Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sıradışı Evrenimizin Şimdiye Kadar Karşımıza Çıkardığı En İlginç 7 Şey

 > 
3.5bPAYLAŞIM

Evrenin oluşumundan bu yana yaklaşık 14 milyar yıl geçtiği tahmin ediliyor. Boyutlarının insanın hayal edebileceğinin çok çok üstünde olması, evrenin sadece keşfedebildiğimiz kısmında 400 milyardan fazla galaksi olması beraberinde birçok gizemi getiriyor. Evrende bugüne kadar sıra dışı birçok şey keşfedildi, biz de bunların en ilginç olanlarını derledik.

İşte uzayda bulunmuş en tuhaf 7 şey!

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=RZEJq3Bz...

7. Elmas Gezegen (55 Cancri e)

30 Ağustos 2004 tarihinde keşfedilmiştir. Dünya'dan 40 ışık yılı uzakta olan gezegen, Dünya'nın yaklaşık 2 katı büyüklüğündedir. Gezegenin en önemli özelliği tamamen elmastan oluşmasıdır. Yüzey sıcaklığının yaklaşık 1600 °C olduğu tahmin edilmektedir. Çok hızlı döndüğü için bu gezegede 1 yıl sadece 18 saat sürmektedir. Bilim adamları gezegen hakkında şunları söylemiştir: "Baktığınızda kayalıklarla kaplı bir yüzey görüyorsunuz. Ancak kimyasal yapısı farklı. Su ve granit yerine elmasla kaplı."

6. Kaynar Buz Gezegeni (Gliese 436 b)

2004 yılında Dr.Paul Butler ve Geoffrey Marcy'nin başlarında bulundukları bir araştırma grubu tarafından keşfedilmiştir. Yüzey sıcaklığı 400 °C'den fazla olmasına rağmen, yer çekiminin çok kuvvetli olması çok büyük bir basınç yaratmaktadır. Bu basınç su buharının yüzeyde katılaşıp sıcak buz kütlesine dönüşmesine sebep olmaktadır. Bu sayede gezegenin yüzeyinde 400 °C'de kaynar buz kütleleri bulunmaktadır.

5. Karanlık Gezegen (Tres 2b)

TrES-2b bir güneş dışı gezegen olup güneş sistemimizden 750 ışık yılı uzakta bulunmaktadır. Bu gezegen 21 Ağustos 2006'da Kepler Uzay Aracı tarafından tespit edilmiştir. 2011 yılında bilinen en karanlık gezegen kabul edilmiştir. Bunun sebebi üzerine çarpan ışınların sadece %1 ini yansıtıp geri kalanını soğurmasıdır. Etrafında ışık kaynakları olmasına rağmen yüzeyi neredeyse zifiri karanlıktır.

4. Bilinen en büyük su kütlesi

Dünya'dan 12 ışık yılı uzakta olan su kütlesi 2011 yılında NASA'daki araştırmacılar tarafından keşfedildi.  Yapılan hesaplamalara göre; Dünya'nın bütün okyanuslarında bulunan toplam suyun 140 trilyon katı kadar su bulunduruyor. Buhar halindeki su kütlesini, kuasar olarak adlandırılan ve ortasında, büyük bir kara delik bulunan gök cismini sarıyor. Keşfi yapan ekiplerden birinin başkanı olan Bradford; yaptıkları bu keşfin, sanılanın aksine suyun evrende oldukça yaygın olduğunu ve hatta evrenin en erken zamanlarından beri var olduğunu gösterdiğini söyledi.

3. Dev alkol bulutları

Adeta halka açık bir bar olan  'Sagittarius B' 2001 yılında keşfedildi. Yıldızlar arasında gaz ve toz bulutu olarak bulunan Sagittarius B milyarlarca litre alkol bulundurmaktadır.  Keşfi yapan ekipten Barry Turner, Sagittarius'ta buldukları alkolün oldukça önemli olduğunu, uzayda serbest halde bulunan karmaşık organik yapısının incelenmesinin birçok bilimsel araştırmaya faydalı olacağını söylüyor. Dev alkol bulutlarının tek kötü yanı Dünya'ya oldukça uzak olması, yaklaşık 26 bin ışık yılı kadar.

2. Bilinen en büyük yapı

Kuasar, evrenin uzak köşelerinde akıl almaz enerjilerle parlayan gök adalara verilen addır. Büyük kuasar grubu ise 73 adet kuasardan oluşan ve 4 milyar ışık yılı genişliğinde olduğu tahmin edilen bir yapıdır. Samanyolu Galaksisi'nin en az 40.000 katı olan bu yapı o kadar büyüktür ki günümüzde bilinen astronomi modelleri bu yapıyı tanımlamada yetersiz kalmaktadır.

1. Karanlık Madde ve Karanlık Enerji

Evrende gözlemleyebildiğimiz bütün gök cisimleri,  gezegenler, yıldızlar, kuasarlar veya galaksiler evrenin yaklaşık olarak sadece %5'ini oluşturmaktadır. Geri kalan %95'lik kısmın; tadamadığımız, koklayamadığımız, duyamadığımız, dokunamadığımız, göremediğimiz kısacası 5 duyu organımızla algılayamadığımız karanlık madde ve karanlık enerjiden oluştuğu düşünülmektedir. Hakkında yok denilebilecek kadar az bilgiye sahip olduğumuz karanlık madde ve karanlık enerji gözlenemeseler de gözlemlenebilen cisimler üzerinde oluşturdukları çekim etkileri nedeniyle varsayılmaktadır. Bu yapılar bilinen fizik kurallarını ve astronomi teorilerini sarsabilecek sırlarla dolu olabilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jane-doe

Güzel içerik, teşekkürler

akatsuki1971

karanlık madde Melekler dir .Bence tabi Şimdi yine birileri bana Dini bir referans getirdim diye saracaklar ama. aksini ispatlamak zorundalar :) çünkü mevcut %5 lik madde ile tüm bu çekim gücünün oluşması imkansızdır. gözle görülemeyen başka çekim gücü yörünge sağlayıclar vs gerekmektedir ki bunlar 7 kat semalarda galaksileri yıldızları gezegenleri belli bir yere doğru sürüklemekle görevli meleklerdir.

nonserviam1907

bilimadamları sıraya girerler bence senin bu iddianın aksini ispatlamak için : )

emre-ermurat

Ne zman sen bu melek teorini ispatlarsın bende o zmn aksini ispatlamaya çılışırım.

merttrap94

Sen bu saçma teorini ispatlamadığın sürece aksini ispatlamaya gerek yok :) Aklının ermediği her yerde melek görmekten vazgeç. Bilim hepsini tek tek çökertiyor.

akatsuki1971

Hazreti Rasûlullah Aleyhisselâm bir açıklamasında buyuruyor ki: "İnsanların sayısının on katı cin; cinlerin sayısının da on katı melek yer yüzünde dolaşmaktadır." bu gün anti madde diye varlığı asla ispatlanamamış bir olgu var. buna inanan bilim çevreleri nedense olaya dini açıklama getirenlere hurafeci gözüyle bakıp aşağılamaktadırlar. aynı şekilde evrimin de ispatı yoktur. türler arası geçişin de ama insanlar buna bir din gibi inanırlar. görmedikleri halde.

akatsuki1971

bu gün tüm ateist bilim adamları dahil herkes kuranda 1400 yıl önce bildirilen ayetlerin bilimsel ispatını günümüz teknolojisi ile yaptılar. misal demirin indirilmesi Hadid suresi , yer gök bitişikken ayrılması (bigbang) kapı çalan yıldız Tarık suresi kuasarların kapı çalar gibi tak tak ses çıkarttığı anlaşıldı. balı dişi arının yaptığı nahl suresi , iki denizin karışmaması. güneş ve dünyanın uzayda akıp gitmesi. hepsinin bir yörüngesinin olması vs vs.sen bunlara peygamberin uydurması diyorsan kendin bilirsin amam uydurmuşsa amma güzel uydurmuş diye bir kendine sor bence

akatsuki1971

verecek cevabının olamayışı en büyük ödülüm oldu. tanığa başka sorum yok hakim bey. kendi yaratıcısız ve ateist dünyanla baş başa yaşa. nasılsa öteki tarafta karşılaşırız. sana neden yaradanına inanmadın diye sorduklarında bi ara beni hatırla :)

akatsuki1971

Onlar ancak kendilerine meleklerin gelmesini veya Rabbinin gelmesini yahut Rabbinin bazı alâmetlerinin gelmesini bekliyorlar. Rabbinin bazı alâmetleri geldiği gün, önceden inanmamış ya da imanında bir hayır kazanmamış olan kimseye artık imanı bir fayda sağlamaz. De ki: Bekleyin, şüphesiz biz de beklemekteyiz! 6/EN'ÂM-158

akatsuki1971

Hz Aliye de birisi sormuştu. siz müslümanlar her gün namaz kılıyorsunuz. ramazanda oruç tutup günahlardan sakınıyorsunuz. ölümden sonra hayat yoksa boşuna uğraşmıyor musunuz?. Hz. Ali tarihe geçen şu cevabını vermişt. " Eğer ahiret yoksa bu namazlarımız oruçlarımızın iyi bir mümin olmamızın bize bir zararı dokunmaz. ama iyi düşün, ya ahiret varsa.? Sen ne yapacaksın. evet roadhouse blues gerçekten cesaretine hayran kaldım her ne kadar anlayamasam da ama çok büyük bir kumara tüm her şeyini rest çekip girmişsin. takdire şayansın her ne kadar sonunda kaybedecek ve sonsuza dek ateşte azap görecek olsan da...

akatsuki1971

yalnız bir fark var. Hz.Alinin cevabını anlayamadığın belli ben inanıyorsam ve karşılığı yoksa bir şey kaybetmeyeceğim ama sen kaybedersen ne olacak? Asıl büyük kumarı oynayan hala sen değil misin.? sen anne babanın senin baban olduğuna nasıl şahit oldun. birileri sen bunların çocuğusun diyor. birileri sen bizim çocuğumuzsun diyor. Peygamberimiz zamanında olan mucizeleri görenler bile inanmamakta inat ettiler. şimdi Allah seni yanına çıkartsa ve seninle konuşsa zaten inanmayacağın belli. Allah kitabında yazılanlar ispatlandı diyorum sen yine de inanmıyorsun. gezegenler ve yıldızlar küre şeklinde ama sen görmediğin galaksilerdeki yıldızları da küre olarak kabul ediyorsun. küp şeklinde gezegen olabilir mi. bir şeyin yokluğunu ispatlayamıyorsan demek vardır. Neyse artık sana cevap yazmayacağım.

akatsuki1971

bilim dediğin şey sanırım dna testi. peki dna testinin gerçek olduğunu ne biliyorsun. biri dna nız uyuşuyor dedi diye ona nasıl inanıyorsun. istanbulu fatih aldı nerden biliyorsun birileri öyle yazmış inanıyorsun. amerikayı colomb keşfetti şahidin varmı. piramitleri mısırlılar yaptı gören var mı birileri yazmış sen de inanıyorsun. bilim sana bu annen baban diyor bilim ispatladı diyorsun. bilim demir gökten inmiş diyor kurana inanmıyorsun çok ilginç

betul-leyla-suayyiplar

Olum bunlar ne salak salak paragraflar ya :'D kanıt bir şeyin varlığını ispatlar o DNA testleri falanda senin annen dediğin kişinin gerçekten seni doğurduğunu ispatlar ''bilim dediğin şey sanırım dna testi. peki dna testinin gerçek olduğunu ne biliyorsun. biri dna nız uyuşuyor dedi diye ona nasıl inanıyorsun. istanbulu fatih aldı nerden biliyorsun birileri öyle yazmış inanıyorsun. amerikayı colomb keşfetti şahidin varmı. piramitleri mısırlılar yaptı gören var mı birileri yazmış sen de inanıyorsun. bilim sana bu annen baban diyor bilim ispatladı diyorsun. bilim demir gökten inmiş diyor kurana inanmıyorsun çok ilginç'' İşte saydıkların ağızdan çıkan laflar değil, herkesin bildiği kabul ettiği şeyler zaten,

betul-leyla-suayyiplar

onca insan görüp bilmese bu zamana kadar gelmez bu bilgiler yani sen bunları söyleyerek kendi kendine ortaya attığın teorileri çürütmüşsün en çokta buna güldüm zira amerikayı colombun keşfettiği kanıtlanmamış sadece söyleniyorsa ve sende buna inanıyorsun diye bir cümle kurarsan Hz.Musa'nın denizi ikiye bölüp geçme mucizesine inanman çok fazla mantıksız olmaz mı? hı? çünkü senin dediğine göre o da kanıtlanmadı sadece söyleniyor? '' kendi yaratıcısız ve ateist dünyanla baş başa yaşa. nasılsa öteki tarafta karşılaşırız. sana neden yaradanına inanmadın diye sorduklarında bi ara beni hatırla :)'' nasıl bir yazı ya sen mi karar veriyorsun kimin cennete gideceğine kimin cehenneme gideceğine Bilim her şeyin bir nedeni olduğunu ispatlamak için var zaten o gezegenler nasıl küre oldu o gezegenler nasıl asılı kalabiliyor öyle hepsinin nedenini açıklıyor sen şimdi kalkıp bana da ateist dersin de ben Allah'a sonuna kadar inanıyorum rahat ol sayın ''yobaz''

duygularim-gercek

o bulutların alkollü olduğunu nasıl anlıyorlar?

mert-caglayan

her maddenin kendine has bir ışıması var, tabikide o resimler photo shop ile renklendirilmiş, aslında kızıl ötesi yada daha farklı renk seviyelerinde çekiliyor ama her madde farklı tipdeparmak izi gibi dalga yayar

dorian-gray

Bunları zaten biliyormuşum güzel bilgiler.

kenan-20

Allahu Ekber

Görüş Bildir