Romantik Komedinin Bir Başka Güzel Olduğu Yıllardan Geriye Kalan 15 Efsanevi Film

 > 
5.5bPAYLAŞIM

Romantik komedi kendine has büyük bir izleyici kitlesine sahip olan, bir yandan da bir o kadar eleştirilen bir tür. Her ne kadar son yıllarda türün yavaş yavaş ölmekte olduğu düşünülse de hala arada sırada türün sevdalılarını heyecanlandıran filmler çıkmıyor değil. Ki tüm bunlar bu türün geçmişinde birbirinden güzel filmler olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

"Romantik komedi benden sorulur, en fazla 1-2 tanesini izlememişimdir" diyenlerden, "Pek izlediğim bir tür değil ama madem efsane dediniz, bir göz atarım"cılara kadar herkese hitap eden bu listedeki filmler, türe de uygun olarak insanın içini ısıtıyorlar.

Filmlerin konuları beyazperde'den alıntıdır.

Kaynak: http://www.vogue.com/13352768/15-best-ro...

1. Annie Hall / Annie Hall (1977)

IMDB & Fragman (Puan: 8.1)

Oyuncular:  Woody Allen, Diane Keaton, Tony Roberts

Konusu: New York’un tanınan komedyenlerinden Alvy Singer’ın anlatıcılığı eşliğinde işlenen film, komedyenin Annie Hall isimli ünlü şarkıcıyla olan ilişkisinin neden sonlandığını sorgulamasıyla başlar. Alvy, uzunca bir süre aşk hayatında başarısız olmuş, aradığı kadını sahte entelektüel ortamlarda bulmanın imkansızlığına kanaat getirmiştir. Ancak Annie ile tanışması adamın talihini bir anda döndürecek, garip bir ilişkinin başlamasına neden olacaktır.

Yönetmen: Woody Allen

2. Harry ile Sally Tanışınca / When Harry Met Sally (1989)

IMDB & Fragman (Puan: 7.6)

Oyuncular: Meg Ryan, Billy Crystal, Carrie Fisher

Konusu: Bir yolculuk sırasında karşılaşıp tanışan Harry ve Sally isimli iki genç sohbetleri esnasında aynı üniversiteden mezun olduklarını, ancak daha önce hiç karşılaşmadıklarını fark ederler. Bu keyifli sohbet sırasında konu ikili ilişkilere gelir ve iki karşı cinsin arkadaş olup olamayacağı üzerine uzun uzun tartışırlar. Sonuç ise arkadaş olamadıkları yönündedir. New York'a vardıklarında ayrılırlar ve ikisi de ayrı ayrı kendi hayatlarını yaşamaya devam ederler. Ta ki kader yollarını tekrar birleştirine dek...

Yönetmen: Rob Reiner

3. Sabrina / Sabrina (1954)

IMDB & Fragman (Puan: 7.7)

Oyuncular: Audrey Hepburn, Humphrey Bogart, William Holden

Konusu: Sabrina, Amerika’nın en zengin ailelerinden Larabee’lerin şöforü Fairchild’ın kızıdır. Çocukluğundan beri, ailenin lüks davetlerine katılmış ama tabi ki kim olduğu kendisine hatırlatılacak şekilde muamale görmüştür. Buna rağmen ailenin çapkın küçük oğlu David’e de gizli ve platonik bir aşk duymuştur.

Sabrina yirmili yaşlarına geldiğinde babası onu hem bu takıntısından kurtarmak hem de aşçılık okuluna giderek iyi bir hayat sürmesine katkıda bulunmak için Paris’e gönderir. Ancak işler pek de öyle gitmez. Sabrina iki yıl sonra geri döner ve o artık yaşamı ve zevklerini öğrenmiş, son derece dikkat çekici ve hoş bir hanımefendi olmuştur. Onun bu karşı konulması zor büyüsü karşısında David’in başı dönecektir. Ancak tam da o esnada ailesi David için farklı planlar yapmıştır. David, bir şirket evliliği dahilinde Elizabeth ile nişanlanmıştır. Sabrina ile yaşanabileceklere engel olmaya çalışan David’in ağabeyi Linus ise farkında bile olmadan Sabrina’nın çekim alanına girmiş olacaktır. 

Yönetmen: Billy Wilder

4. Size de Çıkabilir / It Could Happen To You (1994)

IMDB & Fragman (Puan: 6.3)

Oyuncular:  Nicolas Cage, Bridget Fonda, Rosie Perez

Konusu: Etrafındaki insanlar tarafından çok sevilen bir polis olan Charlie Lang, yaşadığı bu fakir kasabadan oldukça memnundur ve çok sevmektedir. Ama karısı bu fakir kasabadan nefret etmektedir. Karısının baskısı ile bir gün şans oyunu oynar. Oynadıktan sonra bir kafeye gider oturur ve oradaki iflas etmiş bir adamla karşılaşır. Charlie, eğer şans oyununu kazanırsa paranın yarısını vereceğini söyler ve Charlie, gerçekten kazanır bakalım bundan sonra neler yaşanacak?

Yönetmen: Andrew Bergman

5. Dört Nikah Bir Cenaze / Four Weddings and a Funeral (1994)

IMDB & Fragman (Puan: 7.1)

Oyuncular: Hugh Grant, Andie MacDowell, James Fleet, Kristin Scott Thomas

Konusu: Charles, kızlarla sadece gönül eğlendirip hiç bir zaman evlilik vaadinin altına girmeyen bir tiptir. Ancak kötü bir sürpriz onun da peşini bırakmaz: Bir gün bir arkadaşının düğününde hayatının kadınıyla karşılaşınca tüm hesapları alt üst olur. Zira Amerikalı Carrie’ye aşık olmuştur. Ancak Charles yiğitliğe gölge düşsün istememektedir ve işte bu yüzden bir türlü duygularını ifade edemez! İlginçtir, Charles ile Carrie sonradan bir cenazede ve üç nikahta daha karşılaşacaklardır. Her seferinde arkadaşlıkları bir kez daha yenilenecek ancak birbirlerine itiraf edemedikleri ilgilerine rağmen başka başka insanlarla nişanlanacaklardır.

Yönetmen: Mike Newell

6. Bridget Jones'un Günlüğü / Bridget Jones' Diary (2001)

IMDB & Fragman (Puan: 6.7)

Oyuncular:  Renée Zellweger, Colin Firth, Hugh Grant

Konusu: Artık otuz iki yaşına gelmiş olan Bridget, halen hayatını rayına oturtamamış; aradığı kişiyi bulamamıştır. Bir şekilde kim olduğunu kendine hatırlatması ve tüm hareketlerini kontrolü altına alabilmesi için bir günlük yazmaya başlar. O noktadan itibaren kendisini aşık olduğu iki erkeğin arasında kararsız bir vaziyette bulur. Bunlardan birisi dürüstlüğüyle ve doğru seçimleriyle göz kamaştıran bir erkektir. Diğeri ise, güvenilmez ancak bu nedenle çekici olan bir adamdır. Bridget Jones, ne yapacağını şaşırmıştır.

Yönetmen: Sharon Maguire

7. Sevginin Bağladıkları / Sleepless In Seattle (1993)

IMDB & Fragman (Puan: 6.8)

Oyuncular: Tom Hanks, Meg Ryan, Ross Malinger

Konusu: Karısı Maggie öldükten sonra Sam Baldwin ve oğlu Jonah, Seattle’a taşınırlar. Yaşadıkları ölümün acısından biraz olsun uzaklaşabilecekelerini düşünürler. Ancak aradan on sekiz yıl geçtiği halde Sam halen matemini sürdürmektedir ve uykusuzluk çekmektedir. Jonah da her ne kadar annesini çok özlese de babasının bir an önce yeni bir hayat arkadaşı edinmesini ister. Bir Noel arifesinde Sam, oğlunun da etkisi ile bir radyo kanalını arar. Canlı yayında karısını ne kadar çok özlediğini anlatır. Sam’in hikayesini dinleyen çok sayıda kadın ona aşık olur. Bunlardan biri de Annie’dir ve o, Sam’e bir mektup yazar. Gelen mektubu Jonah açıp okur. İhtiyacı olan kadını babası için bulduğunu düşünür. Bu sırada Annie ile Sam aslında çoktan tanışmışlardır.

Yönetmen: Nora Ephron

8. Jessica Stein'ı Öpmek / Kissing Jessica Stein (2001)

IMDB & Fragman (Puan: 6.7)

Oyuncular:  Jennifer Westfeldt, Heather Juergensen, Tovah Feldshuh

Konusu: Uzun süre bekâr hayatı sürdürmek, güzel, çekici, zeki ve başarılı gazeteci Jessica Stein için artık dayanılmaz bir hal almaya başlamış, genç kadını çıldırmanın eşiğine getirmiştir. Bir dizi şanssız arayıştan, talihsiz randevulardan ve 'Bay Doğru'yu bulmak için verilen sevimsiz çabalardan sonra, ilginç bir ilan kahramanımızın dikkatini çeker. Jessica sonunda, yıllardır aradığı ruh eşini bulmak üzeredir ama karşısına çıkan bu son derece uyumlu ve sevgi dolu aday, kendisinin ve toplumsal beklentilerin oldukça dışındadır.

Yönetmen: Charles Herman-Wurmfeld

9. Fırlama Kızlar / Clueless (1995)

IMDB Fragman (Puan: 6.8)

Oyuncular: Alicia Silverstone, Stacey Dash, Brittany Murphy 

Konusu: Jane Austen'in 1815 tarihli romanı Emma'dan esinlenilerek beyazperdeye aktarılan film, Beverly Hills'de yaşayan bir grup gencin dünyasını izleyiciyle buluşturuyor. Cher Horowitz okuduğu lisenin en popüler kızıdır ve çevresindeki hemen herkes ona hayranlık duymakta ve giyim stilini anbean takip etmektedir. Cher'in en büyük zevki çekingen ve içine kapanık görünen öğrencileri tespit edip onların görünümünü değiştirmektir. Böylece yardım ettiği herkes bambaşka birine dönüşür ve hayatı tamamen değişir. Cher'in son 'projesi' Tai isimli asosyal sınıf arkadaşıdır. Ne var ki bu süreç hepsinin hayatlarında yeni bir sayfa açacaktır...

Yönetmen: Amy Heckerling

10. Özel Bir Kadın / Pretty Woman (1990)

IMDB & Fragman (Puan: 6.9)

Oyuncular:  Richard Gere, Julia Roberts, Jason Alexander

Konusu: Son derece varlıklı bir işadamı olan Edward gösterişli olmasına rağmen sahte şeylerle örülü hayatından oldukça sıkılmıştır. Kendisini sokaklara attığı bir sırada Vivian isimli oldukça çekici bir sosyetik hayat kadınına rastlar ve o geceyi birlikte geçirirler. Bu sırada ilginç bir karar alırlar. Bir hafta boyunca birlikte olup sevgili gibi yaşayacaklar, bir haftanın ardından da yollarını ayıracaklardır. Bu süreç boyunca ikisinin hayatlarında da büyük duygu değişimleri olur. 

Yönetmen: Garry Marshall

11. En İyi Arkadaşım Evleniyor / My Best Friend's Wedding (1997)

IMDB & Fragman (Puan: 6.3)

Oyuncular: Julia Roberts, Dermot Mulroney, Cameron Diaz

Konusu: Karşı cinsteki iki yakın arkadaş Michael ve Julianne, eğer 28’lerinde hala kimse ile evlenmemişlerse birbirleriyle evleneceklerine söz verirler! Julianne 28’ine yaklaşmaya başlayınca, Chicago’da spor yazarı olan Michael’i araması gerektiğini ve anlaşmalarının sona erdiğini söylemesi gerektiğini düşünürken, Michael Julianne’ı arayarak dört gün sonra evleneceğini haber verir. Bunun üzerine Julianne arkadaşına düğün hazırlıklarında yardım etmek için hemen Chicago’ya gelir. Gelişinin asıl nedeni ise bu evliliği önlemektir. Julianne’ın önünde sadece üç gün kalmıştır. Bu süre içinde Michael ve Kimberly’nin aralarını bozmak için her yola başvurur. Sonunda düğün günü Michael’a onu sevdiğini söyler ve onu öper, ancak Kimberly onları izlemektedir. Şimdi Michael’ı çok zor bir karar beklemektedir.

Yönetmen: P. J. Hogan

12. Aşk Her Yerde / Love Actually (2003)

IMDB & Fragman (Puan: 7.7)

Oyuncular: Hugh Grant, Martine McCutcheon, Liam Neeson

Konusu: İster dünyanın yönetim koltuğunda oturan otoriter başkan, ister kitleleri büyüleyen bir rock star olun; bir gerçek hiç değişmeyecektir: Aşktan kaçamazsınız! İşte günümüz Londra’sında, Noel’den iki ay önce yaşanan farklı olayları mercek altına alan "Aşk Her Yerde" adlı bu film de, aşkın yüceliği üzerine bir yapım... Filmin nihai amacının, aşkın yüceliğine dair bir güzelleme olduğunu ileri sürmek mümkün.

Yönetmen: Richard Curtis

13. Gelinin Babası / Father of the Bride (1991)

IMDB & Fragman (Puan: 6.4)

Oyuncular: Steve Martin, Diane Keaton, Martin Short

Konusu: George Banks, hayatı normal akışında devam eden ortalama bir Amerikalıdır. 21 yaşındaki kızı Annie evlenmeye karar verdiğinde yaşamındaki değişiklikler onu altüst edecektir. Kızının olmadığı bir hayat düşünemeyen George, onun adına sevinmekle üzülmek arasında gidip gelmekte ve bir yandan da düğünle ilgili hazırlıklarla ilgilenmek zorundadır. Aileye yakında oğulları olarak katılacak olan Brian McKenzie'den de hiç haz etmemekte, kızı Annie'yi ona bir türlü yakıştıramamaktadır. Bir yandan da George'un eşi Nina da aslında hislerini belli etmemeye çalışsa da zor zamanlar geçirdiği belli olan George'a destek olmaya çalışır. Bütün bunlar komik olaylar dizisi halinde gelişirken, hazırlıklar sırasında tanıştıkları eksantrik karakter Franck Eggelhoffer'ın tuhaf fikirleri George'un hayatını birbirine katacak, bu tatlı telaşa tuz biber ekecektir.

Yönetmen: Charles Shyer

14. Amerika Rüyası / Coming to America (1988)

IMDB & Fragman (Puan 6.9)

Oyuncular:  Eddie Murphy, Arsenio Hall, James Earl Jones

Konusu: New York’ta bir prens... Hem de Afrika’dan Amerika’ya evlenecek bir kız bulma umuduyla gelen zengin ve şımarık bir prens, Akeem. Yardımcısının da desteğiyle Akeem hemen bir iş bulur, yeni arkadaşlar edinir, yeni duşmanlar kazanır ve daha bir çok belaya bulaşır.

Yönetmen: John Landis

15. Evlilik Öpücüğü / The Wedding Singer (1998)

IMDB & Fragman (Puan: 6.8)

Oyuncular: Adam Sandler, Drew Barrymore, Christine Taylor

Konusu: Robert Hart adındaki bir şarkı sözü yazarı olma hayali kuran genç ile güzel garson kız Julia'nın hikayesinin anlatıldığı filmde Robert, hayallerini gerçekleştirmek için olağanüstü bir çaba harcamaktadır. Küçük yerleşim mekanlarında düğün şarkıcısı olarak çalışmaya başlayan Robert'in kaderi, bir düğünde Julia ile kesişince olaylar gelişir. Her ikisi de nişanlı olan ikili yavaş yavaş yanlış kişilerle beraber olduklarını anlayacaklardır. Robert, Julia’nın nişanlısının ne kadar güvenilmez bir insan olduğunu keşfeder ve bunu Julia’ya göstermeye çalışır.

Yönetmen: Frank Coraci

Bu filmlerin kaç tanesini izlediniz?

11+ / "Romantik komedi benden sorulur" demiştim.
5-10 / Denk geldikçe izliyorum işte.
0-4 / İzlememek ayıp değil, öğrenmemek ayıp.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
klinikpsikolog

Dizi harici sadece romantik komedileri pek filmden saymıyorum açıkçası. Yani üzerimde büyük etkiler bırakmıyorlar, çerezlik gibi. Onun yerine kurgusu sağlam gerilim ya da dram tercih ederim bunların yanında ek olarak olursa bir şey diyemem. Bu filmlerden de hiçbirini izlemedim.

noway21

Annie Hall'u izlediğimde sıkıntıdan ölmüştüm ve yanlış hatırlamıyorsam 1 saat 31 dakikaydı. Hayatımdan kaybolan bu zamanı kimin geri vereceğini hala düşünürüm. Zaten romantik komedi ne aq. Bu filmi de sırf sinefil sandıgım birinin yüzünden seyrettim çok iyi abi çok efsane ( hani filmi izledigimi söylesene onu salla Annie Hall'u izle diyodu ) iyi bok yedik. bu arada Annie Hall'un Any Hole den geldigi söyleniyor ne kadar doğru bilemem ama film aslında kendini tarif etmiş.

cukurova

The Apartment yok, bye.

dextermorgan

En İyi Arkadaşım Evleniyor'un nesi efsane lan?!

emelce

#3 Sabrina fragmanındaki yumruk sahnesine halen gülmekteyim 😁😂😄

Görüş Bildir