Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sadece Yeni Anne Olan Kadınların Anlayabileceği 17 Garip Hissiyat

-

Yeni anne olan kadınların sosyal medyada fotoğraflarla sizleri darladığının farkındayız, bazen gına geliyor ve “bu ne ama ya?” diyorsunuz içinizden. Ancak demeyin, çünkü yeni anne olmuş bir kadının yaşadığı o mükemmel duyguların farkında değilsiniz. Bunlar öyle duygular ki sadece onlara has, sadece onlar biliyor.

Mesela vücudunuzdan yeni bir canlı çıkarmanın nasıl bir his olduğunu tahmin edebilir misiniz? Mümkün değil. Onun için gelin bu annelerin heyecanlarına, mutluluklarına, şaşkınlıklarına biraz da olsa ortak olmaya çalışalım.

1. İçinden, senin besleyip büyüttüğün bir insan çıkarmanın getirdiği korkuyla karışık mutluluk ve onu ilk defa emzirmenin verdiği acayip hissiyat.

Bunu ilk defa sen yapmıyorsun, insanlığın tarihi bununla dolu, ancak kendi başına gelince anlıyorsun ne kadar muhteşem bir şey olduğunu.

2. Tebrikler! Artık sen “karşılıksız sevgi” ne demekmiş öğrenmiş bulunuyorsun.

Belki henüz senin farkında bile olmayan birini besliyor, ona bakıyor ve onu canından çok sevdiğini fark ediyorsun, karşılığında hiçbir şey beklemeden.

3. Belki de hayatında ilk defa anne ve babanın neler hissettiğini anlayabiliyorsun.

Onları çok daha iyi anlıyor, onların sana karşı davranışlarına anlam vermeye başlıyorsun. Acaba onlar da ben doğduğumda böyle mi hissettiler diye soruyorsun kendine.

4. Bir insanın sana, kucağında tuttuğun bu her şeyden habersiz miniğin her şeyiyle sana bağımlı olduğunu hissediyorsun, ilk defa.

Onun her şeyi sensin, gelişiminden, yemeğinden, uykusundan, her şeyden sen sorumlusun. Tam bir bağımlılık hali ve bu seni korkutuyor.

5. Canın istemediğinde, havanda olmadığında erteleyebileceğin bir sorumluluk değil bu.

Şartlar ne olursa olsun onunla ilgilenmek zorunda olduğunu fark ediyorsun. Üşengeçlik veya tembellik edebileceğin bir şey değil bu.

6. Ancak söylenenler doğruymuş, annelik duyguları otomatik olarak yükleniyor.

Altıncı hissin şimdiden gelişti bile, çok yönlü oldun, her şeye yetişme kabiliyetin arttı. Niye ağladığını, ne zaman acıktığını, ne zaman uyuması gerektiğini gözünden anlamaya başladın.

7. Farkındalık düzeyin olabilecek en üst seviyede.

Nelerin tehlikeli olabileceğini bir bakışta anlıyorsun artık. Daha dikkatli ve özenlisin. Sanki rahatlayıp, gevşemeye hiç zaman yok gibi (ki pek yok).

8. Kafanda sürekli felaket senaryoları dönmeye başladı, gergin, stresli ve ürkeksin.

Olabilecek en kötü senaryoları düşünüp, neler yapman gerektiğini planlıyorsun sürekli. Kafanın arkasında bir türlü bastıramadığın sesler var ve onlara kulak vermemeyi bir türlü başaramıyorsun. Başarmak da istemiyorsun, her şeye hazırlıklı olmak konusunda takıntılı biri olmaya başladın, çünkü tüm hayatı sana bağlı olan biri var artık hayatında.

9. Anneliğin ölene kadar sürecek bir şey olduğunun da farkına varıyorsun.

Büyüdükçe bırakılacak, emekli olunacak bir iş değil bu. İhtiyaçlarının hiçbir zaman bitmeyeceğini biliyorsun.

10. Ancak bu durum gayet hoşuna gidiyor, özel biri olduğunu hissediyorsun.

O minik insan yavrusunu yetiştirmek, büyütmek için seçilmiş kişi sensin, bunu bilmek seni ziyadesiyle mutlu ediyor.

11. Şartlar ne kadar kötü olursa olsun, daima anneliğin iyi yönlerini düşünüyorsun.

assets-auto.rbl.ms

Uykusuzluk, yorgunluk, bitkinlik, kendine zaman ayıramamak gibi onlarca sıkıntının arsında dahi anne olmanın, kendi çocuğunu yetiştiriyor olmanın gururunu yaşıyorsun. Senin için anneliğin sadece iyi yönleri var, diğerlerini görmemeyi bir şekilde başarıyorsun.

12. Anne olmak senin bu sıralar tek gerçeğin.

Başka hiçbir şey için zamanın yok, onu beslemek, uyutmak, altını değiştirmek… Senin gerçekliğin burası.

13. Küçük şeylerden bu kadar büyük bir haz alabileceğini nereden bilebilirdin ki?

Mesela onu uyutmayı başarmak sence de en büyük başarın değil mi? Ya da pişik olmasına izin vermeden altını değiştirebilmek.

14. Zor zamanlarda doğru kararlar verebilme becerisi geliştirdin.

O uyuduğunda biraz dinlenip, kestirmek mi yoksa sevdiğin dizinin yeni bölümünü izlemek mi? İşte bütün mesele bu.

15. Kurduğun hayaller şekil değiştirmeye başladı.

Önceden kariyerini, geleceğini, almak istediğin arabayı, evi, vs. hayal ederken şimdi kesintisiz 8 saatlik bir uyku düşlüyorsun ve kabul et bu hayal yeni bir araba hayalinden on kat daha güzel ve keyifli.

16. Bundan sonra acaba hiç kendime vakit ayırabilecek miyim?

Çok sık sorduğun sorulardan biri haline geldi. Artık bundan sonra her günüm böyle mi olacak? Arkadaşlarla dışarı çıkabilecek miyim, sinemaya gidebilecek miyim, eşimle baş başa yemeğe çıkabilecek miyiz?

17. Kısacası artık her şey eskisinden çok daha karmaşık bir hale geldi ve bu seni korkutuyor.

Her zaman, bütün bu işleri yapabilecek gücüm, enerjim ve isteğim olacak mı? Ya bundan sıkılırsam, ya bırakmak istersem, onu bakıcıya bırakabilir miyim? Tek başına okula gidebilir mi…. Daha neler neler.

Bütün bunların cevabı sizde, çünkü siz eşsiz bir deneyim yaşıyorsunuz. Hislerinize ve sevginize güvenin, cevaplar orada gizli.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
garden_gnome

Annelik kutsal tabii ki de, su yeni nesil annelerin havalari beni benden aliyor. Sanki bi siz dogurdunuz... Kadinlar milyonlarca yildir cocuk doguruyor, hic bir nesil bu kadar havalanmadi, nazlanmadi.

buseenurrr

bizimkine evlenme teklifi edeyim de yapayım hemen bi tane. çok heyecanlı :D

askito-muyum-ben

Bütün bunlar iyi güzel hoş da, ben o sorumluluğu almak için kendimi hiç de hazır hissetmiyorum. Korktum bile şu içeriği okuyunca.

burhanc5587

tek meziyetiniz çocuk yapmak.içgüdüler sağolsun kendinizi bir halt sanmanızı sağlıyor.üremeye karşı durda göreyim insanlığını

Gizli Kullanıcı

teyze olunca da bu duyguların çoğunu yaşıyosunuz. yeğeniniz sizin de bir parçanız oluyo kendi çocuğunuz gibi hissediyosunuz. allah isteyen herkese nasip etsin.

Görüş Bildir