Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Rus Yolcu Uçağının Düşmesinde 'Dış Faktörler Rol Oynamış Olabilir'

 > 
10PAYLAŞIM

Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinden St.Petersburg’a dönüşü sırasında Sina Yarımadası’nda 224 yolcu ve mürettebatla düşen yolcu uçağının sahibi Metrojet Havayolları, uçağın düşmesinde sadece 'dış faktörlerin' rol oynamış olabileceğini açıkladı.

Şirketin Genel Direktör Yardımcısı Alexander Smirnov, uçağın mükemmel durumda olduğunu ve kazaya teknik bir sorun ya da pilotaj hatasının neden olamayacağını vurguladı.

Smirnov, Şarm el Şeyh'ten kalkmadan önce uçağın kuyruk bölümünde bir arıza olduğunu da kabul etti ancak bu arızanın giderildiğini ve uçağın neden olamayacağını savundu.

Smirnov ayrıca uçağın düşmeden hemen önce hız kaybettiğini söyledi ve "olay sadece uçağa havada mekanik bir etkiden kaynaklanmış olabilir" dedi.

IŞİD bağlantılı gruplar üstlenmişti

Bu arada Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov da "Hiçbir olasılığı dışlayamayız. Soruşturma yeni başlıyor ve neye odaklanacağını bilmiyoruz." dedi. Ancak sözcü spekülasyon yapılmaması uyarısında da bulundu.

Rus uzmanlar uçağın Sina Körfezi üzerinde yüksek irtifada parçalandığını söylemiş ancak herhangi bir neden dile getirmekten kaçınmışlardı.

Sina Körfezi'nde faaliyet gösteren IŞİD'e bağlı gruplar, sosyal medyada uçağı kendilerinin düşürdüğünü iddia etmişti.

Ancak Mısır Başbakanı Şerif İsmail iddiayı reddetmiş, uzmanlar da Airbus 321 tipi uçağın Sina Körfezi'ndeki militanların elinde olduğu bilinen omuzdan atılan füzelerle düşürülemeyecek kadar yüksek irtifada seyrettiğini söylemişti.

Kremlin: 'Terör saldırısı ihtimal dışı değil'

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, 224 yolcunun hayatını kaybettiği uçak kazasında terör saldırısının ihtimal dışı olmadığını söyledi. 

Kaza ile ilgili herhangi bir versiyonu ihtimal dışı tutmadıklarını ifade eden Peskov, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kaza ile ilgili bilgilendirildi. Araştırma komisyonu çalışmalarına yeni başladı. Hangi muhtemel nedenlere dayandığı konusunda şimdilik açıklama yapamayız…” dedi.

Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov’un bu sabah bölgeden geldiğini ve Putin’le görüştüğünü ifade eden Peskov, komisyon çalışmalarının ilk sonuçlarının değerlendirildiğini kaydetti.

Daha önce Sina Yarımadası'ndaki IŞİD militanları uçağı kendilerinin düşürdüğünü iddia etmişti. Ancak Rus yetkililer, IŞİD'in elinde 9.450 metre yükseklikteki bir uçağı vuracak teçhizatın olmadığını söylemişti.

BBC Türkçe ve CHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir