Sağlıklı Kilo Vererek Bambaşka Bireylere Dönüşen 14 Kişinin Kafamıza Dank Ettirecek Başarı Hikayesi

22PAYLAŞIM

Biz gaza geldik ve öğlen salata yedik, siz? 😂

Kaynak: https://thechive.com/2020/01/05/people-w...

1. “Yılın başında, ikinici çocuğumu yeni doğurmuştum ve o zaman, hayatımın en kilolu dönemindeydim...

Hem kendim hem de çocuklarım için daha sağlıklı olma vaktimin geldiğini düşündüm. Yeme düzenimde de bu yüzden ufak değişiklikler yaptım. (bol kremalı ve şekerli kahve içmek yerine yağsız sütlü filtre kahve gibi.)

İkinci aydan sonra, evime yakın küçük bir spor salonuna yazıldım. Spor yapmayı bu kadar seveceğim aklımın ucundan bile geçmezdi ama kendimi güçlü hissetmek ve vücudumun değişimini görmek beni fazlasıyla motive etti. Aslında tamamen yaşam tarzımı değiştirdim diyebilirim. Kolay olmasada, yılın sonunda 20 kilo verdim.”

2. “Geçtiğimiz üç yıl boyunca, daha sağlıklı yaşamak için hayatımda ufak değişiklikler yaptım...

Hazır yemek ve fast-food’u hayatımdan neredeyse çıkardım ve tüm gün Netflix’de zaman geçirmek yerine yürüyüşe çıkmaya başladım. Bu şekilde 55’den fazla kilo verdim ve yeni bir hayat kazandım. Hem de bunu, ne popüler ama bir o kadar sağlıksız diyetlerle, ne garip protein tozlarıyla ne de bir ilaç yardımıyla yaptım. Sadece sağlıklı yiyecekler yiyerek ve spor yaparak bunu başardım. Çözüm hiçbir zaman diyet yapmak değil, bunu hayatınıza entegre edebilmek. Ben sadece kilomu değil, hayatımı da değiştirdim.”

3. “90 gün boyunca düzenli beslenmeye, alkolü bırakmaya, bol su içmeye ve haftada bir kaç kez spor yapmaya karar verdim...

Ayrıca dans derslerine katılmak ve voleybol oynamak gibi fiziksel aktiviteleri de hayatıma sokma kararı aldım. İlk 30 gün boyunca, gerçekten çok zorlandım ve yorgun hissediyordum. 45.güne girdiğimizde ise, sanki yıllardır bu şekilde yaşıyormuşum gibiydi! Vücudum, erken kalmaya alışmıştı ve artık tuz ve şekeri yemeklerde aramaz olmuştum. Sağlıksız yiyecekleri de canım pek istemiyordu. Bu 90 günü sürdürebilmek hiç de kolay olmadı ama nihayetinde, bu yeni düzenim artık rutinim haline geldi ve ben bir yılda 18 kilo verdim!”

4. “4 yılda 60 kilo verdim...

Bu süreç aslında annemin aniden geçirdiği kalp krizi sonucundaki vefatıyla başladı diyebilirim. Bu durum beni kendi hayatımda yaptığım seçimleri sorgulamaya ve sağlığımı düşünmeye itti. Asitli içecekleri azaltmak, mümkünse bir yere arabayla gitmektense yürümek gibi küçük değişikliklerle başladım. Siz de eğer bu süreçten geçiyorsanız, umudunuzu kaybetmeyin. Gerçekten söylendiği gibi, bir hastalığınız olmadığı takdirde, sağlıklı beslenerek ve spor yaparak benim gibi sonuçlara ulaşmanız mümkün.”

5. “Lise yıllarımda çok hareketli ve yerinde durmayan biriydim ama üniversiteye başladığımda kaygı bozukluğu yaşamaya başladım...

Hareket etmeye neredeyse hiç vakit bulamadım ve yeme alışkanlıklarım inanılmaz şeklide değişti. Mezun olduğumda, eski düzenime geri dönmek ve daha sağlıklı olmak istediğime karar verdim çünkü artık kendimi tanıyamaz duruma gelmiştim. Her gün yürüş yapmaya başladım. Özgüvenim artmaya başladığında da boks ve pilates gibi daha farklı şeylere de yöneldim. Şimdiyse direk dansı yapıyorum hatta hafta 3-4 kez koşuya çıkıyorum. Bütün bunlarla 23 kilo verdim!”

6. “Depresyonumdan ve kaygı bozukluğumdan kaçmak için yıllarca bilgisayar oyunlarına sığındım ama iki köpek sahiplendiğimde, hayatım değişti...

Çok hareketli oldukları için onlara ayak uyduramıyordum. Onlar için her şeyi yapardım ve değişim vakti olduğunu bu şekilde anladım. Minik adımlarla önce daha sağlıklı beslenmeye başladım. Zaten bu şekilde kilo da vermeye başlamış oldum. Akıl sağlığım için de çabaladıkça daha fazla motive oldum ve 40 kilo verdim."

7. “Bu yolculuğa başladığımda 140 kiloydum. Artık bu kiloda mutlu olmadığımı anladım, bu yüzden diyet yapmaya ve spora başladım…

 Mart ayında Noom adlı bir uygulamaya kaydoldum ve kendi ilgi alanlarımı seçerek hayatımda aldığım en iyi kararlardan birini almış oldum. Bu uygulama, bana sağlıklı yemek yeme ve porsiyonlarımı düzeltme gibi alışkanlıklar kazandırdı. Sağlığımın düzeleceği motivasyonuyla, pes etmeden bu sürece devam ettim ve 9,5 ayın sonunda 50 kilo verdim. Orta okuldan beri ilk kez tartıda 90’dan az bir kilo görmüş olmak ve insanların bana ne kadar sağlıklı gözüktüğümü söylemeleri beni inanılmaz bir şekilde motive etti.”

8. “Hayatımdaki en kilolu olduğum dönemde; evimi, işimi ve hayatımdaki her şeyi kiloma göre şekillendirmek zorunda olduğumu fark ettim.

Bu durum hem zihinsel hem de fiziksel olarak fazlasıyla sağlıksızdı. Artık en önemli önceliğim kendim olmalıydım. Önce, her ne kadar zor olsa da kendimi sevmeyi öğrenmeliydim. Kendime hedefler koydum. İlk olarak telefonumdaki fotoşop uygulamalarını tek tek sildim. Bu şekilde bedenimle barışmaya başladım. Kendi mutluluğumu hayatımdaki ilk plana koyarak 22 kilo verdim.“

9. “2016 yılında beslenme şeklim ve yapmam gereken egzersizler hakkında sürekli olarak bildirim gönderen bir akıllı saat aldım…

Bana kalori hesaplamayı, spor rutinimi, ve kilo vermem için gerekli olan her şeyle ilgili düzenli bildirimler gönderdi. Aslında beni etkileyen en önemli şey, kilonun verilmek zorunda olunan bir şey olmadığını anlamamla oldu. Haftalarca aynı kiloda kaldığınız, hatta bazen kilo aldığınız zamanlar olması çok doğal. O yüzden kısa süreli artışlara değil, uzun süreli hedeflerinize odaklanmalısınız. 40 kilo vermemin üzerinden neredeyse üç yıl geçti ve kendime üstesinden gelebileceğim hedefler koymaya hala devam ediyorum. Bu motivasyonu kendimde bulabildiğim içinse kendimle gurur duyuyorum. Eğer bunu kendiniz için yapmıyorsanız, kilo vermekteki amacınızı bilmiyorsanız, bu yolculuğa çıkmayın.”

10. "Kendime ileride okumak için bir mektup yazarak işe başladım. Bu şekilde sürekli motivasyonumu yüksek tutabildim...

Mektubu yazarken, olabildiğince dürüst olmaya çalıştım, her ne kadar yazdıklarım acımasızca olsa da bunlar gerçeklerdi ve bana en zor günlerimde yardımcı oldular. Bu şekilde, ben 18 ayda 44 kilo verdim!"

11. "Aslında ben bu yolculuğa kilo vermek için çıkmadım...

Eşim yatmadan önce her zaman spor yapar. Ben de onunla vakit geçirmek için, ona eşlik etmeye başladım. Aslında hala aynı şekilde besleniyor olsam da, bir ay sonra 5 kilo verdiğimi fark ettim. Uzun süredir hiç kilo veremeyeceğini düşünen biri olarak, bu durum, benim için büyük bir motivasyon kaynağı oldu. Ben de daha sağlıklı beslenmeye başladım ve sabahları erken kalkıp yüzmeye gittim. Neredeyse 36 kilo verdim ve hayatım küçümsenemeyecek derecede değişti!"

12. "Çok çaresizdim, insülin direncim vardı ama 32 kilo verdim...

Ketojenik diyet olarak bilinen bir diyete başladım. Beni bu süreçte en çok etkileyen şey, kilo verme hikayemi paylaştığım Instagram sayfası oldu diyebilirim. Bu sayfanın varlığı bile beni motive etmeye yetti!"

13. "Beni manipüle eden bir ilişkim vardı ve stres olduğum zamanlarda, kaygılandığımda ve en zoru da depresif anlarımda kendimi yemek yerken buluyordum...

Ama sonunda bunun arkasına sığınmayı bıraktım. Dışarda yemek yemeyip, spor salonuna yazıldım. Bu duruma adapte olmam iki ayımı aldı diyebilirim. Beslenme düzenimde de ufak değişikliklere gittim. Evde nasıl yemek yapabileceğimi öğrendim. Bol bol su içtim ve diyetimin mantığını anlamak için beslenmeyle ilgili ders bile aldım! Ama en önemlisi, bu süreçte, kararlı olmayı öğrendim. Bir yılda 112 kilo verdim ve şimdi daha mutlu, öz güven sahibi ve güçlüyüm."

14. "Üniversitedeyken 130 kiloydum, 50 kilo verdim...

80 kiloya düşmek tam 4 yılımı aldı. Son birkaç yıldır vaktimi, kas gelişimi ve sağlıklı kilo vermeye harcıyorum. Bu süreçte beni en mutlu eden şey, sağlıklı yemekler pişirip, duygusal olarak zor geçen dönemlerimde sağlıksız besinlere sığınmamak oldu."

Biz helal olsun diyoruz, siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım. 😂

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
joliie

2 ayda 4 kilo verdim 2 kilosunu geri aldım🤣🤣 motivasyonu yüksek tutmak gerçekten zor.Devam etmeliyim ama hırs yapamıyorum bu konuda

mihriban-gul

tşkler onedio motive oldum

ulgoatsahf

Hamileyken 33 kilo aldım. 9 ayda verdim. Ama bir 6 kilo fazlalığım var zıkkımı 4 yıldır veremiyorum. Yapıştı kaldı.

maru123

Bir sürü boş boş diyet siteleri, diyet yapmanın en iyi yolu vb. diye saçmalıklar var. En iyi diyet su diyetidir. Nasıl yapılıyor diye sormayın herkesin elinde internet var aç guugle ı yaz su diyeti arat. Oku, oku ki iyicene öğrenin. Bir şeyi yapmadan önce öğrenin.

maru123

Boş yapma da git bak. Çok zor değil araştırıp okumak. İlla kanıt istiyorsan söyliyeyim. Su diyeti ile 1 haftada 4 kilo verdim.

sciencesoldier

bir haftada verilen kilo gerçekten sağlığınıza zarar verir ve ileride çıkar acısı. umarım daha sonrasında normal düzene dönmüşsünüzdür. ki 4-5 kilo sudan gider genellikle. bir de arkadaşa katılıyorum. herkesin vücudu çok farklı. mesela ben gece yemesem gündüz ne yersem yiyeyim veririm kiloyu. umarım sağlığınıza zarar gelmeden başarırsınız diyetinizi

merveceylan18

Azim,kararlılık ve inancın ne kadar etki ettiğini görmüş olduk.

Görüş Bildir