Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Taksi Plakası Fiyatlarında Balon mu Var?

-

Son zamanlarda taksi plakasının yükselişi yeniden hız kazandı, bugün itibariyle İstanbul merkez plakaları piyasada 1.600.000 Tl civarında fiyatlanıyor. İstanbul da lüks sayılabilecek bir ev 350.000 – 400.000 Tl civarında alınabilecek iken, bir taksi plakasının fiyatı ise fahiş bir rakam olarak karşımıza çıkıyor.

Fiyatlar 2008 krizinde 400.000 Tl civarında iken 6 – 7 yılda %400 civarı bir artış yaşanmış. Bir taksi plaka kiralama bedeli aylık ortalama 5500 – 6000 Tl civarında, taksinin getirisi ise ortalama aylık net 7000 – 8000 Tl civarında oluyor. Buna göre plaka kendini 16 – 17 yıl gibi uzun bir zaman diliminde ancak amorti ediyor -ki bu tutarlarda araç yenileme, tamir bakım gibi ekstra giderleri de saymıyoruz, maliyet ve kazanç oranı hesaplaması yapılacak olursa taksi plakası yatırımı kârlı değil, şu durumda yeni bir taksi plakası alımı pek mantıklı gözükmemekte.

Taksi plakası kârlı bir yatırım mı? Şu anki görünüm itibariyle HAYIR. Taksi plakalarında bariz bir balon oluşumu var ve bu oluşumun bizi nereye götüreceğini merakla ve kaygıyla izliyoruz. Şu aşamada taksi plakası alım satım işlemlerinden uzak durmak yatırımcı ve işletmeye niyetli kişilerin yapacağı en akılcı hareket gözükmekte. Ayrıca kulağımıza gelen duyumlara göre yeni yılda taksilerde yeni bir düzenleme yapılması gündemde, bu kulağımıza fısıldanan düzenlemeler gerçeğe yansırsa fiyatlarda hızlı düşüşlerin yaşanması an meselesi.

PariteHaber

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbul
Görüş Bildir