Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye'ye Bir Yıllık Faturası 123 Milyon Lira! Sosyal Medya Gündemi 'Deli Dumrul' Benzetmesi ile Avrasya Tüneli

 > 
3.1bPAYLAŞIM

Avrasya Tüneli, faaliyete geçişinin 1'inci yılını geride bıraktı. Tünele yıllık 25.6 milyon araç geçişi garantisi verilmişti ancak bu hedefin 10 milyon gerisinde kalındı. Aradaki farkı devlet ödeyecek. İşletmeci firma, devletten 123 milyon lira alacağını açıkladı. 

Bildiğiniz üzere Yap-işlet-devret (YİD) modeli çerçevesinde yapılan projelerin bedelini, devletin verdiği garanti nedeniyle, geçen de geçmeyen de ödüyor.

Geçtiğimiz günlerde CHP'li Haydar Akar, Osmangazi Köprüsü için işletmeci firmaya verilen günlük 40 bin araç geçiş garantisi hedefinin tutmadığını söylemişti.

Geçen de Ödüyor, Geçmeyen de! Osmangazi Köprüsü'nün Hazine'ye Yıllık Maliyeti '1.3 Milyar Lira' - onedio.com
Geçen de Ödüyor, Geçmeyen de! Osmangazi Köprüsü'nün Hazine'ye Yıllık Maliyeti '1.3 Milyar Lira' - onedio.com

Bugün basına yansıyan bilgiye göre, Avrasya Tüneli’nde de benzer bir durum söz konusu 👇

Hürriyet gazetesi yazarı Vahap Munyar bugünkü köşesinde Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu'nun açıklamalarına yer verdi. 

Arıoğlu'nun sunumunda öne çıkan ifadeler şunlar oldu:

  • Bize verilen garanti, yıllık 25.6 milyon araca denk geliyor. Bu durumda geçen yıl 10 milyon araçlık eksik geçiş söz konusu. Bu araçların bedelini devlet bize ödeyecek. Garanti kapsamında devletten 123 milyon lira alacağız.

  • Geçen yılki en yüksek günlük geçen araç sayısı 65 bin 927 oldu.

  • Belirlenen günlük geçmesi gereken araç sayısı 68 bin 500. İlk yıl bu rakama ulaşamadık. Ancak, ilk açılış günlerine göre geçen araç ikiye katlandı. Geçen yılı günlük ortalama 41 bin araç geçişiyle kapattık.

  • Bu yıla ortalama günlük 45 bin araç geçişiyle girildi.

  • Bu yılın sonuna doğru garanti rakamını yakalarız. 2019’dan itibaren devletin bize fark ödemesi biter. Ayrıca, garantiyi aşan gelirin yüzde 30’unu devlete ödeyeceğiz.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Arıoğlu'nun 'Bu yıl sonuna doğru 68 bin olan garanti sınırındaki rakamları rahat yakalarız" ifadelerini iyi haber olarak yorumladı...

Mevzuata göre sadece ambulans, itfaiye araçları ve Cumhurbaşkanlığı makam aracının ücret ödemediği tünelin geçiş fiyatının en az 20 liraya yükselmesi bekleniyor.

Gazete Habertürk'ten Yavuz Barlas'ın haberine göre 2018 sonrası fiyat, 4.6 dolar artı KDV hesaplandığında en az 20 TL olacak.

Asya ve Avrupa’yı ilk kez deniz tabanı altından geçen iki katlı karayolu tüneliyle birbirine bağlayan Avrasya Tüneli'nin işletme süresi 24 yıl 5 ay.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir