Ölülerini Gömecek Yerleri Kalmayan 'Dakka Kenti'nin Bulduğu İlginç Çözüm: Geçici Mezarlar

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Dakka, Bangladeş'in nüfusunun en yoğun olduğu kent. Bu yoğunluk öyle bir hâl aldı ki, kent halkı ölülerini gömecek yer bile bulamıyor.

Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya...

Dakka'da kilometrekare başına 44 bin kişi düşüyor. Bu oran İstanbul'da 2 bin 821.

Nüfusun büyük bir kısmı Müslüman, bu yüzden ölü yakma gibi bir gelenekleri yok ama bir mezara birden fazla kişinin gömülmesinde bir sakınca yok.

Kentte 2008 yılından bu yana kalıcı mezar yok.

Her mezara 2 yılda bir yeni cenaze gömülüyor. İnsanlar bunu kabullenmekte zorlanıyor ama çoğunun başka bir imkanı yok.

 Mezarlıkların düzenini maaşlı işçiler sağlıyor. Bu durumun birçok mağduru var.

Sabiha Begüm, 12 yaşında intihar eden kardeşi için 10 yıldır mezarlık görevlilerine rüşvet ödüyor.

"Kardeşimi gömdüğümüzde bunun kalıcı olmadığını biliyorduk. Cenazeden yaklaşık 20 ay sonra beni arayarak mezara yeni birinin gömüleceğini söylediler. Çaresizce bunu engellemek için yollar aramaya başladım. Mezarla ilgilenmesi için tuttuğum adam bir miktar parayla bu sorunu çözebileceğimi söyledi. Ben de yıllardır bu yöntemle idare ediyorum."

Durumun bir diğer maduru da Süreyya Pervin.

Süreyya Pervin ailesinin her ihtiyacıyla tek başına ilgilenmek zorunda olduğundan uzun bir süre babasının mezarını ziyaret edememiş. Kardeşine, babasının mezarını ziyaret edip etmediğini sorduğunda da babasının mezarına başka birinin gömüldüğünü öğrenmiş.

"Bilseydim bunu engellemek için elimden geleni yapardım. Mezar babamdan kalan son semboldü ve artık onu da yitirdik."

Ayrıca bu, kadının başına ilk defa gelmemiş. Daha önce ilk çocuğu, annesi ve amcasının mezarlarını da aynı şekilde kaybetmiş.

Bu sorunu yaşamak istemeyenler için yarı-kalıcı olan mezarların ücretleri yaklaşık 20 bin dolar.

Bangladeş'te ortalama yıllık gayrisafi yurtiçi hasıla ise yalnızca 1,600 dolar.

Yetkililer vatandaşlara, aile üyelerini atalarının köylerine gömmelerini tavsiye ediyor.

Kentin yöneticilerinden Han Muhammed Bilal, bu uygulamaya geçenlere teşvik de verileceğini söylüyor.

"Cenazeyi oraya götürmek de ayrı bir maliyet. Bu yüzden transferi biz ayarlayacağız. Ayrıca dini ritüellerin yerine getirilmesi için de para vereceğiz."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sinan-kemal

Bangladeş, Azerbaycan yüzölçümünde ve Rusya'dan daha kalabalık bir ülke. Yetmişli yıllardan itibaren başarılı bir doğum kontrol politikaları uygulamasaydı, ülkede yatacak yer kalmayacaktı. (inanmayan araştırsın)

yori

kardes inaniyorum baksana boyle bile yatacak yer kalmamis zaten

selen-k

Aynı mezarın üstüne bir kişiyi daha gömüyorlar. Bizde de bu böyle. Duygusal ya da ekonomik sebeplerden dolayı olabilir. Mezar alacak durumları yoktur ya da çok sevdiği biridir. 5 yıllık bir zaman aşımı var. Bu sürede naaş sadece kemik halini aldığı için, yasalar 5 yıl olarak kabul etti. Kemikleri kenara çekip üstüne yeni kişiyi gömüyolar. 5er yıl arayla bu işlem tekrar edilebiliyor. Babası, annesi, kendisi, çocuğu şeklinde... tabi hiç tanımadığı birinin olması etik anlamda düşündürücü. 2 yıl az bir süre olsa da, adamlar bir yandan da nufusu düşünmüş. Diğer ölenler açıkta mı kalsın mezarları olmasın mı? Anladığım kadarıyla herkes kendi yakınını düşünüyor, diğerlerini umursamıyor. Yoksa ayni mezara gömülmek zaten normal bir şey. Sırf yabancı biri olmasın diye 10 yıl para ödeyip, diğerlerinin mezarsız kalmalarını sağlamakta ayrı bir bencillik. Müslümanlıkta beden geçici bir şeydir. Önemli olan bedeni toprağa karıştırmak, Defnedildikten sonrakı kısım Allah’a kalır. Bu kadar rüşvetin anlamı yok, bence bunlar defin olayını hiç anlamamışlar,

selen-k

Amerika’da kızlar 13 yaşında ilişkiye girip sevgili yapıyormuş, bizde bizim kızı amcasına zorla nikahlayayım hüloggg diye her bokta abd ve avrupayı örnek veren zihniyet alarmı. Biz 8 yaşında bebemizi pedofili sapığa vermişiz çok mu sen her Amerika’daki Veletleri gör bi

pascal___21

nerede bir müslüman ülke orada rüşvet çok ilginç değil mi ?

burak-korkmaz12

ya sen git amerikayada gör sistemin nasıl işlediğini öyle gel konuş burda konuşturma şimdi beni

musikisinas-don-vito

İstanbul'da da boğaz manzaralı mezarlar için dubleks daire parası ödüyor insanlar. Ama gün gelecek o mezarların üzerine apartmanlar da dikilecek.

corpse-bride

gereksız egıtıme saglıga ver o prayı bırde bı koye gomulmeyı ıste yeter ne manyaklık parayı sacacak yer arıyor bazıları

musikisinas-don-vito

O manzara ölü için ne işe yarayacak diye düşünmüştüm, sonra mezarı ziyarete gelenler için mi yapıyorlar diye düşünmeye başladım. "Boqaza qarsi dua qeyfisi"

rapsodi_

Ne dertler var amk ya.

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

İntiharİstanbulRüşvet
Görüş Bildir