Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Samsung Son Yılların En Düşük Karını Açıkladı

 > 
3PAYLAŞIM

Akıllı telefon sektöründe rekabetin iyice kızıştığı 2014 yılında teknoloji devi Samsung’un gelirleri uzun yıllar sonra ilk defa düşüş gösterdi.

Şu anda akıllı telefon sektörünün zirvesinde yer alan Samsung, son yıllarda devamlı olarak daha yüksek karlar açıklıyordu. Ancak 2014’ün 4. çeyrek raporunda şirketin kar seviyesinin ilk kez yüzde 37 oranında düştüğü görüldü. Buna rağmen 4,74 milyar dolar kar açıklayan şirket beklentilerin çok da altında kalmadı.

Gelirinin yüzde 60’ından fazlasını akıllı telefondan elde eden şirketin kar oranının azalmasının tek nedeni elbette Apple değil. Uygun fiyatlarla yüksek özellikler sunan akıllı telefonlar üreten Xiaomi, dünyanın en büyük 3. telefon üreticisi konumunda olan Huawei ve sektöre yeni ısınsa da hızla yükselmeye başlayan Lenovo pastadan pay alıyor. Samsung’un son çeyrekte sattığı akıllı telefonların toplam sayısı ise bilinmiyor.

Samsung‘un mobil alandaki operasyonel karının yıllar içerisinde büyük bir düşüş yaşadığı rahatlıkla görülebiliyor. 2013 yılında operasyonel kar oranı yüzde 70’e varan şirketin bu kar oranı 2014’ün 4. çeyreğinde yüzde 58’e kadar düşmüş durumda. Samsung’un karının büyük bölümünün ise işlemci satışlarından geldiği dile getiriliyor.

Sonuç olarak Samsung, 2014 yılında toplamda 22,85 milyar dolar kar elde etti. Bu rakam 2013’e baktığımızda 33 milyar dolar seviyelerindeydi. Söz konusu rakamın 2011 yılından bu yana şirketin açıkladığı en düşük kar olduğunu da not düşelim.

LOG

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir