Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sikorsky Türkiye'de Üretilecek

 > 
26PAYLAŞIM

Sikorsky Türkiye'de Üretilecek

Gelecek hafta Sikorsky firması ile sözleşme imzalanması bekleniyor.

Savunma Sanayi İcra Komitesi'nin Nisan 2011'de aldığı kararla Amerikan Sikorsky firmasıyla sözleşme görüşmelerine başlanmıştı. Ancak aradan 3 yıl geçmesine rağmen, Amerika Birleşik Devletleri kaynaklı bazı sıkıntılar nedeniyle sözleşme bir türlü imzalanamadı.

Genel Maksat helikopterinde sıkıntılar büyük ölçüde giderildi ve gelecek hafta TUSAŞ tesislerinde Sikorsky firması ile sözleşme imzalanması bekleniyor.

3,5 MİLYAR DOLARA MAL OLACAK

3,5 milyar dolara mal olması planlanan proje kapsamında ilk etapta 109 adet genel maksat helikopteri Türk Havacılık ve Uzay Sanayi tesislerinde üretilecek. Bu sayının daha sonra 600'e kadar yükselebileceği belirtiliyor. Ayrıca, Türkiye bu helikopterleri ihraç etme hakkına da sahip olacak.

Helikopterler, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yanı sıra Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından kullanılacak.

İlk etapta üretilecek 109 helikopterin, 30'u Jandarma Genel Komutanlığı'nın, 20'si Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın, 6'sı Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın, 2'si Genel Kurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı'nın, 11'i Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın, 20'si Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ve 20'si de Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın kullanımına verilecek.

TÜRKİYE'DE T-10 İSMİNİ ALACAK

Blackhawk yani Kara Şahin olarak bilinen helikopterler, birtakım yeni tasarım uygulamalarının ardından Türkiye'de T-10 ismini alacak.

10 ton ağırlığındaki helikopterler 18 personel taşıyabiliyor.

İhalenin Türk savunma sanaysine de büyük katkı sağlaması bekleniyor.

HELİKOPTERİN YÜZDE 67'Sİ TÜRKİYE'DE ÜRETİLECEK

Sözleşmeye göre helikopterin gövde, motor, aviyonik sistemleri gibi bazı önemli parçaları Türkiye'de üretilecek.

Görev bilgisayarının yazılımını da Türk mühendisler yapacak

veteknoloji

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir