Görüş Bildir

'Sadece Asgari Ücret Değil, 2550 TL'ye Kadar Tüm Ücretlileri Kapsadık'

Anasayfa > Gündem

Başbakan Davutoğlu'nun Ekonomi Başdanışmanı Günay,'Sadece 'asgari ücret bin 300 lira' deyip bırakmıyoruz. 2 bin 550 liraya kadar olan tüm ücretlileri de kapsadık' dedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Ekonomi Başdanışmanı ve AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Nur Günay, 'Sadece 'asgari ücret bin 300 lira' deyip bırakmıyoruz. 2 bin 550 liraya kadar olan tüm ücretlileri de kapsadık. Asgari ücrete 2016 yılında devlet tarafından verilecek destekle iş piyasalarının dengelerini bozmadan yumuşak geçiş sağlanacak' dedi.

AK Parti Eskişehir Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Katip Üyesi Günay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, komisyondaki ilk önergesinin emeklilere yıllık bin 200 lira destek verme ve bunun aylık 100 liralık artış şeklinde yapılması yönünde olduğunu belirterek, önergenin komisyonda kabul edildiğini anımsattı.

Komisyondaki önergelerinden birinin de asgari ücret konusunda olduğunu hatırlatan Günay, 1 Ocak 2016 itibarıyla hükümetin düşüncesini çok net şekilde ortaya koyduğunu belirtti.

"Asgari ücrete 2016 yılında devlet tarafından verilecek destekle iş piyasalarının dengelerini bozmadan yumuşak geçiş sağlanacak"

"Asgari ücrete 2016 yılında devlet tarafından verilecek destekle iş piyasalarının dengelerini bozmadan yumuşak geçiş sağlanacak"

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda yaklaşık bir ay görüşmelerin yapıldığını belirten Günay, şöyle konuştu:

'1 Ocak 2016 itibarıyla asgari ücretin uygulanması gündeme geldi ancak burada iş verenler tarafından bir serzeniş gündemdeydi. 2016 için bir geçiş dönemi olabileceği gündeme geldi. Bunu 30 Aralık 2015'te hükümet önergesi olarak Meclise getirdik. Danışma kurulunda bu kabul edilmesine rağmen daha sonra genel kurulda HDP tarafından destek verilmedi. İç tüzük gereği 4 partinin desteği gerekiyordu. Yasal yollarla ikinci bir yol olarak Plan Bütçe Komisyonunda önerge olarak ele aldık. Orada kabul edildi. Şimdi aradaki fark 274 lira kadar. Bunun da 2016 yılı için yüzde 40'ını devletin karşılama durumu var. Devlet böyle bir destek veriyor işverenlerimize. Burada kapsamını da genişlettik. Sadece 'asgari ücret bin 300 lira' deyip bırakmıyoruz. 2 bin 550 liraya kadar olan tüm ücretlileri de kapsadık. Asgari ücrete 2016 yılında devlet tarafından verilecek destekle iş piyasalarının dengelerini bozmadan yumuşak geçiş sağlanacak.'

Günay, hem çalışanların mağdur olmaması açısından hem de iş verenler için kendilerine 2016 yılında projeksiyon çizerken, 2017 yılı için artık ne olunacağını daha iyi bildiklerini vurguladı.

Seçim öncesinde Eskişehir beyannamesini hazırladığına değinen Günay, 'Eskişehir'deki birçok grubu da kapsayan projeler hemen uygulamaya geçiyor. Eskişehir'de spesifik projeler konusunda da çalışmalarımız başladı. Özellikle inovasyon, Ar-Ge, teknoloji ve yatırım konularında yoğunlaştım' diye konuştu.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
2
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Sek...

Hala asgari ücret 1300 demiyorlarmı deliriyorum agiyi neden dahil ettiniz diye sorarlar normalde ama kesintisiz biat var ülkede. Normal verilecek zama ek ola... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Tamam da kırmızı tuborg dan biricik şaraba, camel içmekten tütün sarmaya geçtik onu nası yapcaz?

gwn

her şeye zam yapın sonra asgari ücreti 1300 yaptık. ha sie ordan