Obama Afganistan'dan Çekilme Planını Açıkladı

15PAYLAŞIM
Obama Afganistan'dan Çekilme Planını Açıkladı

ABD Afganistan'dan çekilme yol haritasını açıkladı. Plana göre 1014 yılında ülkede 9.800 ABD askeri kalacak.

2015'te ise bu rakam yarı yarıya azalacak. 2016'ya gelindiğinde ülkede 1000'den az ABD askeri sadece temslicilikleri koruyor olacak.

Beyaz Saray'ın açıkladığı çekilme planının hayata geçirilmesi için Afganistan'ın ortak güvenlik anlaşmasını da imzalaması gerekiyor.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai anlaşmayı imzalamayı reddediyor.

ABD ise, Karzai'den görevi devralacak ismin anlaşmaya daha sıcak bakmasını ümit ediyor.

Karzai'nin selefinin belirleneceği seçimlerin ikinci turu 14 Haziran'da yapılacak. Bu turda Abdullah Abdullah ve Eşref Gani yarışacak.

ABD Başkanı Barack Obama yaptığı konuşmada, "Bu yıl ABD'nin en uzun savaşını sorumluluk bilinci içerisinde sonlandıracağız" dedi.

Artık ABD askerlerinin Afganistan'ın dört bir yanında devriye görevlerine çıkmayacağını söyleyen Obama, "Artık bu Afgan güçlerinin sorumluluğu olacak" dedi.

ABD'nin geri çekilme planı hayata geçerse, Obama'nın Başkanlık süresi dolarken, Afganistan'daki ABD askeri sayısı da önemli ölçüde azalmış olacak.

11 Eylül 2001'deki El Kaide saldırıları sonrası dönemin ABD Başkanı George W. Bush tarafından başlatılan Afganistan harekatı, ABD tarihinin en uzun soluklu operasyonu olarak kayıtlara geçmiş durumda.

ABD'nin Afganistan operasyonunda 2 bin üzerinde askeri hayatını kaybetti.

Artık Afganistan'daki askeri varlıklarının sonlanması gerektiği mesajını veren Obama, "Afganistan mükemmel bir ülke olmayacak. Ama zaten bunu gerçekleştirmek ABD'nin sorumluluğu da değil" dedi.

Ancak Obama Afgan halkının "büyük güçlüklere katlanarak kazandığı barışı" koruyabilmesi için ABD'nin her zaman yardıma hazır olacağını da ifade etti.

ABD Başkanı haftasonu Afganistan'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirmiş ve ABD'li askerlerle bir araraya gelmişti.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir