Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarihte Bilinen En Ciddi Salgınlara Sebep Olmuş 8 Ölümcül Virüs

373PAYLAŞIM

Zaman zaman dünyayı kırıp geçiren virüs salgınlarını ve çok sayıda ölümleri duymuşsunuzdur. Her gün yeni bir virüs ortaya çıkıyor olsa da insanlığı en çok etkileyen ve şaşırtan virüsleri bu yazımızda ele almak istedik, olur da bir gün karşı karşıya gelirseniz gözlerinden tanıyabilesiniz diye!

1. Kuduz Virüsü

1920'lerde tedavisi bulunmuş olan kuduz virüsü Afganistan ve Hindistan gibi ülkelerde insanları öldürmeye devam ettiği gibi, ülkemizde de her yıl 60 bin kişi önlem almadığı için kuduzdan ölüyor. Memeli hayvanların tükürük bezinde bulunan ve ısırma yoluyla bulaşabilen kuduz virüsü için uzmanlar en küçük şüphede bile önlem alınması gerektiğini söylüyor. Virüsün kuluçka dönemi geçtiğinde belirtiler ortaya çıkmaya başlar ve işte o zaman çok geç olabilir.

2. Ebola Virüsü

5 farklı türü bulunan Ebola virüslerinden bazıları hasta bile etmezken, bazıları girdiği yeri kırıp geçirmekle nam salmış "ağır abi" virüslerdendir. Kan ya da diğer vücut sıvılarıyla birçok hayvandan ve insandan bulaşabilen bu virüsün ateş, baş ağrısı, halsizlik gibi birçok farklı belirtisi olabiliyor. Hastalığın en belirgin sendromu ise, serum için kolunuzda açılan delik dahil olmak üzere tüm "deliklerinizden" kan akmaya başlamasıdır. Dikkatli olmakta fayda var!

3. Maburg Virüsü

Henüz net bir tedavisi bulunmayan bu virüs, hayvanlardan ve insandan doku teması yoluyla bile bulaşabiliyor. Yayıldığı yerlerde 10 kişiden 9'unu öldüren bu virüsle karşılaşırsak biz de ne yapacağımızı bilmiyoruz açıkçası! Dünya Sağlık Örgütü'ne kolaylıklar diler, tedaviyi bulmaları için biraz acele etmelerini rica ederiz!

4. HIV

Son 30-40 yıldır aramızda dolaşmakta olan HIV, 36 milyon insanı öldüren en tehlikeli virüslerdendir. Maalesef en çok bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Vücudunuzun defans kuvvetlerini sakatlayarak sizi korumasız bırakır. Korumasız ve bağışıklık sistemi çökmüş olan vücudunuz artık AİDS olmuş demektir. İnsanı çok basit hastalıklarla bile baş edemez hale getirir... Ve AİDS öldürmez, ölümünüze sebep olur!

5. Çiçek Virüsü

20. yüzyılda 300 milyon insanı katleden bu adi virüsten korkmanıza gerek yok. Çünkü 1980’de Dünya Sağlık Örgütü kökünü kazıdıklarını açıkladı. En yaygın olduğu dönemlerde bulaştığı üç kişiden birini öldüren çiçek virüsü, öldüremediklerinde ise körlük, derin yara izleri gibi imzalar bırakıyordu. En bilinen efsanesi ise Avrupalı istilacıların Kızılderililerden virüsü kapması sonucu Avrupa nüfusunu oldukça azaltmasıdır.

6. Hantavirüs

Farelerle bir yakınlığınız varsa endişelenmeniz gereken bir virüsten bahsediyoruz. Enfekte olmuş kemirgenlerden insana bulaşabilen fakat insandan insana bulaşmayan Hantavirüs, 1993’ten beri 600’den fazla insana bulaştı ve çoğunu öldürdü. Tedavisi bulunmayan bu virüsle ilişki içinde olmak istemiyorsanız kemirgenlerin dışkı, idrar ve salyalarından uzak durmanızı tavsiye ederiz.

7. İnfluenza Virüsü

Bu virüs için nezlenin öldüren versiyonu diyebiliriz. 90'lar neslinin en aşina olduğu virüs salgınlarından olan İnfluenza çok çabuk mutasyona uğrayabildiği için her yıl yayılabiliyor. Korunmak için sıkı giyinmenizi ve annenizin sözünü dinlemenizi tavsiye ederiz! "İspanyol Nezlesi" denilen tarihin en büyük vurgununu 1918 yılında gerçekleştirdi ve 50 milyondan fazla insanı öldürerek dünya nüfusunu yarıya indirdi.

8. Rotavirus

Yiyecek ve içeceklere karışan dışkı maddeleriyle bulaşabilen Rotavirüs’ün 2008 yılında 453 binden fazla çocuk ve bebeği öldürdüğü düşünülüyor. Bilim insanlarının şimdiye kadar 2 çeşit tedavi geliştirebildiği bu virüs bulaştığı insanda şiddetli ishale sebep olarak öldürüyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birkis

bu ne biçim içerik? Ülkemizde yılda 60.000 insan kuduzdan falan ölmüyor düzeltilsin lütfen. 2013 te sadece 497 vaka mı ne kayıtlara geçmiş

kubilayergul

60 olacak ''bin'' yanlışlıkla yazılmış hocam

silvermaiden

Bu virüs denilen şey (canlı değil) biyolojik olarak hücre dışında yaşam faaliyetini sürdürmediği için antibiyotik gibi genel tedavi de bulunamıyor.Her virüse özel aşı ile mücadele etmeye çalışacak kadar aciz haldeyi bu ''şeylere''karşı.

pirhani38

Yanlış bilgiler var virüslerin canlı olup olmadıkları hala tartışma konusu yanlış olan şey o değil ama antiviral bazlı ilaçlar ile tedaviler mümkün sadece çok pahalı oldukları için kullanımları çok sınırlı HIV bu gün ilaçlar ile kontrol ediliyor hücreye girdikten sonra genetik mekanizmayı bozmaması içiin hücresel bazda kullanılan ilaçlar var ayrıca aşılarda her zaman riskte var ve son olarak her virüse karşı aşı bulunmaz bazı viraller kişiye özel mutasyon geçirebilir korkutmak için demiyorum virusların tedavisi zor ama imkansız değil yine de bu varlıklardan korunmak gerekir bilim fazlası ile gelişti bu konuda genel hijyen kuralları güçlü bağışıklık sistemi yani biyogüvenlik yöntemleri birey bazında yapılması en doğru şeyler

queenil

Neler neler var ya. Aşıyı reddedenler yüzünden hepimiz zarar göreceğiz. Cühelanın bir an önce bu işi bırakması gerek yoksa vay halimize...

melekmelekcim4

Peki her aşıyı olmalı mıyız sence?

quentynmartell

aşı bebek ölümlerini azaltıp insanın ortalama ömür süresini uzatarak insanoğlunun gereğinden çok fazla çoğalmasına ve uzun yaşamasına sebep olur. Sonucunda insanın doğayı ve ekosistemi tahribi hızla artar. Aşı doğal yaşama düşmandır insan için olumlu olması bir şey değiştirmez.

quentynmartell

bunu basit bir doğal denge düşün diyelim ki suda yaşayan bir balık toopluluğu küçük balıklar ve mercanlarla besleniyor tek doğal düşmanı ufak bakteriler/virüsler. Bu balıklar bu bakteriye /virüse karşı dirençli bir aşı bulursa neler olur. Tüm mercanları yerler küçük balıkları da hızla yerler ve oradaki doğal dengeyi ekosistemi bozarlar. İnsanın bu durumdan ne farkı var?

pirhani38

ne tip aşının kullanıldığı çok önemli canlı aşıdansa inaktif aşılar daha çok tercih edilmelidir aynı zamanda sağlam bir aşının bulunması 20 ay gibi bir süre ister 4 fazdan geçtikten sonra lisans alabilirse ortaya çıkar bazı hastalıklarda her sene çıkan telefon gibi çıkan aşıların pek bir verimi yoktur

532li-numara

7. madde de hata var. 1800'lü yıllarda bile dünya nüfusu 1 milyardan fazlaydı. İnfluenza Virüsü'nün nüfusu yarıya indirebilmesi için 50 milyon değil en az 500 milyon insanı öldürmüş olması gerekirdi. Kaynağı kontrol edin lütfen, büyük ihtamalle dünya nüfusu değil avrupanın nüfusudur o.

kubilayergul

güncelledikten sonra farkettim bende. teşekkürler ✋️

erlik

Çiçek Virüsü süriyeliler sayesinde tekrar hortladı. Etraftaki salık ocaklarına vs sorabilirsin. Kayıtsız kuyutsuz, doğru düzgün sağlık altyapısı olmadığı halde virüs gibi aramıza yayıldılar. Tabi bunlara birde aşılanmayı ret eden kafile katılınca iş git gide çığrından çıkıyor. Ekonomik krizin üzerine birde salgın hastalıklar başlarsa tam oluruz. Bildiğin Fallout 2023

Görüş Bildir