Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sosyal Medyada Kriz Nasıl Yönetilmez?

1.9bPAYLAŞIM

Sosyal medya iyidir hoştur ama kriz aninda kendini doğru ifade edebilmek için de kıvrak zekaya ve azıcık da olsa espri yeteneğine ihtiyaç vardır! Olması gerekeni değil de bu sefer olmaması gerekeni listeleyelim dedik.

1. Sıradan bir güne uyandığımızı sanıyorduk ama o ilan da neydi?

Merkez Ajans, satış elemanı pozisyonu için verdiği kendilerince bol esprili ve samimi olduklarını düşündükleri iş ilanında bir dizi kriter sıralıyor ve “zengin abilerin” ilgisini çekmek için akıllı olmanıza gerek olmadan, teknolojiden birazcık anlamanız ve seksi bir kadın olmanız yeterli mesajı ile “o” kadını iş arkadaşı olmaya davet ediyordu.

2. Komik mi?

Elbette bu cinsiyetçi iş ilanına tepkiler gecikmedi ve sosyal medya, kriz yönetimi, internet itibari gibi alanlarda hizmet sunan, fakat karşılaştığı ilk krizde ilanın altına yapılan yorumları kendine yediremeyip silen Merkez Ajans bu hamlesiyle işinin ne kadar ehli olduğunu kanıtladı!

3. “Cinsiyetçiliğe Karşı Harekete Geç” sloganıyla erktolia ve destekçileri:

Bu sırada cinsiyetçilikle mücadele eden online platform erktolia, Merkez Ajans’a karşı bir eylem başlattı. (bkz:Fıstık gibi olmak bir istihdam kriteri midir?) Aranan fıstık bulunmuş ve Merkez Ajans’a özür talebiyle sunulmuştu! (Lütfen fıstığa maymun atmayınız... ne?)

4. Cinsiyetçi ilan mı? Bu yorum da benden olsun!

Bu sırada cinsiyetçi ilanın altında yorumlar birikmeye başlamıştı!

5. Sosyal medyanın yaratıcı cinsiyetçilikle mücadele eden trolleri!

Maile ve yoruma boğulan Merkez Ajans’ın vermiş olduğu cinsiyetçi ilana başvurular çığ gibi büyüyordu! İş arayan bilişimciler birbirleriyle rekabet edebilmek adına web sitesi bile tasarlamışlardı!

6. Özür ne arar Merkez Ajans’ta?

Özür dilemesi beklenen Merkez Ajans hadsizliğin sınırlarını zorlamaya devam ediyordu. Panikle yaptığı açıklamanın özeti sadece “biz aslında viral yaptıydık siz de hemen ciddiye alıyonuz şeycim ehe” oldu .

7. Oo kriz en sevdiğim!

Özrü kabahatinden beter bu ajansın açıklamasına yorumlar artmaya
başladı! Bu krizi nasıl yöneteceğini bilemeyen Merkez Ajans öfkeli kitlenin
yorumlarını tek tek silmeye başladı!

8. Yorum yapmak sizin neyinize?

Sosyal medyanın diline düşmeye görün, bu yorum yapanlar da kimdi? Ne hakla bir dijital ajansın sayfasında olay çıkartıyorlardı! Engelleyiniz efenim, hepsini engelleyiniz!

9. Parkı kapattılar; ama içeride kalanlar var!

Sayfadan henüz engellenmemiş birkaç anarşik hemen kendi aralarında örgütlenerek sayfanın değerlendirme kısmını oylamaya başladılar!

10. Pes mi?

Ve sonunda bu krizle baş edemeyeceğini anlayan merkez ajans baştan yapması gerekeni yaptı ve özür diledi.

11. Fakat o da nesi?

Düzenlenmiş yeni iş ilanı ve yüzü bir türlü gülmeyen feministler (BAĞYAAN?!)

12. Bonus: Okan Bayülgen’in resmi hesabı olduğu iddia edilen bir sayfadan gelen yorum!

13. BONUS 2

Merkez Ajans bu kriz yönetimini Facebook sayfalarını
kapatma çözümüyle tamamladı!

İşte şirketimin sosyal medya hesaplarını gözü kapalı teslim
etmek isteyeceğim türden bir Sosyal Medya Yönetimi ajansı!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sedahizade

Keşke daha temel düzeyde Türkçe'yi kullanamayan kişiler metin yazarı olarak görev yapmasa. Yetkili yan apartmandaki dedikoducu teyzenin ağzından bağlanmış. Her şeyi geçtim yani o yazım hataları bile ne kadar amatör olduklarını gösteriyor. Üzücü, sektör kimlerin diline kalmış...

Görüş Bildir