Görüş Bildir
Haberler
Soma'daki Maden İşçilerinin Kredi Borçları Siliniyor

Soma'daki Maden İşçilerinin Kredi Borçları Siliniyor

adem kara
15.05.2014 - 13:05

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasının ardından bankalar ve GSM operatörleri madenciler ve yakınlarına yardım için harekete geçti.

ING BANK ING Bank, Manisa Soma'da maden kazasında hayatını kaybeden müşterilerinin kredi kartları da dahil bütün bireysel kredi borçlarını silecek. Hayat sigortası olanlar varsa, banka olarak sigorta alacaklarından feragat edecek, sigorta şirketinin ödeyeceği tazminatın tamamının da varislerine ödenmesi sağlayacak.

Konuyla ilgili olarak bankadan yapılan açıklamada şöyle denildi:

'Felaketin bölgede yarattığı olumsuz etkilerin giderilmesine ING Bank olarak katkı sağlamak amacıyla Soma Şubesi müşterilerimiz için aldığımız aksiyonları sizlerin bilgilerinize sunmak isteriz.

  • Hayatını kaybeden müşterilerimizin bankamıza olan kredi kartları da dahil tüm bireysel kredi borçları silinecektir. Eğer müşterimizin hayat sigortası varsa, bankamız sigorta alacaklarından feragat edecektir, sigorta şirketinin ödeyeceği tazminatın tamamının varislerine ödenmesi sağlanacaktır.

  • Tüm bireysel kredi müşterilerimizin taksit ödemeleri, ilk ödemeler Eylül 2014 tarihinde tahsil edilecek şekilde 3 ay faizsiz ertelenmiştir.

  • Müşterilerimizden 3 ay boyunca temel bankacılık işlemleri (havale, EFT) ve hesap işletim ücretleri alınmayacaktır.

  • Kredi kartı ve kredili mevduat hesabı müşterilerimizin ödemelerinin ilki Eylül 2014 tarihinde tahsil edilecek şekilde ertelenmiştir.

  • Müşterilerimizin Türkiye'deki tüm ING Bank ATM'leri ile birlikte diğer banka ATM'lerinde ING hesaplarından yaptıkları işlemler ücretsiz olacaktır.

  • Mikro kredi ve KOBİ kredisi müşterilerimizin kredi ödemeleri 6 ay faizsiz olarak ertelenmiştir.'

BANK ASYA Asya Katılım Bankası (Bank Asya), Soma'da yaşanan elim kazada hayatını kaybeden müşterilerinin borçlarını sıfırladığını açıkladı.

Bank Asya'nın resmi Twitter hesabından gece yarısı yapılan açıklamada, şöyle denildi:

'Soma'da yaşanan ve aziz milletimizi derin üzüntüye sevk eden elim kazada hayatını kaybeden vatandaşlarımızın bankamızdan edindiği bireysel finansman borçları ile kredi kartı borçlarının silinmesine karar verilmiş; ayrıca Soma şubemizin diğer tüm bireysel ve KOBİ müşterilerinin finansman desteği borçları, vade farkı olmaksızın yıl sonuna kadar ertelenmiştir.'

VODAFONE Vodafone Türkiye, bölgedeki çalışmaların sağlıklı yürütülebilmesi için iletişim ihtiyacının giderilmesi kapsamında, Soma maden bölgesindeki tüm abonelere ücretsiz 100 dakika konuşma yükledi.

Şirket, çiftçilere yönelik eğitimler düzenlemek amacıyla hayata geçirdiği 'Çiftçi Tırı'nı da 'Ücretsiz İletişim İstasyonu' olarak yeniden organize ederek, bölgeye yönlendirdi. Bu tırla Vodafone, bölgede bulunan halk için ücretsiz telefon, SMS, internet ve şarj hizmeti sunacak.

TURKCELL Bölgedeki müşterileri için 75 dakika, 75 MB internet paketi ve 75 SMS'i ücretsiz olarak tanımlayan Turkcell, bölgede borçtan dolayı kapanan tüm Turkcell hatlarını bu süreçte iletişime açtı.

Turkcell, bölgeden ve sosyal medyadan gelebilecek yardım çağrıları için de önceliklendirme yaparak, kesintisiz iletişim için 2G ve 3G mobil iletişim istasyonları ile bölgede şebeke desteği sağladı.

TÜRK TELEKOM Türk Telekom, facianın ardından kazazede ailelerinin Türk Telekom ve TTNET ile ilgili tüm sabit hat kullanımının 12 ay boyunca ücretsiz olması kararı aldı. Şirket ayrıca, bu ailelerin Türk Telekom ve TTNET'e olan borçlarını da silecek.

Türk Telekom, Manisa'daki tüm müşterilerinin çağrı merkezi hizmetlerini önceliklendirirken, Soma bölgesinde yer alan tüm Wi-Fi hot spot noktaları ve ankesörlü telefonlar her yöne ücretsiz olarak hizmet veriyor.

CNN Türk

Kaynak: http://www.cnnturk.com/haber/ekonomi/...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
dontez yates

helal olsunn

Sarah Jane

Koskoca Turkcell sadece 75 dk mı vermiş.. Özel operatörlerden daha fazlasını beklerdim ama sağlık olsun yoktan iyidir..

saksakcimisin

ZATEN O KREDİ VERİLİRKEN BANKA TARAFINDAN SİGORTA YAPILIYOR VE ÖLÜM OLURSA SİGORTA KARŞILIYOR O PARAYI.BUNLAR RESMEN İNSANLARI SALAK SANIYORLAR.

Battal Temet

bak ama ne diyor orda '' ölüm karsılığında yapılan sigortadan gelecek para vefat edenin ailesine iade edilecek diyor.