Görüş Bildir
Haberler
Mesut Barzani: 'Kerkük İçin Elime Silah Almaya Hazırım'

Mesut Barzani: 'Kerkük İçin Elime Silah Almaya Hazırım'

adem kara
26.06.2014 - 17:06

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 'Kerkük'ün savunması için peşmerge olmaya ve elime silah almaya hazırım' dedi.

Mesut Barzani, 12 Haziran'dan beri peşmergenin kontrolünde olan Kerkük kentine geldi. Kerkük, Kürtler'in kontrolüne geçtikten sonra ilk kez Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani tarafından ziyaret edildi.

Barzani, siyasi parti temsilcileriyle yapacağı toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Kerkük halkına silahlı gruplara karşı verdiği mücadeleden dolayı teşekkür ettiğini belirterek, 'Şunu bütün samimiyetimle söylüyorum: Kerkük'ün savunması için peşmerge olmaya ve elime silah almaya hazırım' diye konuştu.

'Kerkük için artık kötü günler geride kalmıştır' diyen Barzani, şunları söyledi:

'Bu şehir halkı çok zor günlerden geçti. Teröristlere hedef oldu. Kerkük'ün geleceğinin, bugünden çok daha iyi olacağı açıkça ortadadır. Kerkük'ü huzurlu ve güzel günler bekliyor. Kerkük, Kürdistan bölgesi sınırlarına geri döndüğünde, Kürtlerin ne kadar cömert ve dürüst olduklarını herkes görecek.'

Barzani, açıklamasının ardından arasında Kerkük İl Meclisi Başkanı Hasan Turan ve Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşed Salihi'nin de olduğu siyasi parti temsilcileri ve Kerkük İl Meclisi Kürt grubu üyeleriyle toplantıya geçti. Barzani’nin kentteki siyasi parti ve çevrelerle görüşeceği, cepheleri gezeceği bildirildi.

Barzani, Irak Şam İslam Devleti tehdidine karşı, emekli peşmergeleri göreve çağırmış ve her türlü gelişmeye hazırlıklı olmalarını istemişti. Barzani, 'Emekliye ayrılmış bütün peşmergelere çağrım var: Peşmerge güçlerine yardımcı olun. Karargahlarınızla sürekli iletişimde olun. Her türlü gelişmeye hazırlıklı olun' demişti.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kaynak: http://www.dunyabulteni.net/dunya/302...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın