Ölülerini Gömecek Yerleri Kalmayan 'Dakka Kenti'nin Bulduğu İlginç Çözüm: Geçici Mezarlar

-

Dakka, Bangladeş'in nüfusunun en yoğun olduğu kent. Bu yoğunluk öyle bir hâl aldı ki, kent halkı ölülerini gömecek yer bile bulamıyor.

Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya...

Dakka'da kilometrekare başına 44 bin kişi düşüyor. Bu oran İstanbul'da 2 bin 821.

Nüfusun büyük bir kısmı Müslüman, bu yüzden ölü yakma gibi bir gelenekleri yok ama bir mezara birden fazla kişinin gömülmesinde bir sakınca yok.

Kentte 2008 yılından bu yana kalıcı mezar yok.

Her mezara 2 yılda bir yeni cenaze gömülüyor. İnsanlar bunu kabullenmekte zorlanıyor ama çoğunun başka bir imkanı yok.

 Mezarlıkların düzenini maaşlı işçiler sağlıyor. Bu durumun birçok mağduru var.

Sabiha Begüm, 12 yaşında intihar eden kardeşi için 10 yıldır mezarlık görevlilerine rüşvet ödüyor.

"Kardeşimi gömdüğümüzde bunun kalıcı olmadığını biliyorduk. Cenazeden yaklaşık 20 ay sonra beni arayarak mezara yeni birinin gömüleceğini söylediler. Çaresizce bunu engellemek için yollar aramaya başladım. Mezarla ilgilenmesi için tuttuğum adam bir miktar parayla bu sorunu çözebileceğimi söyledi. Ben de yıllardır bu yöntemle idare ediyorum."

Durumun bir diğer maduru da Süreyya Pervin.

Süreyya Pervin ailesinin her ihtiyacıyla tek başına ilgilenmek zorunda olduğundan uzun bir süre babasının mezarını ziyaret edememiş. Kardeşine, babasının mezarını ziyaret edip etmediğini sorduğunda da babasının mezarına başka birinin gömüldüğünü öğrenmiş.

"Bilseydim bunu engellemek için elimden geleni yapardım. Mezar babamdan kalan son semboldü ve artık onu da yitirdik."

Ayrıca bu, kadının başına ilk defa gelmemiş. Daha önce ilk çocuğu, annesi ve amcasının mezarlarını da aynı şekilde kaybetmiş.

Bu sorunu yaşamak istemeyenler için yarı-kalıcı olan mezarların ücretleri yaklaşık 20 bin dolar.

Bangladeş'te ortalama yıllık gayrisafi yurtiçi hasıla ise yalnızca 1,600 dolar.

Yetkililer vatandaşlara, aile üyelerini atalarının köylerine gömmelerini tavsiye ediyor.

Kentin yöneticilerinden Han Muhammed Bilal, bu uygulamaya geçenlere teşvik de verileceğini söylüyor.

"Cenazeyi oraya götürmek de ayrı bir maliyet. Bu yüzden transferi biz ayarlayacağız. Ayrıca dini ritüellerin yerine getirilmesi için de para vereceğiz."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pascal___21

nerede bir müslüman ülke orada rüşvet çok ilginç değil mi ?

burak-korkmaz12

ya sen git amerikayada gör sistemin nasıl işlediğini öyle gel konuş burda konuşturma şimdi beni

Gizli Kullanıcı

İstanbul'da da boğaz manzaralı mezarlar için dubleks daire parası ödüyor insanlar. Ama gün gelecek o mezarların üzerine apartmanlar da dikilecek.

corpse-bride

gereksız egıtıme saglıga ver o prayı bırde bı koye gomulmeyı ıste yeter ne manyaklık parayı sacacak yer arıyor bazıları

Gizli Kullanıcı

O manzara ölü için ne işe yarayacak diye düşünmüştüm, sonra mezarı ziyarete gelenler için mi yapıyorlar diye düşünmeye başladım. "Boqaza qarsi dua qeyfisi"

rapsodi_

Ne dertler var amk ya.

corpse-bride

ee mezardan cıkarılan oluler nereye goturuyor pekı toplu mezara felan mı sonucta ıkı yılda curuyup yok olmuyondur herhalde gercı ıklımı, ıklımdekı canlıalrı dusunursek kemık mı kalıyor acaba gerıye 2 yılda ? olabılır sey yapsınlar nerdeydı tam cıkaramadım arjantın olabılır katlı mezar mı ne yapıyorlardır boyle bırseye cozum olsun dıye

yori

2 yila kemik kalir zaten

gozluklu-jedi

Bazı insanlar için bu komik olabilir ama isterseniz ben size birazda tarihsel bağlamda bu işin sebeplerini anlatayım. Hindistan Bağımsızlığını kazanmak üzereyken. Ülkenin iki büyük etnisitesinin iki büyük lideri vardı. Hinduların Gandi, Müslümanların Muhammet Ali Cinnah. Muhammet Ali Cinnah'a bugün siyasal islamcılar tapar derecede sever. Oysa bu adamın islama verdiği zarar belki Timur'la kıyaslanabilir. (Biraz tarihle ilgilenenler ne demek istediğimi anlamıştır). Gandi, Cinnah'a beni ortadan ikiye böl. Ama Hindistanı bölme dediğinde onu dinlemedi. Bu adamın niyeti Müslümanlardan müteşekkil ayrı bir devlet kurmaktı. Bunuda o kadar beceriksiz yaptı ki. Müslümanlar Hindistanın kabaca 3/1 ni oluşturmasına rağmen. Bugün Pakistan ve Bengladeş dediğimiz müslümanlara kaldı. Oysa alınan toprağa oranla nüfus o kadar fazlaydı ki. Dünyanın en fakir iki ülkesini kurmuş oldu. Hindistan bugün bu ülkelere göre sadece daha refah içinde değil aynı zaman da dünyanın en büyük demokrasisidir.

corpse-bride

müslümanda neresıne oyle anlamıyorum banglades cocuklar perısan kadınalr desen oyle fuhus hadsafhada kadın tıcaretı almıs basını gıtmıs. pakıstan desen tam bır rezalet kendı kendılerı patlattıkları yetmıyor baska yerıde patlatıyorlar tam bı garabet hındıstan ıngılız gudumunde bıraz degısmıs nufus bu kadar kalabalık olması cehrısı cok daha ıyı olurdu yınede dıgerlerıne gore ekonomı olarak o nufusa ıyı

Başlıklar

İntiharİstanbulRüşvet
Görüş Bildir