Rapor Dikkate Alınmadı, 67 Milyon Kayıp Gitti

-
Abone ol

Dünya Üniversiteler Kış Oyunları için yapılan kayakla atlama kuleleri toprak kayması sonucu kullanılamaz hale geldi. Otel ve tesislerin boşaltılması faciayı önlerken mühendislerin zemindeki kaymayı aylar önce bildirdiği ortaya çıktı. Tesislerin inşasında yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı.

2011 yılında düzenlenen 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları için yaptırılan Erzurum’daki kayakla atlama kuleleri heyelan sebebiyle göçtü. 650 milyon dolara mal olan tesislerdeki 5 atlama rampasından 20, 40 ve 60’lık olanlar tamamen yıkıldı, 95 ve 125’lik rampaların duvarlarında kısmen hasar oluştu. Pistler kullanılmaz hale geldi. Palandöken ilçesi Kiremitliktepe’deki Türkiye’nin ilk ve tek kayakla atlama kuleleri, otel, çevre peyzajı, elektrik aydınlatmaları, skorbord gibi elektronik donanımlarla birlikte 67 milyon liraya tamamlanmıştı

Tesislerde dün sabah saatlerinden itibaren kaymalar hissedilirken kulelerin önünde açılmalar oldu. AFAD ekipleri bölgede inceleme yaptı ancak saat 15.00 civarında toprak kayması görüldü. Atlama kulelerinin büyük zarara uğradığı heyelanda can kaybı yaşanmadı. Etraftaki otel ve diğer tesisler de 4 saat öncesinden boşaltıldı. Otelde olimpiyatlara hazırlanan kayakçılar ile atletler kalıyordu.

Çevresi güvenlik şeridiyle kapatılan pistlerde Sivil Savunma Arama Kurtarma ekipleri incelemelerde bulundu. Gençlik Spor İl Müdürü Memduh Ceyhan, önceden tedbir alınarak otel kısmının boşaltıldığını söyledi. Ankara’dan bilirkişinin gelerek göçük alanında inceleme yapacağı belirtildi.

Kış sezonunda hiç kullanılmayan ama dönem dönem Kayak Milli Takım sporcularının atlayış yaptığı pistlerde meydana gelen toprak kayması, çevrede deprem korkusu oluşturdu. Kayakla atlama kulelerinde geçen hafta da Vali Ahmet Altıparmak ve Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar’ın katılımıyla Milli Takım sporcuları çim üzerinde gösteri atlayışı gerçekleştirmişti.

Zeminin kaydığına dair rapor saklandı

Zaman gazetesinden Orhan Yıldırım'ın haberine göre, yıkılan atlama kuleleri ile ilgili jeoloji mühendislerinin aylar öncesinde zeminde kayma olduğunu raporla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bildirdiği ortaya çıktı. 

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkilisi, “Heyelan raporu verildi. Sporcuların kaldığı otelin duvarlarında çatlaklar ve hasarlar oluşmuştu. Yine atlama kulelerinde de hasar vardı. Rapor basından ve kamuoyundan saklanıyordu. Bugün de sabah saatlerinde atlama kulelerinin rampa kısımlarında heyelan güçlü şekilde fark edilince oteldeki sporcular ve personel tahliye edildi. Allah’tan kimsenin burnu kanamadı.” dedi.

ORHAN YILDIRIM  | Zaman

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir