Süleyman Şah Eski Yerine mi Taşınacak?

 > 
38PAYLAŞIM

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’nin Eşme Köyü’nden geçen yıl gece yarısı operasyonu ile taşınan Süleyman Şah türbesinin, yeniden eski yerine götürüleceğini söyledi. Meclis kürsüsünde yapılan bu açıklamanın basına yansıması ile birlikte Süleyman Şah yaklaşık 6 bin tweet ile TT ve uzun bir aradan sonra tekrar Türkiye'nin gündeminde... 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kendisi hakkında verilen gensoru ile ilgili olarak TBMM Genel Kurulu'nda konuştu. 

Çavuşoğlu, Meclis'i her zaman ciddiye aldıklarını belirterek, “Özellikle diplomasiye de önem veren bir bakan olarak bu Meclis'e her zaman geliriz, hesap veririz, bilgi veririz. Meclis'imizi her zaman ciddiye alıyoruz" ifadelerini kullandı.

'2 milyon 700 bin Suriyeli'ye 10 milyar dolardan fazla para harcadık'

İHA'nın aktardığı bilgiye göre Suriye'den gelen mültecilere yönelik olarak Çavuşoğlu, “Bugün Suriye'de ve bölgede bir çözüm umudu varsa mutlaka bunda Türkiye'nin önemli bir rolü vardır ama bu çatışmanın, bu istikrarsızlığın diğer yansımalarına da, insani yansımalarına da duyarsız kalmadık. Bugün 2,7 milyon Suriyeli'yi evimizde ağırlıyoruz ve 2 milyon 700 bin Suriyeli'ye 10 milyar dolardan fazla para harcadık. Bu bizim gurur duyacağımız bir şey ve harcamaya da devam edeceğiz" diye konuştu.

'PYD, YPG'yle iş birliği kesinlikle söz konusu değil'

Süleyman Şah Türbesi'nin taşınması sırasında YPG ile işbirliği yapıldığı iddialarına ilişkin olarak Çavuşoğlu, “Süleyman Şah Türbesi'yle ilgili de iddialar var. Neymiş efendim, Süleyman Şah Türbesi'nin geçici olarak taşınmasında oradaki YPG, PYD terör örgütüyle iş birliği yapmışız. Bu doğru değildir. Biz burada DAİŞ ve bölgedeki çatışmalardan dolayı bir tehdit oluşunca bu türbeyi geçici olarak taşımak istedik, kararımızı verdik ve o kararı verdikten sonra da oradaki unsurların hepsine şunu söyledik; 'Sakın ha karşımıza çıkmayın, karşımıza çıkanı vururuz' dedik ve operasyonu da yaptık. Bir kaza neticesinde sadece bir astsubayımız şehit oldu, Allah rahmet eylesin, tüm şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. Dolayısıyla PYD, YPG'yle iş birliği kesinlikle söz konusu değildir" dedi.

YPG: 'Güçlerimiz Şah Süleyman Türbesi Operasyonuna Aktif Katıldı' - onedio.com
YPG: 'Güçlerimiz Şah Süleyman Türbesi Operasyonuna Aktif Katıldı' - onedio.com

'O türbeyi orijinal yerine taşımayı düşünüyoruz, planlıyoruz'

Süleyman Şah Türbesi'nin taşınması sırasında YPG ile işbirliği yapıldığı iddialarına ilişkin konuşan Çavuşoğlu CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan'ın 'Sayın Bakan, tekrar geri mi gidecek?' üzerine Bakan, "Tabii ki, güvenlik sağlandıktan sonra, istikrar sağlandıktan sonra o türbeyi orijinal yerine taşımayı düşünüyoruz, planlıyoruz' yanıtını verdi.

Ne olmuştu?

İŞİD, bir video yayınlayarak, 3 gün içinde türbenin taşınmaması halinde yerle bir edeceği tehdidinde bulunmuştu. 

Suriye sınırları içinde olduğu halde Türkiye'ye ait olan Süleyman Şah türbesi dünyanın gündemine oturan bir operasyonla 22 Şubat 2015 tarihinde yeni bir yere nakledilmişti.

'Şah Fırat' adı verilen operasyona katılan askerlerden birinin kaza sonucu şehit düştüğü açıklanmıştı...

Süleyman Şah sosyal medyanın gündeminde...

Peki sizce Süleyman Şah'ın türbesi tekrar taşınmalı mı?

Evet
Hayır
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir