Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarih Öncesi Dönemlerde Hayvanların Devasa Boyutlarda Olduğunu Gösteren 10 Görsel

 > -
Abone ol

Günümüzden yaklaşık 200 bin ila 28 bin yıl önce yaşamış insan türü olan "Neandertal İnsan"ın da boyunun daha uzun, fiziksel olarak daha güçlü bir canlı olduğu bilim insanlarınca ortaya atılmıştır. Şimdilerde, insanla birlikte doğadaki diğer hayvanların da, tarih öncesi dönemlerde çok daha büyük bir fiziksel yapıya sahip oldukları söyleniyor. Bahsedeceğimiz canlı örneklerinden çoğunun ismi henüz dilimize geçmediği için orijinal dilinde bıraktık. Galerimizde bu hayvanların, sözü edilen fiziksel özelliklerine göz atacağız.

Kaynak: http://thechive.com/2015/01/18/animals-w...

1. Deinosuchus

Deinosuchus, timsahlarla ilişkilendiriliyor ve 80 ila 73 milyon yıl önce yaşadığı düşünülüyor. Boyu 10 metreye kadar uzamakla birlikte, büyük dinozorlarla beslendiği biliniyor. Dişleri çok kuvvetli olan bu canlının, yaklaşık 1.8 tona kadar ağırlığı olan canlılara bile kafa tutabiliyor. Bu da demek oluyor ki, büyük bir dinozor çeşidi olan Tiranozor'dan bile güçlü.

2. Paraceratherium

Paraceratherium boynuzsuz gergedan olarak bilinir ve gelmiş geçmiş en iri kara memelisidir. 23 milyon yıl önce soyu tükenmiştir.  Yaklaşık 20 tonluk ağırlığıyla ve 5 metrelik boyuyla, günümüzün bilinen en büyük kara memelileri olan Afrika fillerini cüce bırakmaktadır.

3. Archelon

Yaklaşık 80 milyon yıl önce yaşadığı varsayılan Archelon, devasa bir deniz kaplumbağasıydı. Uzunluğu 4 metreye, genişliğiyse 5 metreye kadar çıkabiliyordu. Bu büyük kaplumbağaların ağırlıkları 2 tona kadar çıkıyor ve 100 yılın üstünde bir yaşam süreleri vardı.

4. Titanoboa

Titanoboa'lar, 60 milyon yıl önce dinozorların soyu tükendikten sonra dikkat çekmeye başladılar. 12 metre uzunlukları ve 1 tonun üzerinde ağırlıklarıyla, tarih öncesi zamanın en büyük yılanı olma özelliğini taşıyorlardı. Timsahlar ve kaplumbağalarla beslenirdi.

5. Gigantopithecus

100 bin yıl önce yaşadığı varsayılan Gigantopithecus, gelmiş geçmiş en büyük maymun türüdür. 3 metre boyları ve yaklaşık yarım ton ağırlıkları vardı.   Familyasındaki en yakın akrabası orangutanlardır ve yanlarında çok büyük kalırlar.

6. Megalania

Megalania'lar komodo ejderlerinin atalarıdır. 30 bin yıl önce soyları tükenmiştir. Yani bu da demek oluyor ki, belki de ilk yerleşen aborjinlerle karşılaşmışlardır. Megalaniaların, 7 metre uzunlukları ve yaklaşık 450 kilogram ağırlıkları vardı. Bu da onları bilinen en büyük kertenkele yapıyor.

7. Megalodon

Megaladon, büyük beyaz köpekbalıklarının atasıdır ve bilinen en büyük, en güçlü canlılardan birisidir. 18 metrelik bu köpek balığının, 2.6 milyon yıl önce soyu tükendiği için şanslı sayılırız herhalde.

8. Phorusrhacidae (Terror Birds)

Uçamayan bu büyük etçil kuşlar, Güney Amerika'da 2.5 milyon yıl öncesine kadar uç yırtıcı görevini üstleniyorlardı. Boyları 3 metreye kadar uzayan bu kuşlar, kurbanlarının etlerini devasa gagalarıyla söküp alıyorlardı.

9. Tüylü Gergedan

Tüylü gergedanlar, son buzul çağının sonlarına kadar Avrupa'da ve Asya'da oldukça yaygın canlılardı. Hatta M.Ö 8.000 yıllarına kadar Sibirya'da soylarını devam ettirdikleri tahmin ediliyor. Vücut büyüklükleri, günümüz Beyaz Gergedanlarıyla eş ölçülerde olsa da, tüylü gergedanlar daha besililerdi ve ağırlıkları 3 tonu buluyordu. Ayrıca ön boynuzları 70 santimetreye kadar uzayabiliyordu.

10. Megatherium

Bu canlılar, bir fille eş değer yaklaşık 4 ton ağırlığa ve 6 metre boya sahip bir tembelhayvan türüdür. Tüylü gergadanlar gibi, M.Ö 8.000'li yıllara kadar varlıklarını sürdürdükleri düşünülüyor. Günümüz tembelhayvanlarının aksine, ağaçlarda değil, o ağırlıklarıyla haliyle yerde yaşamlarını sürdürüyorlardı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
haci_sulun

yalnız üsteki yazınızda yanlışın var neandertal insanı boyu günümüz insanı kadar hatta daha kısa (1.80)cm kısa bireyler çok sayıdadır lakin tarih bilginiz zayıf dini hikayeleri bilim tarih diye okadar kafanıza sokmuşlarki karıştırıp çaçık anlatımla resimler diyer türler hakkındaki bilginiz aşayukarı doğru yalnız üsteki yazı saçmala zayıf tarih bilgisi esri lakırtılar biraz konu üzerinde araştırma yaparsanız kafanızdaki ilgi kırıntırarı netleşe çektir :)

aritamus

Tarih öncesi sadece hayvanlar devasa değildi.Bknz "Nefilimler"

therewasauser

Verin bizede okadar oksijen bizde büyüyelim

tngz

megalodon çok iiiiyimiş ..

Gizli Kullanıcı

Yahu arkadaş öbür hayvanlar bana ürkütücü gelmiyorda nedense şu köpekbalıklarının büyüklüğünü falan görünce bir ürperiyorum kanım çekiliyor suya giresim gelmiyor ulan :)

ahmetfaruk-yildizhan

aynen içime soğuk hava doluyor onu gözümün önünde hayal ediyorum sonra benim piskoloji GG

Görüş Bildir