Görüş Bildir
Haberler
MEB'den Ece Ayhan'ın 'Meçhul Öğrenci Anıtı' Şiirine Sansür

MEB'den Ece Ayhan'ın 'Meçhul Öğrenci Anıtı' Şiirine Sansür

adem kara
19.02.2014 - 12:44
İçeriğin Devamı Aşağıda

Bakan'ın Korktuğu Başına Geldi!

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın TEOG'un tanıtıldığı toplantıda şair Ece Ayhan’dan da bir mısra paylaşmıştı. Sistemin öğrenciler açısından sınav stresine neden olmayacağını anlatan Bakan Avcı, Ece Ayhan’ın 'Açık Atlas' şiirindeki 'Efendiler ne yani çocuklar hiç gülmeyecekler mi?” dizesini eksik okuması üzerine 'Ece Ayhan’ı sansürledi diyebilirler…” esprisini yapmıştı. Avcı’nın korktuğu başına geldi ve bakanlık Ayhan'ı sansürledi..

ANAYASA'YA AYKIRI...

Serim Yayınları tarafından 12’nci sınıflar için hazırlanan Türk Edebiyatı Ders Kitabı’nda sansür yaşandı. Yayınevi hazırladığı kitabın ders kitabı olarak okutulması amacıyla inceleme yapılması için Talim ve Terbiye Kurulu’na verdi.

Kurul da ders kitabı incelemelerindeki yeni uygulama kapsamında söz konusu kitabı incelemeyle yetkilendirilmiş 'uzmanlara' gönderdi. Uzmanlar da kitap inceleme yönetmeliği uyarınca Türk Edebiyatı 12. Sınıf Ders Kitabı’nı 'İçeriğin Anayasa ve kanunlara uygunluğu', 'İçeriğin bilimsel olarak yeterliliği', 'İçeriğin eğitim ve öğretim programının kazanımlarını gerçekleştirme yeterliliği' ve 'Görsel tasarım ve içerik tasarımının, öğrenmeyi destekleyici nitelikte olması ve öğrencilerin gelişim özelliklerine uygunluğu bakımından' ayrı ayrı değeerlendirdi.

Kitabı 'İçeriğin Anayasa ve kanunlara uygunluğu' açısından inceleyen 'uzmanlar', kitabın ikinci ünitesinin sekizinci kısmında 'İkinci Yeni Sonrası Toplumcu Şiir (1960-1980)' başlığı altında yer verilen konudaki 'Meçhul Öğrenci Anıtı' şiirini 'Devletin manevi kişiliğini zedeleyecek ifadeler barındırmaktadır' denilerek çıkarılması önerildi. Talim ve Terbiye Kurulu da 'Meçhul Öğrenci Anıtı' şiirinin kitaptan çıkarılması gerektiğine ilişkin inceleme raporunu gündemine aldı. Kurul, 'Meçhul Öğrenci Anıtı' şiirinin kitaptan çıkarılması görüşünü benimsedi ve kitaba 5.7 puan vererek 'uygun bulunmaması' kararı verdi.

REŞAT NURİ'Yİ BİLE SORUNLLU BULDULAR

Serim Yayınları, kararı üzerine düzeltmelere giderek kitabı tekrar Talim ve Terbiye Kurulu’nun incelemesine sundu. Kurul bu kez kitabı farklı uzmanlara yolladı. Uzmanlar, ilk inceleme doğrultusunda düzeltilen kitapta bu kez Cumhuriyet dönemi edebiyatında önemli yeri olan roman, öykü ve oyun yazarı Reşat Nuri Gültekin’in 'Anadolu Notları I-II' eserindeki 'Otel' başlıklı gezi yazısındaki bir paragrafa sansür uyguladı. 'Otel' başlıklı gezi yazısında Reşat Nuri Gültekin’in, kaldığı otelde kendisine yakmak için odun getiren 'garson' üzerinden yaptığı genel değerlendirmesi 'Milli kültürü zedeleyici nitelikte' bulundu.

Kitap, bu kez Reşat Nuri Gültekin’in eserinin sansürlendiği ikinci incelemesi sonrasında 3.3 puan verilerek Kurul’un görüşüne sunuldu. Talim Terbiye, ilginç bir şekilde, ilk incelemede 5.7 puan alan ve eksikleri düzeltildikten sonra tekrar incelenen kitaba ikinci incelemenin ardından verilen 3.3 puanı ve Reşat Nuri Gültekin’e sansürü de onayladı. Sansüre imza atan MEB, aynı kitabı daha önce 100 Temel Eser arasında yer alıyor. Bakanlık böylelikle kendi kendini sansürlemiş oldu.

Kaynak: Vatan

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/bakanin-...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın