Ömrünü Türk Halkına Adayan Atatürk, Cumhuriyet'in İlanından Önce Ramazan Bayramlarını Nasıl Geçirmişti?

751PAYLAŞIM

Nasıl olacak, ya cephede savaşarak ya da devrim hazırlığı yaparak.

Kaynak: Atatürk Günlüğü

Bu fotoğraf 28 Mayıs 1922'de Ramazan Bayramı'nın ilk gününde meclisin önünde çekilir. Mustafa Kemal Paşa, 3 ay sonra Kocatepe'de ordusunun başında olacaktır.

Bugünde de üç senedir kurtuluş mücadelesi veren orduya dualar edilir ve 3 ay sonra da kesin zafer elde edilir. Şimdi gelin geçmişten başlayarak bugüne kadar gelelim ve Gazi, Ramazan Bayramı günlerinde nerelerdeymiş bir bakalım.

29 Kasım 1905, Atatürk Şam'da.

Kurmay Yüzbaşı Genç Mustafa Kemal, sakıncalı bulunduğu ve staj için gönderildiği Şam'da Vatan ve Hürriyet Cemiyeti'ni kurar. Örgüt yalnızca Şam'da kalmaz Beyrut, Yafa, Kudüs ve Selanik'e de genişler. İşte Atatürk bu Ramazan Bayramı'nda ilerideki devrimi örgütlemektedir.

7 Kasım 1907, Atatürk Manastır'da.

Kıdemli Yüzbaşı Mustafa Kemal, Ekim ortalarında merkezi Manastır'da bulunan 3. Ordu Karargahı'na atanır. Bu sıralar İttihat ve Terakki oldukça etkin çalışmaktadır ve Atatürk 29 Ekim'de cemiyete üye olarak devrim faaliyetlerini devam ettirir.

27 Ekim 1908, Atatürk Bingazi'de.

Eylül sonu Trablusgarp'a gelerek olası bir iç karışıklığı önleyen Mustafa Kemal, 19 Ekim'de Bingazi'ye hareket eder ve ayağının tozuyla II. Meşrutiyet'e başkaldıran Şeyh Mansur'un evini sararak kendisini teslim alır.

25 Eylül 1911, Atatürk İstanbul'da.

Aslında Trablusgarp'tan apar topar çağrılır İstanbul'a Binbaşı Mustafa Kemal. Bu durumu Salih Bozok'a bayramdan bir gün önce çektiği telgrafta şöyle anlatır: "Orduyu, memleketi kurtarmak için çok fedakârane çalışmak lazım. Başka çare yok!" 5 gün sonra Trablusgarp işgal edilir ve Atatürk gönüllü olarak Trablusgarp'a gider.

13 Eylül 1912, Atatürk Derne'de.

Mart'ta Derne Komutanlığı'na atanan Atatürk, İtalyanlarla savaşmaktadır. Bayramdan hemen 2 gün önce karşı bir taarruz ile İtalyanları kışkırtan Binbaşı Mustafa Kemal'e 15 Eylül'de, bayramın ikinci günü, İstanbul'daki arkadaşlarından bir telgraf gelir: "Siz, bizim içimizde ruh ve beyinsiniz, keşke aramızda olsanız!"

23 Ağustos 1914, Atatürk Sofya'da.

1. Dünya Savaşı başlar. Yarbay Mustafa Kemal, Sofya'da askeri büyükelçi olarak bulunur. Endişelidir ve bunu Dr. Tevfik Rüştü Bey'e şöyle aktarır: "Bu savaş çok uzun sürecektir. Ona girmekte geç kalınmaz; bundan korkup acele etmeyelim."

12 Ağustos 1915, Atatürk Çanakkale'de.

Dünya'nın en büyük savunma savaşlarından biri verilirken Yarbay Mustafa Kemal 10 Ağustos günü askerlerine şöyle der: "Askerler, şüphesiz düşmanı yeneceğiz; fakat acele etmeyin! Evvela ben ileri gideyim, işaretimi bekleyin." Ardından ise tarihin talihinin yüzümüze gülmesi ve Atatürk'ün saatinden vurulması olayı...

1 Ağustos 1916, Atatürk Silvan'da.

Çanakkale'den Doğu Cephesi'ne atanan Anafartalar Kahramanı Tümgeneral Mustafa Kemal, bayramın 2. günü, 2 Ağustos'ta Ruslara karşı Muş ve Bitlis yönünde taarruza geçer. 7'sinde Muş, 8'inde ise Bitlis işgalden kurtarılır.

10 Temmuz 1918, Atatürk Karlsbad'da.

Onca savaştan sonra bir de 7. Ordu Komutanlığı ve Doğu'daki anlaşmazlıklar derken böbreklerinden hastalanır Gazi ve bu bayramını da Karlsbad'da geçirir. Hatta o sıra Vahdettin tahta çıkar ve Atatürk hem Ramazan Bayramını hem de Padişah'ı kutlayan bir yazı yayımlar.

30 Haziran 1919, Atatürk Çardak Boğazı'nda.

1 hafta önce Amasya Genelgesini yayımlayarak başkaldırısını dünyaya ilan eden 9. Ordu Müfettişi Mustafa Kemal, 1 hafta sonra da bütün görevlerinden istifa edecektir. 30 Haziran gecesini ise Sivas ile Erzincan arasında toprak üstünde yatarak geçirir; çünkü eski arabası sık sık bozulmaktadır.

18 Haziran 1920, Atatürk Ankara'da.

Meclis açılmış ve artık O, padişah onayıyla bir idam mahkumu olarak devrimin doğal komutanıdır ve Meclis Başkanı seçilir. Bayramın 3. günü ise Sovyetler'e göndereceği mektupta şöyle diyecektir: "Biz insanlık adına emperyalizme karşı savaşıyoruz." Aynı gün Batı cephesini denetlemek için Eskişehir'e hareket eder.

8 Haziran 1921, Atatürk Ankara'da.

Bayram nedeniyle Ankara Belediyesi'ne bir kutlama yazısı yazar Meclis Başkanı Mustafa Kemal ve -bizde de her an olması gerektiği gibi- dilinden bağımsızlığı düşürmez yine: 

“Vatanın bağımsızlığı için ayağa kalkan Anadolu’nun tuttuğu mukaddes kurtuluş yolunda eriştiği üçüncü bayram münasebetiyle, en samimî tebriklerimi takdim eder ve millî çalışmada başarı temenni ederek, bu tebrikimin halka ulaştırılmasını rica ederim”

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Fransa'da Picardie Manevralarında Genç, Kaytan Bıyıklı Bir Devrimci: Kolağası Mustafa Kemal Bey - onedio.com
Fransa'da Picardie Manevralarında Genç, Kaytan Bıyıklı Bir Devrimci: Kolağası Mustafa Kemal Bey - onedio.com
Atatürk'ün Günlüğünde Kadın Erkek İlişkilerine Dair Söyledikleri Bugün Bile Bize Yol Gösteriyor - onedio.com
Atatürk'ün Günlüğünde Kadın Erkek İlişkilerine Dair Söyledikleri Bugün Bile Bize Yol Gösteriyor - onedio.com
Atatürk'ün Kendisine 'Baba Eftim' Diye Hitap Ettiği Milli Mücadele Yanlısı Türk Ortodoks Papaz: Papa Eftim - onedio.com
Atatürk'ün Kendisine 'Baba Eftim' Diye Hitap Ettiği Milli Mücadele Yanlısı Türk Ortodoks Papaz: Papa Eftim - onedio.com
Küçük Mustafa'yı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ümüz Yapan Beş Şehir - onedio.com
Küçük Mustafa'yı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ümüz Yapan Beş Şehir - onedio.com
Asker ve Siyasetçi Olduğu Kadar Felsefeci de Olan Atatürk Özgürlük Hakkında Ne Düşünüyordu? - onedio.com
Asker ve Siyasetçi Olduğu Kadar Felsefeci de Olan Atatürk Özgürlük Hakkında Ne Düşünüyordu? - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
adamolunlan

Ramazan günlerini evde malak gibi yatarak, sigara içememesini büyük bir olaymış gibi abartıp milletle kavga ederek geçiren, bayram günlerinde evinden çarşıya gitme olayını bile büyük bir işmiş gibi gören süslüman tayfa gelir bir de burada Atatürk gibi deha bir adama kızıp kafirlikle suçlar. Lan sizler Allah, din, kitap diyenlerin milyar dolarlık vurgunlarına, Kuran öğreteceğiz diyenlerin erkek çocuklarını götünden sikmesine bile ses çıkarmayan tayfasınız. Bu adama laf söylemeden önce ağzınızı çalkalamanız lazım. Ananızı, soyunuzu, kanınızı sikeyim.

musikisinas-vito

Ömrü boyunca gördüğü bayramların birçoğunda cephedeymiş. Ve böyle bir adamdan hâlâ nefret edebilenler var.

muhamme28319049

650 milyondan sağlam pay alıyor belli onedio İmamoğlu da 40 rekât teravih namazı kılarmış onu da haber yapın 😂😂

ali-efe-ince

sen 128 milyardan ne kadar pay alıyorsun adı sanı belli olmayan, kendini saklayan şeref yoksunu yaratık? İnsanların içine çıkmaya yüzün yok, daha kendi benliğini sen adamdan saymıyorsun. Kim bilir daha kaç tane kullanıcı adın var buralarda. Kuduz köpek gibi eriyip gideceksiniz teker teker. Zamanı geldiğinde şu yazdıkların nasılsa kime ait olduğu bulunmaz diye sanma. İnsanları bölmeye çalışmaktan alayınız vatan haini olarak yargılanacaksınız. Kimse yemiyor artık bu ucuz numaralarınızı it soyları.

gamze-hc

Siktirip gidermisin twittera troll orospu çocuğu teşekkür ^^

muhamme28319049

Enver Paşa'nın çok fazla destekçisi vardı o dönemde o yüzden göze batmamak için bu şekilde dualar ibadetler vs . Sonrasında da rakı ve şaraplar ne namaz var ne niyaz adam peygamber efendimize Arap oğlanı dedi. Bu arada okumak isterseniz Ahmet tonak'ın 'geçiş sürecinde Türkiye' kitabı var bu dönemi iyi anlatıyor... Adamın ölüm sebebi siroz yani içki gelmiş ilk başlardaki sahte görünüme asalet diyorsunuz 😂😂

ahmet-hakan-keskin

Adamın neye inandığı seni zerre ilgilendirmez

kadehdolu

Ya sanane adamın içtiği içkiden gerçekten müsalümanlıkla derdi olsaydı sen şu an ibadet edebilir miydin

zeusunenistesi

ne boş adamsın ya ulan namaz mı kılması gerek? adam senin taptığın puta mı tapacak? herkes senin gibi mi? sanane adam inanıyor mu inanmıyor mu dingil. kendi inandığını tüm insanlık inanmak zorundaymış gibi söylüyor bir de. boş adam

gamze-hc

Siktirip gidermisin twittera troll orospu çocuğu teşekkür ^^

muhamme28319049

Erdal İnönü de kimseye hava atmak gibi olmasın diye cuma namazını evde tek başına kılardı 😂😂 kimse kusura bakmasın ama Atatürk şartlar öyle gerektirdiği için güya dini bütünmüslüman gibi görünü verdi bu dönemde. Yerini sağlama alana kadar zira Enver paşa tehlikesi vardı yerini alabilirdi. Herşey bittikten sonra da gelsin badeler gitsin rakılar. peygamber efendimiz Hz Muhammed den Arap oğlanı diye bahseden , İslam'dan 'gökten indiği söylenen' diye bahseden Müslümanlığı köhnemiş olarak gören bir adam Atatürk Kılıçdaroğlu'n milyonluk arabalara binerken çektiği mutfak videosu daha samimi Atatürk'ün o döneminden😂

blizzard

Size Atatürk gibi bir lider değil, hayvan gibi aşılandığınızı cümle aleme duyuran bir otokrasi lazımmış. Ona da tapmışsınız zaten.

gamze-hc

Siktirip gidermisin twittera troll orospu çocuğu teşekkür ^^

Görüş Bildir