Görüş Bildir
Haberler
Taksim'de HDP'lilere Sert Müdahale

Taksim'de HDP'lilere Sert Müdahale

adem kara
09.01.2014 - 16:03
İçeriğin Devamı Aşağıda

Taksim'de HDP'lilere Sert Müdahale

HDP Eş Başkanı Sebahat Tuncel'in de aralarında bulunduğu grubun Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde yapmak istediği eyleme polis müdahale etti.

PARİS'te öldürülen Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan'ı anmak için biraraya gelen grup, Fransız Konsolosluğu’na siyah çelenk bırakmak için yürümek istedi. Yürüyüşe izin vermeyen polis, göstericileri su ve biber gazı sıkarak dağıttı. HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de gazdan etkilendi.

Demokratik Özgür Kadın Hareketi’in çağrısı üzerine HDP Genel Başkanı İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in de aralarında bulunduğu yaklaşık 500 kişi Paris'te öldürülen Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan'ı anmak için bugün saat 14.00’dan itibaren Galatasaray Meydanı'nda toplandı. Gruptakiler Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan'ın fotoğraflarının bulunduğu “Kadın, mücadele ile katliamcılardan hesap soracak” yazılı siyah pankart açtı ve 'Paris halen karanlık' yazılı döviz taşıdı. Abdullah Öcalan posterini de açan topluluktakiler 'Çözümün adresi İmralı'da' diye slogan da attı.

Türkçe 'Adalet İstiyoruz' Fransızca 'Nous Voulons La Justice' yazılı siyah çelengi Fransız Konsolosluğu’nun önünü bırakmak için gruptakiler saat 14.30’da yürüyüşe geçmek istedi. Gruptakiler çevrede geniş güvenlik önlemi alan polisin kurduğu barikata yöneldi. Barikattaki çevik kuvvet polisleri gruptakileri kalkanlarla geri itti. Bu sırada gruptakilerden bazıları da plastik pankart çubukları ile polise saldırdı. Polis de kalkanlarla karşılık verdi.

TOMA’dan su ve boyalı su atan polis, göstericilere biber gazıyla da müdahale etti. Polis göstericileri Tarlabaşı, Tünel ve Tophane tarafına doğru dağıttı. Bu sırada arbede yaşandı. Sebahat Tuncel de gazdan etkilendi. Grubun içindeki bulunan yaşlı kadınlar polise “Elimizde sadece kağıt var. Silah yok, top yok. Niye bize böyle davranıyorsunuz?' diye tepki gösterdi. 

Yurt Gazetesi

Kaynak: http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0