Sanat Dünyası İkiye Bölündü: Yeni Bulunan Çizimler Van Gogh'un mu?

 > -
Abone ol

Van Gogh, hakkındaki gizemlerin bitmediği ve üzerinde sıkça spekülasyon üretilen sanatçılardan biri. Sanat dünyasının yeni tartışması ise yayımlanan bir kitapla ilgili. Sanatçının çizimlerinden oluştuğu iddia edilen 'Vincent van Gogh: the Lost Arles Sketchbook' adlı kitap bugün sanatseverlerle buluştu. Ancak Amsterdam'daki Van Gogh Müzesi, kitaptaki çizimlerin orijinal değil birer imitasyon olduğunu iddia etti.

15 Kasım'da Paris'te tanıtımı yapılan kitap, iddiaya göre; Van Gogh'un Saint-Rémy-de-Provence’da iki yıl boyunca kaldığı bir akıl hastanesinde kullandığı defterin bir kopyası.

Kültür Servisi'nin The Art Newspaper'a dayandırdığı habere göre; kitapta, iki tanınmış uzmanın imzası bulunuyor. Kitabın yazıları Toronto Üniversitesi fahri profesörü Bogomila Welsh-Ovcharov tarafından, önsözü ise emekli Britanyalı akademisyen Ronald Pickvance tarafından yazıldı.

Önsözün yazarı Pickvance çizim defterini “Van Gogh külliyatının tüm tarihinin en devrimci keşfi” olarak tanımladı

Şayet bu çizimler özgün olarak kabul edilirse, uzmanlar sanatçının Provence’daki yaratıcı sürecini tekrar değerlendirmek durumunda kalacak. Ancak Van Gogh Müzesi, daha önce benzeri görülmemiş bir adım atarak detaylı bir açıklama yayımladı ve çizimlerin “Van Gogh’a ait olmadığı” sonucuna vardıklarını belirtti. Şayet müze haklıysa, (her birinin satışı milyonlarca liraya mal olacak olan) 65 çizimin kitaplaştırılması, küstah bir girişim olarak kabul edilecek.

'Hatalar, Van Gogh'u taklit eden biri tarafından yapıldığını gösteriyor'

Müzenin Van Gogh’un Fransa yıllarıyla ilgilenen kıdemli uzmanı Louis van Tilborgh yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Çizimlerin tarzı van Gogh’unkinden tamamen farklı. Çizimlerdeki mürekkep ve topografik hatalar, bu çizimlerin Van Gogh’un çalışmalarını taklit eden biri tarafından yapıldığını gösteriyor.”

Müze, 2008 ve 2012 yılında kendilerine gösterilen eser fotoğraflarından 56’sının özgünlüğünü reddetmişti

2013 yılında müze orijinal çizimleri inceledi ve yine aynı sonuca vardı.

Müzeye göre çizimleri yapan kişi kahverengimsi efekt için kasten çaba harcamış

Müze yaptığı açıklamada, çizimlerin Van Gogh’un bir teknik ressam olarak 1888-1890 yılları arasındaki gelişimini yansıtamaması nedeniyle, oldukça kafa karıştırıcı olduklarını işaret etti. Çizimlerde kullanılan kahverengi mürekkep Welsh-Ovcharov tarafından sepya şelak olarak belirlendi. Müze ve diğer kurumlar tarafından özgünlüğü kabul edilen diğer çalışmalarda Van Gogh siyah mürekkep kullanmıştı ve bu mürekkep zamanla kahverengiye dönmüştü.

Van Gogh'un defteri kime verdiği ve bu zamana kadar neden ortaya çıkmadığı soruları kafa karıştırıyor

Çizimlerin kaynağına dair bir başka soru da Van Gogh’un neden iki yıllık hazırlık çalışmalarını, çalışmalarına çok az ilgi gösteren arkadaşı Marie Ginoux isimli bir kafe sahibine vermiş olabileceği. Ve neden kitabın ismi verilmeyen bir önceki sahibi (ki kendisi Arles’te, Van Gogh’un yaşadığı yerden birkaç ev uzakta büyümüş) nasıl olur da defteri 1966 yılında bir hediye olarak alır ve yakın bir zamana kadar defterin Van Gogh’a ait olduğunu fark etmez?

İki deneyimli uzman ve Van Gogh Müzesi arasındaki tartışma araştırmacıları bölecek gibi görünüyor

Ancak Van Gogh Müzesi’nin onayı olmaksızın, çizimlerin sanat piyasasında kabul görmesi pek mümkün değil.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir