekilleri dâhil tüm personelin telefon görüşmelerine ve internet bağlantısı yoluyla bilgisayar kayıtlarına ulaşabilen TBMM Bilgi İşlem Başkanlığı'nın, personellerin ve milletvekillerinin, bilgi güvenliğini ve özel hayatın gizliliğini ihlal edip etmediği kimler tarafından kontrol edilmektedir?

'ULAŞILABİLİRLİK İZNE BAĞLI MI?'

TBMM'deki milletvekillerinin özel telefon konuşmalarının, bilgisayarlarındaki kayıtların ve internet üzerinden yaptıkları yazışmaların ulaşılabilirliği herhangi bir izne bağlı mıdır? Herhangi bir izne bağlı ise bu izni kim veya kimler verebilmektedir? Bu iznin verilebilmesi için gerekli kılınan koşullar nelerdir?

2002 tarihinden işbu önerge tarihine kadar herhangi bir milletvekilinin veya personelin telefon görüşmeleri, internet yazışmaları veya bilgisayarındaki kayıtlar incelenmiş, depolanmış veya herhangi başka bir müdahaleye maruz bırakılmış mıdır? Böyle bir durum söz konusu ise nedenleri nelerdir ve bunun yasal dayanağı nedir?'

haberler.com

Kaynak: http://www.haberler.com/chp-li-tanal-...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0