Suriye'den 1.8 Milyar TL Geldi!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Suriye'den 1.8 Milyar TL Geldi!

Suriye'den 1.8 Milyar TL Geldi!

Suriye’de yaşanan iç çatışma Hatay’daki bankalara yaradı

Suriye’de yaşanan iç çatışma Hatay’daki bankalara yaradı. Suriyeliler, paralarını güvenceye almak için Türk bankalarını tercih edince Hatay’daki bankalarda bulunan mevduat son 1.5 yılda yüzde 34 oranında arttı.

Oysa bu dönemde Türkiye genelindeki mevduat artışı yüzde 14’te kaldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, Suriye’de henüz çatışmaların başlamadığı 2010’un Aralık ayında Hataymevduat sıralamasında 14. sırada yer alıyordu. Hatay bankalarında o tarihte 5 milyar 278milyon lira mevduat bulunuyordu.

11’İNCİ SIRAYA YÜKSELDİ

Hatay bankalarındakimevduat, geçen yıl ilkbaharda çıkan çatışmaların ardından 2011 Haziran ayında 6milyar 171milyon liraya, 2011 sonunda 6milyar 818 milyon liraya, bu yılın haziran sonunda da 7 milyar 55 milyon liraya yükseldi.

Hatay böylece, Kayseri, Balıkesir ve Denizli gibi illeri geride bırakarak Türkiye genelindekimevduat sıralamasında 11. sıraya yükseldi. Bir buçuk yıllık dönemde Türkiye genelindeki mevduatlarda artış yüzde 14 seviyesinde kalırken, Hatay’daki bankalara yatırılanmevduat artışı yüzde 34 olarak gerçekleşti.

DÖVİZDEKİ MEVDUAT DA YÜZDE 45 ARTTI

Suriyelilerin altın mücevher gibi kıymetlerini Türkiye’de satarak bir kısmını mevduat olarak yatırdıkları biliniyor. Suriyelilerin önemli bir bölümünün de döviz mevduatını tercih ettikleri gözlendi. Türkiye genelindeki döviz mevduatı 2010 sonundan bu yana yüzde 11 artarak 63.8 milyardan 71.1 milyar dolara yükselirken, Hatay bankalarındaki döviz mevduatının yüzde 45 artışla 710 milyon dolardan 1 milyar 30 milyon dolara çıkması dikkat çekti.

MARDİN’E YARAMADI!

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınDövizHatayKayseriSuriyeTercih
Görüş Bildir