Tabloların Çerçevesini Çay Ocağında Görevli Personele Boyatmıştı: Müze Müdürüne 1.996 TL Para Cezası

 > -

Aralarında İbrahim Çallı, Hoca Ali Rıza, Fikret Otyam, Diyarbakırlı Tahsin ve Fausto Zonaro'nun eserlerinin de yer aldığı birçok eserin çerçevesini, müzede çay ocağında çalışan bir personele boyattığı gerekçesiyle hakkında dava açılan eski Ankara Resim ve Heykel Müzesi Müdürü Ömer Gündoğdu hakkında son karar açıklandı.

Kararda, eserlerdeki zararın müzeye gelmeden önce de var olduğu belirtilerek, eski müze müdürü Gündoğdu'ya, çevçeveleri yönetmelik hükümlerine aykırı boyattığı gerekçesiyle 1996 TL para cezası verilmesi hükmü yer aldı.

Eski müze müdürü Gündoğdu hakkında, 7 milyon 239 bin TL'lik kamu zararına neden olduğu gerekçesiyle dava açılmıştı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, eski Ankara Resim ve Heykel Müzesi Müdürü Ömer Gündoğdu'ya, müzenin çay ocağında görevli olan Erol Öztürk'e, restoratör olmamasına rağmen verdiği talimat ile eserlerde değer kaybına yol açtığı için dava açmıştı.

Hürriyet'ten Umut Erdem'in haberine göre, 12 Şubat 2014'te yaşanan bu olayda, 25 adet tabloya yapılan müdahalelerden ötürü 7 milyon 239 bin TL'lik zararın meydana geldiği ifade edildi.

Mahkeme, tablolardaki hasarı bilirkişilere sordu: Tablolarda %10'a yakın değer kaybı var

2015'te hazırlanan ilk bilirkişi raporunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hasar oluştuğunu iddia ettiği 25 eserden Diyarbakırlı Tahsin’in ‘Sultan Ahmet Çeşmesi’, ‘Tophane’de Cumhuriyet Vapuru’ eserlerinde yüzde 10, Mahmut Celayir’in ‘Müdahale’, Şevket Dağ’ın ‘Valide Han’, Bahriyeli İsmail Hakkı’nın ‘Denizde Fırtına’ eserlerinde yüzde 5 ve Fausto Zonaro’nun ‘Genç Kız Portresi’ adlı eserinde yüzde 10 hasar oluştuğu yer aldı.

Ancak bu karara itiraz geldi.

Değer kayıpları, eserlerin müzeye tesliminden önce gerçekleşmiş

İtiraz üzerine 2016 yılında hazırlanan ikinci bilirkişi raporunda, eserlerde oluşan hasarın, tablolar müzeye teslim edilmeden önce gerçekleştiği bilgisi yer aldı. 

Raporda, eserlerdeki zararın çerçevelerden kaynaklanmadığı ve tablolardaki mevcut zararın, müzeye teslimden önceki görsellerde de görüldüğü vurgulandı.

Eski müze müdürü Gündoğdu 1996 TL para cezası ödeyecek

Tablolardaki mevcut çerçeve restorasyonu kaynaklı zararın, 1996 TL'ye uzman bir restoratör tarafından giderilebileceğini belirten bilirkişi kararının ardından, Bakanlık istinaf başvurusuna gitti, ancak Yargıtay, 'kararda bir isabetsizlik görülmediğini' belirterek başvuruyu reddetti.

Bu durumda Ömer Gündoğdu, 1996 TL para cezası ödeyecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir