Görüş Bildir

Medyada 'Fonlama' Tartışması: Fahrettin Altun'dan Yasal Düzenleme Sinyali Geldi

Anasayfa > Gündem

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, uluslararası vakıf ve kuruluşlardan destek alan medya kuruluşları ile ilgili yasal düzenleme yapılacağının sinyalini verdi. 

Anadolu Ajansı'na konuşan Altun, merkezi ABD'de bulunan bir vakfın Türkiye'de bazı medya kuruluşlarını fonladığına dair iddiaları yakından takip ettiklerini belirtti.

Türkiye Anayasası'nın haber alma ve verme özgürlüğünü güvence altına aldığını hatırlatan Altun, özgür basının, demokrasinin belkemiği olduğunu vurguladı.

Medyanın, iç ve dış vesayet odakları tarafından ilgi duyulan bir alan olduğunu da bildiklerini aktaran Altun, şunları kaydetti:

'Bazı yabancı liderlerin Türk siyasetini dizayn etme niyet ve gayretlerini açıkça ifade ettiği bir ortamda, hiçbir yabancı devlet ve kuruluşun medya sektörüne çeşitli fonlar sağlamasını söz konusu çıkar ve hedeflerden bağımsız yorumlayamayız. Kimsenin şüphesi olmasın ki, ne basın özgürlüğü ne de bir başka bahaneyle demokrasimizi kimsenin masasına meze yaptırmayız. Yeni kisveler altında beşinci kol faaliyetlerine müsaade etmeyiz. Yabancı devletlerin veya kuruluşların fonlarıyla ülkemizde faaliyet gösteren medya kuruluşlarına yönelik bir düzenleme ihtiyacı olduğu açıktır. Bunun örneğini Amerika Birleşik Devletleri’nde görmemiz mümkündür. Örneğin ABD'de yabancı devletler tarafından fonlanan medya kuruluşları, altı ayda bir ABD makamlarına çalışmaları hakkında detaylı bilgi vermek durumundadır. Türkiye'de de benzer statüde faaliyet gösteren, doğrudan yabancı devletler tarafından fonlanan çeşitli medya kuruluşları bulunmaktadır. Bunlarla ilgili kamu düzeninin korunması ve halkımızın doğru haber hakkının teminat altına alınması amacıyla, ihtiyacımız olan düzenlemeleri en kısa sürede tamamlayacağız.'

Altun'un kastettiği 'bazı medya organları' 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
40
27
10
4
4
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Erkan Ekşi

Siz milletin parasıyla yapıyosunuz aynı şeyi.yandaşlarınızı fonluyosunuz el altından.

Faruk Yurtseven

ÖZGÜR BASIN asljkd5ashnljdnalskdnalskndlaksndlkansdlknaslkdnalskndlaksdasldknasldasdasdşlamsşdmaşslmdşalsd

Bozkurt

Ülkedeki diktası "Silivri Soğuktur" ile özdeşleşmiş bir partinin mensubu; demokrasi, basın özgürlüğü ve doğru haberi aynı paragrafta kullanmış.