Rusya ve İngiltere'ye de Sıçradı, İtalya OHAL İlan Etti: Koronavirüs Nedeniyle Ölümlerin Sayısı 213'ü Buldu

 > -
Abone ol

Dünya Sağlık Örgütü'nün küresel çapta acil durum ilan ettiği koronavirüs nedeniyle Çin'de hayatını kaybedenlerin sayısı bugün itibariyle 213'e yükseldi. Çin'de yaklaşık 10 bin kişide koronavirüs tespit edilirken Çin dışında tespit edilen vaka sayısı ise 100'ü aştı. Koronavirüs son olarak Rusya, İngiltere ve İtalya'da tespit edildi. İtalya koronavirüs nedeniyle 6 ay olağanüstü hal ilan etti.

Sputnik'in aktardığına göre Rusya hükümetinin koronavirüs nedeniyle Uzak Doğu Bölgesi’nde Çin ile olan sınırını kapatmasından bir gün sonra, Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, ilk vakalara rastlandığını duyurdu.

Golikova, gazetecilere yaptığı açıklamada “Transbaykal ve Tümen bölgesinde iki kişide koronavirüse rastlandı. İkisi de Çin vatandaşı" dedi.

Golikova’ya göre, iki hasta sıkı gözetim altında ve gerekli tıbbi yardımı alıyor.

İngiltere'de 2 kişide virüs tespit edildi

BBC Türkçe'de yer alan bilgiye göre İngiltere Sağlık Direktörü Prof. Chris Whitty, ülkede aynı aileden iki kişide koronavirüs rastlandığını açıkladı.

Chris Whitty konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Hastalar, Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) tarafından tedavi altına alındı ve virüsün daha fazla yayılmasını engellemek için daha önce denenmiş, test edilmiş kontrol yöntemleri devreye soktuk" dedi.

Whitty, durumun Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) de bildirildiğini ve kurumla yakın işbirliği içerisinde olduklarını aktardı.

İtalya 6 ay süreyle olağanüstü hal ilan etti

İtalya'nın başkenti Roma'da 2 Çinli turistte koronavirüs tespit edilmesinin ardından ülkede 6 ay olağanüstü hal ilan edildi.

İtalya'da Çinlilere karşı ırkçı eylemler yaşandı

Öte yandan BBC, koronavirüs kaynaklı korku ve panik nedeniyle İtalya'da Çinlilere karşı ırkçı eylemlerin görüldüğünü duyurdu.

Habere göre Venedik'te Çinli bir çift, gençlerden oluşan bir grubun kendilerine hakaret ederek tükürdüğünü söyledi. 

Yine aynı kentte Çinli bir üniversite öğrencisi trende ırkçı hakaretlerle karşılaştı.

Virüsün ortaya çıktığı Vuhan, adeta bir hayalet şehir gibi 🎥

Korku atmosferi Vuhan'la sınırlı değil 🎥

3 yıldır Çin'de yaşayan doktora öğrencisi Nurettin Akçay'ın dün Şangay'da çektiği görüntüler de Vuhan'dan çok farklı değil.

Fransız bilim insanları koronavirüs aşısı için tarih verdi

Reuters ajansına bilgi veren Fransız Pasteur Enstitüsü'nden bilim insanları, koronavirüsü tedavisinde kullanılması adına bir aşı geliştirmeye çalıştıklarını açıkladı.

Enstitü yetkilisi Christophe D’Enfert gazetecilere yaptığı açıklamada aşının 20 ay içerisinde kullanılabileceğini ifade etti.

Koronavirüsün yayılımını takip etmek için harita yapıldı

Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları koronavirüsünün anlık durumunu gösteren çevrimiçi bir harita hazırladı. Haritada salgının hangi ülkelere yayıldığı ve kaç kişiyi etkilediği gibi bilgilere ulaşmak mümkün.

Haritaya buradan ulaşabilirsiniz.

Sağlık Bakanı: Türkiye'de şu ana kadar koronavirüs tanısı yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu an için Türkiye'de herhangi bir hastaya koronavirüs tanısı konmadığını söyledi.Koca, "Tüm imkanlarımızın olduğunu, kapasitemizin de yeterli olduğunu ifade etmek isterim" dedi.

Sağlık Bakanı'nın açıklamaları için 👇

Sağlık Bakanı Koca: 'Türkiye'de Kesin Koronavirüsü Tanısı Koyulan Hasta Bulunmuyor' - onedio.com
Sağlık Bakanı Koca: 'Türkiye'de Kesin Koronavirüsü Tanısı Koyulan Hasta Bulunmuyor' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir