NASA'dan Açık Artırma Rekoru

0PAYLAŞIM

NASA'dan Açık Artırma Rekoru

Apollo 15 görevinde Ay modülünü yüzeye indirmek için kullanılan kumanda kolu 610 bin dolara alıcı buldu. NASA, böylece açık artırma rekorunu kırmış oldu.

Apollo 15 görevinde astronot David Scott'ın Ay modülünü kontrol etmek için kullandığı kumanda kolu, NASA'nın açık artırma rekorunu kırdı. Boston'daki bir açık artırma evinde yapılan satışta, bir alıcı kumanda kolu için 610 bin dolar ödemeyi kabul etti.

600'den fazla uzay-havacılık donanımın satışa çıkarıldığı gecede, Scott'ın Ay modülünü ufuk çizgisiyle hizalamak için kullandığı mürettebat optik hizalama görüşü (COAS) ise 126 bin dolardan alıcı buldu. Her iki donanım, 1971'de Ay'in iniş yapan Falcon adlı modülde kullanılmıştı. Görevde yer alan Scott ve meslektaşları Jim Irwin ile Al Worden, Dünya'ya Endeavour kumanda modülü ile dönmüşlerdi.

Ay'da yürüyen 12 astronottan 7'ncisi olan Scott, görev tamamlandıktan sonra planlandığı gibi yüzeye çakılan Falcon'dan anı olarak kumanda kolunu ve optik görüş donanımını almıştı. Her iki donanımı kendisine ait mallar olarak Dünya'ya getiren Scott, daha sonra cihazları 2 sayfalık kullanım talimatıyla teslim etti. Kullanım bilgileri, aynı zamanda donanımların orijinalliğinin de belgesini oluşturdu.

Açık artırmada, diğer Apollo görevlerinde kullanılan donanım ve eşyalar da satıldı. Ay yüzeyine yapılan ilk insanlı uçuş Apollo 11'de yer alan Buzz Aldrin'in kullandığı naylon eldiven 61; yine Aldrin'in yazdığı tek sayfalık kontrol listesi de 31 bin dolara satıldı.

Apollo 12 görevinde yer alan Charles 'Pete' Conrad'ın sırtındaki yaşam destek ünitesini sabitleyen kayış 52 bin dolara alıcı bulurken, Ay'da yürüyen en son astronot olan Eugene Cernan'ın kullandığı ay aracı 38 bin dolara satıldı.

  • Al Jazeera
Haberin Tamamı İçin:

Astronotları Ay'ın yüzeyine indirmekte kullanılan kumanda kolu.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir