12 Aşamayla Sigaranın Evde Meşrulaşma Süreci

 > -
Abone ol

1. Ağır sigara karşıtlığı

Genellikle 6-16 yaş arasındaki çocuklarda görülen bir trip.

Özellikle annesi, babası sigara içen çocuklar bu durumdan rahatsız olduğu için sigaraya aşırı tepki gösterirler. Bu yaştaki çocuklar asla ama asla sigara içmeyeceğini düşündüğü için, esprisine sigarayla poz bile verirler.

2. Sigara içen arkadaşlar

Lisenin ilk senelerinde, sigara içen tipler boy göstermeye başlar. Ağır sigara karşıtlığı yapanlar burada da tepkisini gösterir. Özellikle öğretmenler, müdürler tarafından yakalananları, vatan topraklarını kat karşılığı emperyalistlere satmış muamelesi görünce, bu çizgi iyice derinleşir.

3. Bir kereden bir şey olmaz, mı?

Bir kereden bir şey oldu ve yıllarca karşı durduğun sigarayı tattın. Yeşilaycı gömleğini çıkardın ve milli iradeye saygı duydun. Artık diken üzerindesin, ailene ya da müdüre sigarayla yakalanmaktansa açılmayan paraşütle yamaç paraşütü yapmaya bile eyvallah diyecek noktadasın.

Günde iki paket sigara içen Endonezyalı Ardi bebeğe (2) sorarsanız, -eğer konuşmayı sökmüşse- bir kereden bir şey olduğunu söyler.

4. Okul tuvaletlerinde sigara partisi

Henüz evde sigaranın s'sinden konuşmazken, üstünden kokusu çıksın diye sakız, parfüm sıkarak eve giderkenki aşama okul tuvaletleridir. 

İyi polis müdür ve propaganda bakanı müdür yardımcılarına görünürsen bir mülteci sandalına atlayıp en yakın ülkeye kaçmayı yeğleyecek durumdasın. Bu aşamada okul tuvaletlerinde tenefüslerde, öğle aralarında yoğun güvenlik önlemleri eşliğinde sigaralar döndürülür. Rulet gibidir, müdür yardımcısı kimin elindeyken içeri girerse, suçlu o olur.

Kamu spotu: Bu arada, Ardi bebeği değil Ahmet'i örnek alın ve başlamayın. Gerçi bir fırt almıştı.

5. Ben haftada 2 tane içiyorum tribi

5. seviyede, sigara içmenizi eleştiren arkadaşlarınıza karşı, 'ben haftada üç tek içiyorum', 'geçen ay 17 tane içmişim', 'yaaa ben salak mıyım her gün bir paket içiyim' kolpa laflarla savunmaya geçersiniz.

6. 7 kişi birleşip nargileye girmek

İyiden iyiye sigaraya alışıp uzlaşılmaz bir asi, Tanrı'nın lanet ettiği bir kuralsıza dönüştükten sonra nargilenin de tadına bakmaya karar verirsiniz. %20 derece yatık kafayla nargile içerken poz vermek (o esnada dumanı üflemek suretiyle) yazısız bir kuraldır. 

TEBRİKLER, BU NARGİLEYLE FOTOĞRAF ÇEKİLEN 1.000.000'CU KİŞİSİNİZ

7. Vaat edilmiş topraklara dönüş

Evet sigarayı sevdin, ilişkiniz güzel gidiyor ancak yıllardır gurbettesin. Artık sana vaat edilmiş mutfağa, balkon camına ulaşman lazım. 

Bu yolda senden öncekiler gibi gerekirse canını ortaya koyacaksın, zafer elbet sana müjdelenecek. Sigaralar ilk önce bir iki tek, sonra yarım paket şeklinde MİT tırları ile odana götürülür. Çevirme yapılırsa aramaya izin verilmez.

8. Tabanın desteğini almak: Kuzenler, amcalar, halalar…

Eğer tabanın desteğini alamazsanız, evde barınamazsınız.
Onun için ilk önce kuzenlerin yanında, bir süre sonra bir tık daha işi büyütüp ikinci dereceden büyüklerin yanında durumu açıklayabilirsiniz.

9. Ailenin tanıdığı bir amcaya yakalanmak

Sizi içerken gören ilk beklenmedik tanıdık. Artık geleceğiniz karanlık, bir şey demeden öyle baktı. Konuşacak mı? Gizli tanık olabilir. Bir kenara çekip konuşmak gerekir mi… 

Günlerce süren analizlerin baş karakteri.

10. Evdeki paketlerden kesik alma süreci

Sigaran yok, evdesin. Ama evde bir paket var. Sizden şüphelenildiği için o pakette kaç sigara olduğu sayılmaktadır. Ancak bu sizi durduramaz. Bu seviyede, evdeki paketten bir iki kesik alınır. Ortaya çıkarsa, 'sen bu paketten mi aldın' iddiaları kamuoyunda ses getirirse 'kayıtsız ve şartsız inkar' edilir.

Görsel: Paketteki sigaraları sayan baba (temsili)

11. Soğuk savaş

Artık herkes biliyor. Ancak oturup konuşulmadı. Mutfağın balkonu, odan kurtarılmış bölge oldu. Polis giremiyor. Salon içinse müzakere etmek zor, baskıcı rejim salonu pazarlık konusu bile yapmıyor. Zira, sağlıklı  da değil ev halkı adına.

İpucu: Soğuk savaş döneminde, internette sigara sözleri paylaşabilirsiniz. Vakit geçer, millete yürürsünüz, tribe sokar. Daha ne olsun. 

12. Parti genel merkezinde sevinç çığlıkları!

Anne baba evladına, evlat anne babasına kavuşuyor. O gün ateşler yakılır, halaylar çekilir, yemekler dağıtılır. 

Demokratik zaferini direncinle kazandın… Vaat edilen topraklar müjdelendi, şimdi geniş geniş balkona çıkabilirsin. 

Masanın üzerinde duran sigaran ve üzerinde sahibi gibi duran Tokai çakmağın ile şov zamanı!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kenancakir

En değerli şey olan anne sütünü bırakanlar; neden bu iğreç şeyi bırakmasınlar ki ? Bence herşey beyinde bitiyor.. Yapılabilir.Bırakılabilir

gkmnbrs

Bırakılabilir kısmı doğru da, anne sütünü nereye kadar emeceksin? Hadi emdin diyelim aşırı proteinin verdiği zararı ne edeceğuk?

nostradamus

Birbirimizi kandırmayalım. Kimse sigarayı çok sevdiği için içmiyor. Kimse sigara içerek mutlu olamaz. Herkesin kafasında bir gün bırakacağım düşüncesi var. Bırakın dostlar. Ben bıraktım. Ve inanın hiç zor değil. Çok kolay sigarayı bırakmak. Kendinizi korkutmayın. Şimdi çoğu kişi içinden beni klasik anti-sigaracı tiplerden olduğumu düşünerek kafasında yargılıyor ama. Neyse siz bilirsiniz...

shdycl

sigara candır !

bukrek

bu galerinin üstüne bi keyif sigarası yakılır

neco1905

2. sınıfta kazıkçı bakkal saim görüp şikayet ettiğinde babam ben oğluma güveniyorum bidaha ağzına bile sürmez demişti. vay be

fcrfcr

Sürdün mü?

Görüş Bildir