Palalı Saldırgan Hakkındaki Yakalama Kararı Kaldırıldı

 > 
59PAYLAŞIM

Palalı Saldırgan Hakkındaki Yakalama Kararı Kaldırıldı

Gezi Parkı olayları sırasında 6 Temmuz 2013’de eylemcilere elindeki "zırh" tabir edilen pala ile saldırarak 1 polisin de aralarında bulunduğu bazı vatandaşları yaraladığı iddia edilen Sabri Çelebi hakkında 3 ayrı dava açılmıştı. Davalardan ikisi İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi’nde birleştirilmiş İstanbul 27. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya ise bugün devam edildi.

Sabah saatlerinde görülen duruşmaya, hakkında 5 yıla kadar hapis istenilen Sabri Çelebi katılmamıştı.

Mahkeme duruşmaya katılmayan Çelebi’nin ifadesinin alınabilmesi için yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi. Mahkemenin kararı üzerine öğlen saatlerinde Çağlayan’daki İstanbul Adliyesine gelen Çelebi mahkemeye ifade verdi.

İfadesinde, Gezi olayları sırasında daha önce de işyerine saldırıda olduğunu belirten Çelebi, "Olay günü misafirlerimle birlikte işyerinin terasında oturuyorduk. Aşağıdan sesler gelmesi üzerine personelime ne olduğunu sordum. Dışarıda polis müdahalesi olduğunu ve bir grubun içeriye girmeye çalıştığını, içeriye girenlerin gaz maskesi ve kask takmak için çalıştıklarını söylediler. Bunun üzerine polisin içeriye müdahalede bulunabileceğini, içeride bulunan müşterilerinin de durumdan rahatsız olacağını düşünerek bunu kabul etmediklerini, bunun üzerine "Siz AKP'li misiniz, polis yandaşı mısınız?" dediklerini söylediler" dedi.

Tartışmanın büyümesi üzerine mutfaktan zırh denilen aleti alarak dışarıya çıktığını ifade eden Çelebi, “Aralarında şikayetçinin de bulunduğu kalabalığın büyük bir kısmı bayandı. Önümden geçen birkaç kişiye vurmadım. Ama şikayetçi E.Y. önümden geçerken zırhın ters kısmıyla tokat atar gibi kalçasına vurdum. Bana dönüp anneme küfredince de sırtına tekme attım. Diğer göstericiler de bana ve anneme küfrettiler" şeklinde konuştu.

Mahkeme ifadesi alınan Çelebi hakkında çıkarılan zorla getirme ve yakalama kararı kaldırılmasına karar verdi.

İLYAS KAÇAR

İHA

Haberin Tamamı İçin:

Palalı Saldırgana Özel Duruşma

Palalı Saldırgana Özel Duruşma

Gezi Parkı direnişi sırasında palayla göstericilere saldıran Sabri Çelebi, bu sabah İstanbul 27. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki görülen duruşmaya katılmadı. Müdahil avukatın da talebi üzerine hakkında zorla getirme ve yakalama kararı çıkarıldı. Ancak Çelebi öğle saatlerinde ifade vermeye gitti, hakkındaki karar kaldırıldı.

6 Temmuz 2013’te Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla düzenlenen eyleme polisin saldırmasının ardından, Çelebi ile birlikte Murat Ertik, Şeyhmus Kırmızı ve Ahmet Girgin Talimhane’de direnişçilere saldırdı.

Elinde pala olan Sabri Çelebi ile yanında çalıştığını söylediği, elinde döner bıçağı olan Ertik ile sopa taşıyan Kırmızı, işyerlerinden çıkarak halkın arasına karıştı. Yoldaki insanlara tekme ve ellerindeki aletlerle saldırdılar.

Çelebi E.Y. adlı kadını sırtından teklemedi. Kaan Polat isimli direnişçi sağ kulağından ve sağ çenesinden yaralandı. Emniyet Müdür Yardımcısı Kayhan Şahan da elinden yaralandı.

Polat, E.Y. ve Şahan şikayetçi oldu. Çelebi ve diğer saldırganlara dava açıldı. Sabri Çelebi hakkında 3 ayrı dava açılmıştı, davalardan ikisi İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi’nde birleştirildi. Çelebi hakkında açılan üçüncü dava ise İstanbul 27. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Davanın bu sabah 10:30’daki ilk duruşmasına Çelebi katılmadı. Çelebi’nin tekme ve palayla vurduğu E.Y. ifade verdi. E.Y. Çelebi’nin kendisine küfür ettiğini, palayla vurduğunu ve sırtına tekme attığını söyledi, şikayetçi olduğunu tekrarladı.

E.Y.’den sonra söz alan avukatı Yelda Koçak Urfa da “Sanık soruşturma evresinde yurt dışına çıkmıştır. Soruşturmanın sürüncemede kalmasına neden olmuştur. Tebligat gönderilmesine rağmen bugün de duruşmaya gelmemiştir. Hakkında yakalama emri çıkartılmasını talep ediyorum” dedi. Hakim de talebi kabul ederek zorla getirme ve yakalama kararı çıkardı.

Ancak Çelebi mahkemeye öğleden sonra gidip ifade verince bu karar kaldırıldı.

Sabri Çelebi olayın ardından yurtdışına çıkmış, hakkında yine yakalama kararı çıkarılmıştı. 29 Ağustos 2013’te dönüp ifade verdiğinde bu karar kaldırılmıştı. 

Bianet

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir