Piyasaya Sürüldü mü? İthal Etlerde Hastalık Tespit Edildi, Et ve Süt Kurumu 'İmha Ediliyor' Dedi

 > -

Türkiye’nin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı aracılığı ile Bosna Hersek’ten ithal ettiği 20 ton sığır karkas etinde insan sağlığına zararlı 'E.coli O157' hastalığı tespit edildi. Hastalık tespit edilen etlerin test sonuçları çıkana kadar depolarda bekletilmesi gerekirken piyasaya sürüldüğü iddia edildi. Et ve Süt Kurumu ise ithal etlerin 'sadece bir partisinde sağlık sorunu olduğu tespit edildi' açıklamasında bulundu. Ayrıca söz konusu etlerin piyasaya sürülmediğini, imha edildiğini açıkladı.

Oda Tv'den Mert Taşçılar'ın bakanlık kaynaklarına dayandırarak hazırladığı haberine göre 20 ton sığır karkas etinden 24 Ağustos 2017 tarihinden alınan örneklerin sonuçları 29 Ağustos 2017 tarihinde çıktı. 

Tahlil sonuçlarına göre etlerde, insan sağlığına zararlı, 'E.coli O157' hastalığı tespit edildi. Bu hastalık, tıp dünyasında bilinen en tehlikeli gıda kaynaklı patojen bakteriler arasında değerlendiriliyor.

Hastalığın tespit edilmesiyle birlikte analizi yapan laboratuvar tarafından, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü uyarıldı.

Kurum, bunun üzerine İstanbul Depo Müdürlüğü’ne, Sakarya Et Kombinası Müdürlüğü’ne, Sincan Et Kombinası Müdürlüğü’ne ve Diyarbakır Et Kombinası Müdürlüğü’ne, “Analizi uygun çıkmayan emtialar” başlığı altında bir yazı gönderdi.

Gönderilen yazıda Bakanlar Kurulu kararıyla MUJANOVİCİ firmasından alınan etler için ''Bu ithalat sözleşmesi kapsamında ülkemize giriş yapan tırlardan alınan numunelerde E. Coli O157 pozitif çıktığı ve insan gıdası olarak tüketimin uygun bulunmadığı başkanlığımıza bildirilmiştir” ifadeleri yer alıyor ve etlerin imha edilmesi isteniyor. 

Yazıda, etlerin depoların bağlı olduğu belediyelere ait imkanlar dahilinde, eğer belediyelerin gerekli imkanları yoksa Erzincan Et Kombinası rendering tesislerinde imha edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Hastalıklı etlerin, analiz sonuçları beklenmeden iç piyasaya sürüldüğü iddia edildi.

Basına yansıyan raporlara göre 29 Ağustos'ta hastalık tespit edilen etlerin imha edilmesi gerektiğini belirten yazı, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü Alım ve Üretim Dairesi Başkanı Mustafa Sami Cüceloğlu imzasıyla 5 ay sonra, 5 Ocak 2018’te yazıldı.

Et ve Süt Kurumu, yaptığı 'Kamuoyu açıklaması' ile 20 ton etin sadece bir partisinde hastalık bulunduğunu kabul etti. Söz konusu etlerin ise piyasaya sürülmediğini ve imha edildiğini belirtti.

Et ve Süt Kurumu yaptığı açıklamada hastalık tespit edilen etlerin Gıda Ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmeliğin 20. maddesine göre 5 Ocak 2018 tarihinde imhasına başlanıldığı açıklandı.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, piyasaya sürüldüğü iddia edilen hastalıkları etleri Meclis gündemine taşıdı.

Bayır, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi. Raflarda olan hastalıklı et miktarını soran Bayır, etlerin test sonuçlarının çıkmadan neden piyasaya sürüldüğünü ve Bakanlığın konu hakkında soruşturma açıp açmadığını sordu. Bayır, ayrıca Fakıbaba'ya yaşananlar hakkında 'kendinizi sorumlu tutuyor musunuz?' ve 'verdiğiniz röportajda halkı yanlış bilgilendirdiğinizi düşünüyor musunuz?' sorularını yöneltti. 

Bayır, soru önergesiyle 'Et ithalatı politikası ile ilgili bir değişiklik olacak mıdır? Yerli üreticiye destek vererek, et ithalatının durdurulması ile bir çalışmanız var mıdır?' sorusunun cevabını da talep etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Fakıbaba, Kasım ayında verdiği bir röportajda ithal eti kendisinin de yediğini belirtmişti.

Fakıbaba, Hürriyet gazetesinden İpek Özbey'ye verdiği röportajda “Sağlık açısından bir problem yok diyorsunuz, doğru mu” sorusuna, “Benim şüphem yok. Bakın binlerce insanız. Herkes sizin kadar başarılı olabilir mi ya da dürüst. Ben dürüst bir hekimim ama bütün hekimler dürüsttür diyebilir misiniz? Arada dürüst olmayanlar çıkabilir. Ama mümkün olduğu kadar riski sıfıra indirmek bizim görevimizdir. Arada kaçan olabilir, bu burada da olabilir, yurt dışında da olabilir.” cevabını vermişti.

İthal ette çıkan hastalık ve piyasaya sürüldü iddiası sosyal medyanın gündemine oturdu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bakanlar KuruluCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırErzincanİstanbulİzmirSakaryaet
Görüş Bildir