Moody's Türkiye'nin Kredi Notunun Görünümünü Negatife Çevirdi

 > 
130PAYLAŞIM

Moody's: 'Büyümeyi tetikleyecek reformlar azalmış olabilir'

Moody's: 'Büyümeyi tetikleyecek reformlar azalmış olabilir'

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu Baa3 olarak sabit bırakırken, not görünümünü negatife çevirdi.

Bu sabah açıklanan raporda kararın verilmesinde "yükselen siyasi bilinmezlik ve düşük küresel likiditenin ülkenin dış finansman pozisyonu üzerinde yarattığı baskı ve bunun dış ve yerel yatırımcı güveni üzerindeki ters etkisi"nin neden olduğu belirtildi.

Ayrıca raporda büyümeyi tetikleyecek reformların siyasi türbülansın yaşandığı ve politika belirsizliğinin görüldüğü bu dönemde azalmış olmasının muhtemel olduğu da belirtildi.

Ülke notunun Baa3'te sabit bırakılmasıyla ilgili olarak ise borçların milli gelire olan oranının gittikçe azalmasının önemli bir rol oynadığı belirtilirken, döviz üzerinden gerçekleşen borçlanmanın azalmasının da bu kararda etkili olduğunun altı çizildi.

Türkiye ile aynı nota sahip ülkelere bakıldığında Türkiye ekonomisinin ekonomik gücü, boyutu, zenginliği ve sahip olduğu çeşitliliğin notun sabit kalmasında etkili olduğu açıklandı.

Moody's buna rağmen ülkenin kredi notunun yakın vadede artırılacağına dair herhangi bir sinyal vermezken, dış finansman tarafından yaratılan baskıların üstesinden gelinmesinin ancak böyle bir imkan sağlayabileceğinin altını çizdi.

Moody's tarafından raporun yayınlanmasının ardından dolar 2,12 seviyelerini test ederken, euro ise 2,94 seviyelerinde seyrediyor. BIST 100 endeksi ise sabah 07:40 itibariyle yüzde 1'lik artışla 73,150 puan seviyelerindeydi.

WSJ Türkiye

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir