Görüş Bildir
Haberler
O FEMEN Üyelerine Üç Yıla Kadar Hapis İstemi

O FEMEN Üyelerine Üç Yıla Kadar Hapis İstemi

Fatih UZUN
05.06.2014 - 18:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki yıllarda oy kullandığı Üsküdar Burhaniye İlköğretim Okulu’nda 30 Mart tarihindeki yerel seçimlerde soyunarak eylem yaptıkları için sınır dışı edilen FEMEN üyesi iki kadına bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, Fransız uyruklu şüpheliler Soliene Annie Assouan (24) ve Elvire Duvelle Charles’ın (26) FEMEN ismiyle bilinen ve dünyanın birçok ülkesinde aktivist olarak çeşitli eylemler yapan gruba mensup oldukları belirtildi.

İddianamede, Assouan ve Duvelle’nin orada oy kullanan vatandaşlara, basın mensupları aracılığıyla da tüm Türkiye’ye AKP’ye oy vermemeleri ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimlerden yüksek oy alarak başarıyla çıkmaması gerektiği mesajını vermeyi amaçladıkları ifade edildi.

İki sayfalık iddianameye göre ikili savcılık ifadelerinde, Türkiye’deki internet yasakları, ifade ve düşünce özgürlüğünün kısıtlanması ve baskı ortamı oluşturulduğunu belirtti; eylemlerinin protesto etmeye yönelik olduğunu, seçimi engellemeye ve kendilerini teşhir amacına yönelik olmadığını beyan ettiklerini söyledi

Propaganda yapmanın yasak olduğu oy verme günü içerisinde seçimin düzenini bozabilecek, oy vermenin tam bir serbestlikle yapılmasına etki edebilecek şekilde söz ve yazıyla şüphelilerin propaganda yaptığını ifade eden savcılık, FEMEN üyelerinin oyunu kullananlara tavsiyede bulunur davranışlar sergilediğini savundu.

İkili hakkında ‘Alenen Hayasızca Hareketlerde Bulunma’ ve ’298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanuna Muhalefet Etmek’ suçlarını işledikleri gerekçesiyle bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Sulh Ceza Mahkemesi’ne dava açıldı.

  • diken.com.tr
Kaynak: http://www.diken.com.tr/aktuel/erdoga...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Emrah Duman

İnsanlar tepkilerini göstermenin farklı yollarını araken BİRİLERİ de konuyu saptırarak insanların seslerini bastırmaya çalışıyor...