Orta Doğu'yu Kemiren Hastalık: Cutaneous Leishmaniasis

 > -
Abone ol

Tropik bir parazit hastalığı olan ve deride ciddi bozulmalara sebebiyet veren 'cutaneous leishmaniasis' Orta Doğu'da hızla yayılıyor. Suriye'de uzun yıllardan beri yaygın görülen hastalık; ülkenin politik durumu ve sağlık sistemindeki ciddi aksaklıklar yüzünden bir salgın halini aldı. Son yapılan araştırmalara göre, mülteci kamplarında yaşayan ve çatışma bölgelerinde mahsur kalan binlerce kişi bu hastalığa yakalanmış durumda. Bir çok insanın bir arada yaşamaya mecbur kaldığı, sıkışık ve kalabalık koşulların, hastalığın yayılmasını giderek hızlandırdığı düşünülüyor. Britanya basınının gündeme getirdiği habere göre Türkiye de hastalığın görüldüğü ülkeler arasında...

Hastalık cilt üzerinde geniş, hem ağrılı hem de kalıcı zararlara sebep olan yaralar çıkmasına sebep oluyor.

Peki cutaneous leishmaniasis nedir?

'Halep şeytanı' olarak da bilinen cutaneous leishmaniasis; kandaki bir parazitin sebep olduğu tropikal bir hastalıktır. Hastalık Orta Doğu'da yaygın görülen kum sineklerinin kişiyi ısırmasıyla bulaşır. 

Hastalığın karaciğer ve dalak büyümesine sebep olan ve tedavi edilmediği taktirde ölümle sonuçlanabilen veya burun, ağız ve boğaz zarını yavaş yavaş yok eden daha şiddetli seyreden biçimleri de bulunuyor.

Cutaneous leishmaniasis hangi ülkelerde görülüyor?

Independent.co.uk'in haberine göre bilim insanları hastalığın Suriye'de hızla çoğaldığını ve yüz binlerce kişinin şu anda hastalığı taşıyor olduğundan şüphelendiklerini belirtti. 

Lübnan'da 2000 - 2012 yılları arasında görülen toplam 6 vaka varken bu sayı yalnızca 2013 yılı için 1,033'e yükseldi.

Ayrıca Türkiye, Ürdün, Doğu Libya ve Yemen'den de hastalık vakaları bildirildi.

Hastalık nelere sebep oluyor?

Cilt üzerinde geniş açık yaralara sebep oluyor. Bu yaralar hasta için ağrılı oluyor ve vücudun o bölgesinde kalıcı bozulmalar oluyor. Ayrıca bu yaralar ikincil enfeksiyonlara da açık oluyorlar ve hastanın başka hastalıkları kapması veya bulaştırması kolaylaşıyor.

Hastalık neden şimdi yaygınlaşmaya başladı?

Geçmişte hastalık genel olarak Suriye'de görülüyordu. Fakat yaşanan çatışmalar ve toplumsal çöküş hastalığın artmasına ve sağlık sisteminin kaynaksal eksiklikleri mağdurlara tedavi ulaştırılamamasına sebep oldu. Çatışma bölgelerinde yaşayan kişiler daha dar alanlarda kaldıkları için hastalığın bulaşması kolaylaştı. Ayrıca yoksulluk, kötü beslenme ve temiz su yokluğu durumun giderek kötüleşmesine yol açtı. 

Ayrıca Suriye'deki savaştan kaçan mültecilerin de hastalığın diğer bölgelere yayılmış olmasına sebep oldukları tahmin ediliyor. Mülteci kamplarında ise acil yardım ve tedavi imkanları olmadığı için hastalığın bulaşması kolaylaşıyor.

Peki bu hastalık hakkında ne kadar bilgiye sahibiz?

Suriye'de yaşanan kaos durumu sebebiyle hastalık hakkında tam bir bilgi elde edilemiyor. Birleşik Devletler Tropikal Tıp Bilimleri Fakültesi Dekanı Peter Hotez "Suriye, Irak ve batı Libya'daki tropikal hastalık ve epidemiyoloji uzmanları ile görüşmek hemen hemen imkansız, bu yüzden hastalık hakkında elde ettiğimiz bilgiler yalnızca Ürdün, Lübnan ve Türkiye'ye kaçan mültecilerden elde edebildiğimiz anlık verilerle sınırlı kalıyor," diye açıklıyor.

Bu hastalık durdurabilir mi?

Mevcut koşullarda hem doktorların hem de halk sağlığı uzmanlarının hastalıktan etkilenmiş kişilere ulaşabilmeleri ve enfeksiyonun yayılmasını önlemek umuduyla tedavi uygulamaları çok zor. Bilim insanları erken tedavinin bu noktada büyük önem taşıdığını söylüyor ve uluslararası sağlık örgütlerini ve hükümetleri tanı ve tedavi için ortak bir çaba sarfetmeye çağırıyorlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deen-tharkuho

Eyvahlar olsun bir bu eksikti

will-graham

Hastalık büyük bir ihtimal ile kan teması ile bulaşır. Peki bu hastalığı nasıl kaparız soruna alternatif bir cevap Sivri Sinekler bu hastalığı taşıyan birini ısıran Sivri Sinek sağlıklı bir insanı ısırırsa o kişiye de paraziti bulaştırabilir.

erlik

millet sallamaya başlamadan ben hemen belirteyim yayılma sebebi asalak böcekler (sinek, bit, pire vs). Yani azıcık kişisel bakım (kişisek bakım derken 1 haftalık ter kokusunu bastırsın diye 10 liralık parfüme abanıp, saçlara bir kat daha jöle vurmak değil. su + sabun) ve çevresel bakım (çöpleri kapının önüne koyup, pislemek için bir ilerki ağacı seçmek hele hiç değel) gerekiyor. Veba salgını sırasında da insanlar neden olduğunu anlamamış, astoglar gezegenlere, kilise Allah'tan geliyor demiş. para arazi toplamış. İnsanların kilise vb yerlerde topluca düzenledikleri etkinlikler daha hızlı yayılmasına sebeb olmuş. Her neyse. Hastalığı yaradan Rab ise yayılmasına sebep olan insanarın kendi pisliği, toplum gereklerini yerine getirmemeleri. Özetle : "Az gidip bir yıkanın. Burası komple apış arası kokmuş" detirmeyin kendinize. Saygılar,

erlik

Daha detaylı bilgi isteyen olursa da linkler aşağıda. Sizinde anlayacağınız üzere şeytan falan yok. Görüleceği üzere şeytan

deniiz.aaksu

Eveet biz iç ve dış karışıklarımızı bitiremeden salgın hastalıklar başladı ülkemizde. Abi tamam acıyorum mültecilere de adamların parası bizden çıkıyor, hastalığı bize geliyor. Nereden baksan zarardayız ama gelin görün derdimiz bambaşka.

Gizli Kullanıcı

Yaşasın, Türkiye'de de görülüyormuş. Sıçtık...

Görüş Bildir