Piyangodan Milyonlarca Lira Kazanmak Hayalleri Süslese de Aslında Başımıza Gelecek En Kötü Şey Olabilir mi?

895PAYLAŞIM

Şehir efsanelerini kapının dışında bırakıp anlatıyoruz: Piyango vuranlar dünyanın en şanslı insanları mı yoksa en şanssızları mı? 🤔

Piyango üzerine bu efsaneyi araştırırken bu ve şu akademik çalışmalardan, bu ilginç hikayeden faydalandık.

Herhalde şöyle bir habere rastlamayan kimse yoktur. 👇

Herkesin kazanmak için az yahut çok çaba harcadığı şans oyunlarında büyük ikramiyeyi kazanan kişilerin kısa sürede bu kazançla başa çıkamayıp üstüne üstlük ellerindeki birikimi de yitirdiği söylentisi anlatılır durur. Kimi buna inanmaz, kimi de piyango ona vurmasın diye dua eder, yine de piyango bileti almaktan geri durmaz.

İlginç bir durumun içerisindeyiz ve hepimizin zihnini berraklaştıracak bilgiye ihtiyacımız var.

Şans oyunlarında talihlilerden ziyade her daim kazanan birileri var: Devletler.

Tüm dünyada şans oyunlarının legal olması, açıktan oynatılan bir kumar olarak hayatlara dokunabilmesinin sebebi büyük bir vergi kalemi oluşturmalarıyla ilgili. Açıktan bir vergilendirmeden bahsetmiyoruz, örtük bir vergilendirme var, o da kazanan kişilerden elde ediliyor.

Yani ilk kazananımız her zaman sabit, peki oynayanlar için durum ne?

Maddi durumu ortalamanın altında olan ve şans oyunlarında hayatlarını düzene sokacak fırsatı bekleyenler için ihtimaller düşük, milyonlarca kişinin dahil olduğu bir piyangoda bir kişinin kazanma ihtimali sıfırın biraz üzerinde. Buna rağmen insanlar bu riski alıyor ve büyük riskin büyük getirisi için beklemeye başlıyor.

Beklenen kazanç, mutluluk olsa da işler beklendiği gibi gitmiyor. Bir araştırmacı ekip piyango kazanan insanlar üzerinde hayli ilginç bir çalışma yapıyor.

Özellikle paranın mutluluk getirip getirmediğine dair bir araştırma bu, yani gelen milyonlar sahip olunan birkaç bin liradan daha mı mutlu ediyor? Akış şöyle gerçekleşiyor: Piyango kazanıldıktan sonraki birkaç ay herkes olduğundan daha mutlu, hayata umutla bakıyor, istediği otomobili, evi satın alıyor fakat birkaç ay geçtikten sonra şartları her ne kadar iyileşmiş olsa da eski mutluluk seviyelerine dönüyorlar.

Sadece piyango için değil, hayatımızdaki çoğu değişiklik için bu durum geçerli.

Bizi mutlu edeceğine inandığımız şeyler aslında tahmin ettiğimiz etkiyi yaratmıyor, tıpkı çabalayıp hep aynı yerde duran hamster gibi ilerlemeye çalışıyoruz fakat aynı yerdeyiz. Hedonik adaptasyon deniyor bu duruma.

Ayrıca piyangonun getirmediği mutluluk için çokça somut örnek de var. Abraham Shakespeare, en trajik olanlarından.

13 yıl önce 30 milyon dolar değerindeki piyangoyu kazandıktan sonra her şey güllük gülistanlık gidiyordu onun için. Bir iş de kurmuştu fakat aradan birkaç yıl geçtikten sonra sahip olduğu para çevresindeki insanların ve özellikle ortağının ilgisini çekmeye başladı. İş ortağı onun canına kıymadan bir süre önce Shakespeare "Keşke fakir kalmaya devam etseydim." diye itiraf etmişti yaşadığı durumu.

Benzer onlarca örneğin birçoğunda kişiler piyango öncesindeki birikimlerini de yitirmiş, neredeyse sokakta yaşayacak duruma gelmişti. Yani piyangonun insanların hayatlarını yaktığı basit bir şehir efsanesi değil, en acı gerçeklerden biri.

Maddi arayışların tümü bizde benzer bir etki yaratıyor, hiçbir pahalı eşya bize sahip olduğumuz mutluluğun bir fazlasını sunamıyor.

Bunun yanında zenginlik yeni sorunları beraberinde getiriyor, para yönetimi, çevrenizdek insanların beklentileri, ailenizde yaşanan kopuşlar... Piyangonun faydası yok, daha zengin olmak için yapılan çabaların da.

Her nasılsanız en iyi haliniz o, Keanu Reeves'e bakın, o mutluluğu lüks otomobillerde değil, bizim gibi yaşamakta buluyor. Belki de ünlü olmadan önceki hallerini hatırlıyordur, kim bilir?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nickimdebileolmaz

Para her kapıyı açıyor ama her kapı pat diye açılsın ister misin o başka bir konu, bir şey için çabalamak var bir de hiç çabalamadan elde etmek var zevk veren kısmı elde etmek değil o yolda çabalamak. İstediği her şey olunca çok mutlu olmaz insan bence. Sürekli piyango parasını aptal gibi çarçur eden aptalların haberleri yapılır, sebenini merak eden arkadaşlara sorum parasını düzgünce harcayan insan mı daha ilgi çekici yoksa dağ gibi parayı çarçur eden mi onu bi düşünü :D

Gizli Kullanıcı

Züğürt tesellisi. He he taam taam para mutluluk getirmiyo taam.

erci-e

Valla gelip burada yapsınlar o araştırmaları görsünler ülkemizde bal gibi mutluluk getirdiğini!

mehmet-can-surucu

Para her kapıyı açar hacı :) ben böyle gördüm böyle bilirim. Faturası olan ve olmayan herşeyi alırsın :) Yönetmeyi de bilmezsen batarsın .

lews

Ya de get...

Görüş Bildir