Meralar Kentsel Dönüşüme Açılıyor

 > 
85PAYLAŞIM
Meralar Kentsel Dönüşüme Açılıyor

Torba yasayla artık meralar da kentsel dönüşüm projeleri kapsamında kullanılabilecek. ZMO İstanbul Şube Başkanı Atalık, "Zaten meralarda sınırdayız. Bunları da kaybedersek, et fiyatları daha da artar" dedi.

Cumhurbaşkanı'nın dün onayladığı torba yasada Mera Kanunu'na eklenen bir madde ile artık meralar da kentsel dönüşüm projeleri kapsamında kullanılabilecek.

Torba yasada 4342 sayılı Mera Kanununun 14. maddesinin birinci fıkrasına şu bentin eklenmesine karar verildi.

"(ı) İlgili belediye sınırları içerisinde alternatif alan bulunmaması şartıyla Bakanlar Kurulunca kentsel dönüşüm ve gelişim projesi alanı olarak ilan edilen"

Gerekçe olarak ise mevzuata uyum sağlamak gösterildi.Et fiyatları daha da yükselir

Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, zaten 14,6 milyon hektar mera kaldığını belirterek Türkiye'nin hayvancılığı geliştirmeye çalışırken meraları daraltmasının zaten oldukça yüksek olan kırmızı et fiyatlarını daha da yükselteceğini belirtti.

"Türkiye hayvancılığını geliştirmeye çalışıyor. Gerek küçükbaş gerek büyükbaş sayısını hızla arttırma uğraşı veriyor. Bu noktada tüketicinin ucuz ete ulaşabilmesi kapsamında hayvancılık işletmelerinin bedava yem kaynağı olan meralara çok büyük ihtiyacı var.

"Herkesin kırmızı ete ulaşımını hedefleyen bir tarım politikası meraları kentsel dönüşüme açıp daraltmanı değil onu arttırmanın politikalarını üretmeli.

"Eskiden nüfus azdı, tarım arazileri yetiyordu. Ancak nüfus artınca meralar tarım arazileri olarak kullanılmaya başlandı. İstisnai maddelerle de meralar işgale uğradı. Üstüne buralardaki kaçak yapılaşmaya da aflar getirildi.

"Yani şu anda Türkiye'deki meralar sınırlarının sonuna dayanmış vaziyette. Eldeki mevcutları korumamız gerekiyor. Çünkü nüfus artmaya devam ediyor. Başka mera ve tarım arazisi yok artık. Her yere konut yaparak ekonomiyi inşaat sektörüne dayandırırsanız doğal varlıklar kalmaz. Bu da yaşam alanlarımızın tükenmesi anlamına geliyor."

Nilay Vardar | Bianet

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir